Buğday Hastalığı

Arkadaşlar Merhaba, 2013 yılında Erzincan merkez de yaklaşık 400 dönüm alanda bezostoja buğday ektim. Ekimle birlikte 20 kg dap ilkbaharda 20 kg niitrat 33 gübre verildi. Sonbahar ve erken ilkbaharda buğday çok güzeldi ancak nisan ayının sonlarında buğday 15-20 cm olunca alt yapraklarında sararmalar oluştu. Arpa çizgili yaprak lekesi olduğu söylendi. Benim araştırmalarımda septoryada olabileceğini gördüm. Zaman geçirmeden Tebuconazole (pas ilacı) kullandım. Ancak hiçbir sonuç alamadım. Ürün tamamen zayi oldu ve çok zarar ettik. Bu bölgede ilk kez bu tür sorunla karşılaşıldı. İkinci kez aynı sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

adnan58 link=topic=77724.msg919601#msg919601 date=1410906267' Alıntı:
Arkadaşlar Merhaba, 2013 yılında Erzincan merkez de yaklaşık 400 dönüm alanda bezostoja buğday ektim. Ekimle birlikte 20 kg dap ilkbaharda 20 kg niitrat 33 gübre verildi. Sonbahar ve erken ilkbaharda buğday çok güzeldi ancak nisan ayının sonlarında buğday 15-20 cm olunca alt yapraklarında sararmalar oluştu. Arpa çizgili yaprak lekesi olduğu söylendi. Benim araştırmalarımda septoryada olabileceğini gördüm. Zaman geçirmeden Tebuconazole (pas ilacı) kullandım. Ancak hiçbir sonuç alamadım. Ürün tamamen zayi oldu ve çok zarar ettik. Bu bölgede ilk kez bu tür sorunla karşılaşıldı. İkinci kez aynı sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Geçmiş olsun. Pas ilacının etki etmemesi doğal, çünkü septorya tritici (pas) değil bu. Buğday tarımı ile ilgili bi kitapta denk gelmiştim. Bi element, yada iz element eksikliği ama hangisi olduğunu hatırlayamadım şu an.

Şayet çocuklar parçalamadı ise kitaba tekrar bi göz atar, fotoğrafları ile paylaşırım.

Bu arada keşke bir miktar numuneyi iyi bir laboratuvara patalojik ve vejetatif analize gönderseydiniz. Kesin çözüm olurdu.

Ynt: Buğday Hastalığı

Şansa buldum. Çinko!

Kitapta da benzer bilgiler mevcut. Farklı bir web sitesinden Alıntı:
Buğdaygiller çinko noksanlığına duyarlı olmakla birlikte, çinko miktarı aynı derecede düşük olan topraklarda yetişen buğdaygil bitkilerinde yapılan çinko gübrelemesinden çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Buğdayda çinko noksanlığında yaşlı yaprakların üst kısımlarında gayri muntazam klorozlu lekeler oluşarak, gayri muntazam bir ağ manzarası gösterir. Klorozlu bölgeler önce beyaza, sonra kahverengine döner. Daha sonra lekeler birleşerek tüm yaprağı kaplar ve yapraklar ölür. Genç yapraklar normal renkli fakat küçük kalmışlardır.

Taban gübresi olarak çinkolu+kükürtlü gübre kullanmak, üst gübrelemeyi parça parça vermek, kökboğaz ilacıyla beraber çinko, pas ilacıyla beraber potasyum nitrat vermek sorununuzu çözer.

Arkadaşlar pas ilacını attığımda buğday resimde görüldüğü gibi idi. Anlayacağınız biraz geç kaldım çünkü buğdayda pas belirtisi yoktu. Yaprağı çekince toz ve misel yoktu. Sararmayı susuzluğa bağladık. Sizi yanıltmamak açısından bunu söylüyorum. Ayrıca buğdayın içersinde olan çavdar ve yabani yulaflar tumplardaki yabancı otlar dahi aynı şekilde sapsarı idi. Çinko eksikliği bunları böylesine etkiler mi?

adnan58 link=topic=77724.msg920475#msg920475 date=1411156615' Alıntı:
Arkadaşlar pas ilacını attığımda buğday resimde görüldüğü gibi idi. Anlayacağınız biraz geç kaldım çünkü buğdayda pas belirtisi yoktu. Yaprağı çekince toz ve misel yoktu. Sararmayı susuzluğa bağladık. Sizi yanıltmamak açısından bunu söylüyorum. Ayrıca buğdayın içersinde olan çavdar ve yabani yulaflar tumplardaki yabancı otlar dahi aynı şekilde sapsarı idi. Çinko eksikliği bunları böylesine etkiler mi?

Dostum bu septoria hastalığı, kuzey bölgelerden ülkemize hızla yayılan bir hastalık.Bununla beraber sarı,kahverengi,kara pas da var.Eğer toprağının ph ' ı yüksek,organik madde olarak zayıf ise aşırı derecede üre,nitrat uygulaması yapıyorsan,fazla tohum attıysan hastalığa davet açarsın.Bu hastalık ekimle beraber başlar,kardeşleme zamanı devam eder, sapa kalktıktan sonra kendisini gösterir.Toprağını sağlıklı tutmamışsan,ilaçlama zamanını kaçırmışsan ne yazık ki bu hastalığı yaşaman kaçınılmaz.Zannetme ki ertesi sene bu hastalıkları yaşamayacaksın.Bu fungusları topraktan yok etmek çok zor.Yöntemleri var fakat ya ilaç kalıntısı kalır ya da tüm mikroorganizmaları yok etmek zorunda kalırsın.
Ek olarak toprağının tansiyonuna göre mikro element eksikliği var gibi görünüyor.Sadece çinko değil,mangan ve bakır da eksik.Belki toprağında vardır fakat bitki bunu alamamıştır.O da ph ından dolayı.Ayrıca fosfor ve potasyum çok önemli.Hep üre hep nitrat olmaz.Herşey azottan ibaret değil.Senin yapacağın iş düzgünce bir toprak analizi yaptırmak.Ona göre hareket etmek. kolay gelsin

Mühendis arkadaşa katılıyorum. Bi temel analiz 30 lira. Yaptırmadığımızda başıma gelecek zarar, bu rakamla kıyaslanamayacak derecede büyük olur.

Bildiğim kadarı ile yulaf ' un, tüm septorya türlerine karşı doğal bağışıklığı var. Ya hasta olmuyorlar, ya da çok çok hafif atlatıyorlar. şahsen bu güne kadar ektiğim hiçbir yulafa pas ilacı atmadım, hastalıkla da karşılaşmadım. Hatta aynı tarla içerisine yan yana olan buğdaya 2 kez ilaç atmama rağmen pastan yıkılıyorken, yulaf hiç ilaç görmemesine rağmen sorun yaşamadı.

Bunu anlattım, çünkü tarladaki diğer bitkilerin de aynı durumda olduğunu yazmışsın. Bu bir nevi sorunun bitki değil, toprakta olduğunun, daha doğrusu toprakta besin noksanlığı bulunduğunun kanıtı diyebiliriz.

Yapacağın basit aslında.

1-) Analiz ile teşhis, eksiğin giderilmesi ile tedavi
2-) Derin sürüm
3-) Münavebe

Selamun aleyküm arkadaşlar çok acil yardımınıza ihtiyacım var bugün esperia cinsi buğdayımı sulayacaktım ama yapraklardaki lekeleri görünce vazgeçtim şimdi ilaç atmayı düşünüyorum hastalığın pas olduğunu tahmin ediyorum bunun için acanto plus veya opera max var aklımda ama emin değilim sizler neler önerirsiniz birde ilacı attıktan kaç gün sonra sulama yapmalıyım 20180411_180307.jpg20180411_180231.jpg20180411_180156.jpg20180411_180146.jpg20180411_180236.jpg20180411_180239.jpg20180411_180319.jpg20180411_180301.jpg

Bizimki de aynı durumda ama senin ki biraz daha fazla ilerlemiş septorya pas ilacı atilmali 2 gündür araştırıyoruz sağolsun arkadaşlar yardımcı oldular Opera max ve duett super önerdiler sende bir an önce at daha fazla ilerlemesin

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek var mi

Sizinki sanirim arpa. Rhynchosporium denilen hastalik mevcut.
IMG_8641.JPG

Bu hastaliga etkili etken maddeler yukarida yaziyor. Alacaginiz ilaclarin etken maddelerine bakip alabilirsiniz. Yalniz atacaginiz ilac bu durumu onarmaz. Cunku hastalik ileri seviyede. Diger yapraklara sicramasini ve ilerlemesini durdurur. Bizde de bu sene ayni hastalik vardi. Basf in Capalo adli ilacini uyguladik. Kolay bulunan bir ilac degil. Umarim bulabilirsiniz. Ayrica opera max ve madison da kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: özgür

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek var mi

Kardeşim aynısı ama çok daha azı benim arpalardada vardı.Başlangıçta yakaladım.Bu kışın çok ılıman geçmesi bu hastalıklara davetiye çıkarıyor.Bu pası görür görmez direk elimde olan opera max ilacını attım ve şuan sorun yok.He tedavi ettimi etmedi.Bulaşan yapraklarda kaldı diğer yapraklara sıçramadı.Seninde zaman kaybetmeden bir pas ilacı atman gereiyor.Yosa ilerler verim düşer.Bu hastalık arpada çok çıkar.