Tümosan 82 80 otomatik yapmıyor

Traktörüm 1998 model 4*4 Tümosan 82 80. Tarla sürümünde otomatik hassasiyet çalışmıyor. Zorlanmada sürekli olarak hidrolik kolundan kendim kaldırıyorum. Sürüm esnasında kendiliğinden pulluğu kaldırdı indirmedi. Servise gittim. Hidroliği ve beyni söktüler sonra taktılar tamam çalışıyor dediler. Tarla sürümüne devam ettim ertesi gün yine aynısı oldu. Tekrar sevişe gittim bu defa pompayı değiştirdiler tamam dediler. Ancak otomatik bu modellerin hiç birinde çalışmaz illa çalıştırmak istiyorsan mita marka komple hidrolik takmamız gerekir dediler. Fiyatının da 4.000 TL olduğunu söylediler. Rakam oldukça yüksek geldi başka seçeneğim var mı acaba?

Ben memurum. 60 dönüm kendi yerimiz var onu işliyorum. Traktörlerin teknik konuları hakkında çok fazla bilgim de yok.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

Ynt: Tümosan 82 80 otomatik yapmıyor

Bizim servis olsa kesin çözer derim arka beyni değiştirmeden.
Kolları alttan tutan milin durumu nasıl acaba milin burçları bilyelerı da boşluk yapıyor bakımı gelmiş olabilir.
Benim 96 ile çok uğraştık ama şu an sıkıntı yok hidrolikten anlayan usta bulmaya çalış.
Hidrolik işi farklı iştir hangi markanın ustası olursa olsun hidrolikten anlayan usta olsun .
Hidrolik kumanda kollarının kullanımını yanlış yapma sakın daha önce kullanan tecrübeli kişilerden sor.
Hafif ekipmanı sevmez pek

abdullah_66 link=topic=77736.msg920933#msg920933 date=1411375386' Alıntı:
Kolları alttan tutan milde aşınmalar gözledim. Bir de kolun geçtiği milin dış tarafında 1 cm kalınlığında bir pul var. Fazlalık mı çıkartsam mı acaba?
Pul orjinaldir eğer hassasiyet artsın istiyorsan pulu gövde tarafına iç tarafa tak kolu dışarıya iki tarftanda .
Eğer milde boşluk varsa içeride mili tutan bilye ve burçlar var onlar boşluk yapmış ise hassasiyet yapmaz traktör sıkıntı oradandır.
Alt milin esnemesi ile oluyor hassasiyet, eskiler gibi orta kol yayından değil.
Ama o mil boşluk yapmış ise bakımını bin liradan aşağı yaptıramazsın.
Gresörlüklerini güzel yağla mili.
Dedediğim gibi herkese söktürme hidroliği ayarlayamazlar.
Hidroliği sökecek Hangi markanın ustası olursa olsun hidrolikten iyi anlayan bir usta olsun, yada öyle kullan.

İsmail bey detaylı bilgilerin için çok teşekkür ederim. Pulları her iki taraftan da gövde tarafına alıp, hafta sonu tekrar sürüme gideceğim. Sormak istediğim bir şey daha vardı. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Hidrolik kumanda kollarının yanında bir elektrik anahtarı var. Bastığım zaman hidrolik beyine monteli ince bir pistonu kaldırıyor kapattığımda ise indiriyor. Fakat pulluğu bağladığım kollara hiç tesir etmiyor. Hassasiyetle ilgisi olabilir mi? Bu pistonda da ayar yaptırmam gerekir mi?

abdullah_66 link=topic=77736.msg921202#msg921202 date=1411482065' Alıntı:
İsmail bey detaylı bilgilerin için çok teşekkür ederim. Pulları her iki taraftan da gövde tarafına alıp, hafta sonu tekrar sürüme gideceğim. Sormak istediğim bir şey daha vardı. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Hidrolik kumanda kollarının yanında bir elektrik anahtarı var. Bastığım zaman hidrolik beyine monteli ince bir pistonu kaldırıyor kapattığımda ise indiriyor. Fakat pulluğu bağladığım kollara hiç tesir etmiyor. Hassasiyetle ilgisi olabilir mi? Bu pistonda da ayar yaptırmam gerekir mi?

Üç marka arka hidrolik vardır o modellerde seninki hangi marka bilmiyorum mita , hema, safer.
Kolların yanındaki o düğme indir kaldır yapmak içindir sadece hassasiyet ile alakası yok liftotomatik gibi ama çalışması lazım.
Aslında pistonun üzerinde ayar için cıvatalı kısım vardır uzatıp yada kısaltıp ayar yapılabilir , ama işi bilmek gerek.
Black.Boyss.37 link=topic=77736.msg921208#msg921208 date=1411483942' Alıntı:
Arkadaşlar 98 model tek çeker bir 82 80 var 18,5 istiyorlar orjinal kabinli tekerleri % 40 civarında bu traktör alınır mı arıza yaparmı bu traktörler
Arıza yapmaz sıkıntı hidroliklerinde onu ayar yapacak servis olursa sıkıntı olmaz, tabi senin baktığın motor nasıldır bilemem.
Tarla işin çoksa al 82 beygir 3600 kg ağırlığında traktör pek gezinti işlere gelmez.
Benim 96 model 7500 saatte var 10 000 saate kadar gider.

Black.Boyss.37 link=topic=77736.msg921208#msg921208 date=1411483942' Alıntı:
Arkadaşlar 98 model tek çeker bir 82 80 var 18,5 istiyorlar orjinal kabinli tekerleri % 40 civarında bu traktör alınır mı arıza yaparmı bu traktörler

Pulluğu takıp tarlada denemeden alma. Ben 7 ay önce aldım. Hassasiyet çalışmıyor. 2 defa servise gittim. Pompa değişti yine olmadı. En sonunda servis bile komple mita hidrolik alman lazım başka türlü olmaz dedi.

Sağol İsmail bey. Hidrolik Safer marka. Uzunköprü ' den bir arkadaş iyi bir ustadan bahsetti onunla da bir görüşeceğim. Yine olmazsa burada Barbarostan karabigaya gemi var. Alıp traktörü sana geleceğim herhalde. PTT ' de muhasebeciyim ama Tümosan sayesinde sonunda hidrolikçi olacağım galiba. Hayırlı günler.

Ben her türlü yardımcı olurum hidrolikler üç marka olduğu için sorunları farklı iyi bir usta çözer senin sorununu bizim servis ibrahim usta kesin çözer.
Dediğim gibi kafana takma hidrolik çalışır, iyi tecrübeli bir usta tarlada hafif ve ağır ekipman ile görecek traktörü deneyecek.
Sıkıntı içeriden olabilir bağlantılardaki boşluklardan olabilir, aşınmış parça olabilir sen bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsin .
Bizde yaşadık benzer sorunlar ama doğru usta ile halloluyor iş hiç hidrolik sıkıntım yok şu an.
Ama dediğim gibi servis ustam olmasa satardım ben ilk tümosanı bir daha almazdım.
Tecrübeli usta önemli, çok memnun olanlar çok burada senin traktörden bir tanesi 11 bin saatte rektefe yaptı hala çeltik işinde kullanıyor, biri vefat etti senin gibi ilk zamanlar hidroliklerinden için satacam bu traktörü derdi ama yıllardan beri kullanıyor
bizim usta ayarlar hidrolikleri çalıştırır, birde unutmadan yan kaskı kollarının yaylı pimlerini takarken iç deliklere sabitleme dörtparmak sağa sola sallansın ekipman, iç deliklere sabitlersen kollar inip kalkarken kasıntı yapar hidroliğe yine çalışmaz.

ismail_17 link=topic=77736.msg921389#msg921389 date=1411543614' Alıntı:
Ben her türlü yardımcı olurum hidrolikler üç marka olduğu için sorunları farklı iyi bir usta çözer senin sorununu bizim servis ibrahim usta kesin çözer.
Dediğim gibi kafana takma hidrolik çalışır, iyi tecrübeli bir usta tarlada hafif ve ağır ekipman ile görecek traktörü deneyecek.
Sıkıntı içeriden olabilir bağlantılardaki boşluklardan olabilir, aşınmış parça olabilir sen bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsin .
Bizde yaşadık benzer sorunlar ama doğru usta ile halloluyor iş hiç hidrolik sıkıntım yok şu an.
Ama dediğim gibi servis ustam olmasa satardım ben ilk tümosanı bir daha almazdım.
Tecrübeli usta önemli, çok memnun olanlar çok burada senin traktörden bir tanesi 11 bin saatte rektefe yaptı hala çeltik işinde kullanıyor, biri vefat etti senin gibi ilk zamanlar hidroliklerinden için satacam bu traktörü derdi ama yıllardan beri kullanıyor
bizim usta ayarlar hidrolikleri çalıştırır, birde unutmadan yan kaskı kollarının yaylı pimlerini takarken iç deliklere sabitleme dörtparmak sağa sola sallansın ekipman, iç deliklere sabitlersen kollar inip kalkarken kasıntı yapar hidroliğe yine çalışmaz.

Sağolun söylediklerinizi uygulayacağım. Şu sizin İbrahim ustanın telini gönderseniz de görüşsem. Fabrikayı bile aradım 'İyi bir usta bul hallolur' dediler. Ama ustanın iyisini nasıl bulacağımı söylemediler. Gerekirse İbrahim ustayı ben gelip alacağım.