mf hint 240 uzel 240 hattat 240 bozok 240

Ynt: mf hint 240 uzel 240 hattat 240 bozok 240

orhanavcı41 link=topic=77766.msg920077#msg920077 date=1411059744' Alıntı:
hangisi daha üstündür daha uzun ömürlüdür daha güçlüdür ?
mf 240 48----- 240 s 50 hp simpson marka hint malı diye duyduğum bir marka motor bloğu kullanılmış motor torku 180
bozok 45 s ler 50-55 hp diye duydum perkins motor turbo intercooler var ama piyasa da 2 el fiyatları oldukca kötü
hattat 240 s 50 hp perkins euro 3 motor 196 tork ve araların da en iyisi bana göre
perkins motorlu tafe 45 DI 4x4 2008-09-10 model bulabilirsen onlarada bak derim tanıdıkta var çok memnun ama hint malı işte
ben alacak olsam hattat 240 s alırım mf alacaksan 2010 lara bak sonrası tat vermiyor................

Delikanlı merhaba. Ben önceden 1972 İngiliz Ford 3000 kullanıyordum.Bir vesile sattık. Yıllar sonra emekli oldum ve işimi görecek küçük sayılabilecek 48-50 beygir civarında bir traktör arayışına girdim. Malum çok paranız olmayınca ekonomik bir makina aradım. 2. ellerde hep sorun çıktığını, her gün bir yerinin arıza ihtimaliyle yaşamaktansa sıfır olsun kafam rahat olsun dedim ve 2013 Hindistan menşeli 240 yarım çamurluk aldım. Bazı yerlerdeki yorumlar çok küçümseyici lakin; aracı kurallarına uygun kullanırsan işinizi görüyor. Bazı Trakkulüp üyeleri gerçekten yardımcı olacak ve moral verici yorumlar yazıyorlar. Olan ve ölenle ilgili kötümser yorum yazanlar da var. Elimizdeki ürünü kurallarına uygun ve yormadan kullandığımızda işimizi layıkıyla görecektir. Aynı segmentteki makinaların hemen hepsi aynı prensiple çalışıyorlar zaten. Birisi diğerine oranla motorsal değil ama; işlevsel özellikler eklemişler. Birinde tek hidrolik çıkışı var diğerinde 4 çıkış. Prensip aynı, bir kaç ayrıntı koymuşlar.Kimi sallı, kimi kısa. Ağırlık taktırınca öne, çekişi değişiveriyor.Ağırlık merkezi farklılaşıyor ve performansı değişiveriyor. Birisi 31.000 Tl. diğeri 38.000 Tl. Kesene gönlüne danış bence. Alma eşeği, biri kuyruğu kısa der, diğeri uzun......Yapıcı yorumları yazanlara ve gerçek eksiklikleri yazan kardeşlerime şükranlarımı arz ediyorum....:)

• Beğen
Tepkiler: mucoti

Traktörü bizzat sürdüm 90 lık 75 lik 45 s 260 gold pover 45s i birde ama 240 s i süremedim traktör cidden çok seri gidiyor yaş zeminde 5 li puuk çektik 290 olan 285 s 4x4 ü ezdi resmen massey hafif traktöer adamlar ağır traktör yapmış abi bnce ön yargılı olmamak lazım artrak içinde aynı şeyi dediler bizim köyden biri mardinden aldı ceyhana getirdi abi traktör çamurda öle seri gidiyor ki batmıyor bile mesela süperlinenin kıymetininbilmedi türk milleti çin malı dediler sadece kaputu çinden geliyordu şanzumanı Fiatagri 110-90 şasesi fln hidrolikleri
ve motoro ingiliz ricado pekins kabin türk malı yarış kabindi fakat traktöre gene trak kulüp üyeleri çamur attı nhye benziyor yok bilmem ne adamlar Afedersiniz camız gibi traktör kullanıyoridi arkalarına bakiolardı 2 de 1 süperline os sorunu çözdü karşıda kamera arkana bak kameradan lcd ekran buz dolabı üyeler bir traktör için fazla olduğunu söyledi fakat şunuda unuttularki onlar sürücünün konforunu sağlıyor dediğim gibi camıza alışmışız.
Şimdi bakıyorum boz<ok türk malı ben alırım abi ben almicam sen almican kim alacak ;? tutturmuşsunuz bir ital sevdası peşinden gidiyorsunuz abi yiğidi öldür hakkını ver demişler traktörgüzel abi üstüne bidiğimde bana hissettiriyor gücünü tabi çiftçilerimiz ford 3600 fiat 640 falan alışmış hidrolik direksiyon deil fln ama burda hidrolik direksiyon lift-otomatik turbo ve en önemlisi süper pomopa kullanılmış rolantide atyrı yakıyor tarlada ayrı yakior falan filan traktör laf atmayalıı mbnce sahip çıkalım aksine bnce en iyisi türk malı yabancılar gtiriyor johndeere fln parça kırıyor hade parçayı bekle 1-ay2ay ama bozokun fabrikasının kapandığını parça bulamadığını hesab edelim (massey uzel başkent) traktörlerin parçalarıın aynısı zaten hiç bu yöncden düşünmüşmydünüz bnde merak uyandırdı doğrusunu söylemek gerekirse
;D ;D ;D ;D

• Beğen
Tepkiler: hasanfuat

kolay gelsin....
lütfen imla hatalarını yapmamaya;
kelimeleri anlaşılır şekilde yazmaya dikkat edelim..
Sitemizi ve tecrübelerimizi hergün ziyaretçi olarak okuyup
bilgi sahibi olmaya çalışan diğer çiftçi ve sanayi sektörünü
okunabilir bilgilerle donatmak..
siz değerli üyelere üstün bir görevdir..
Teşekkürler..

Arkadaşlar Merhaba,

Yıl olmuş 2021 bu topic üzerinden tam 6 sene geçmiş. Mutlaka tecrübeler artmış, yeni bilgiler gelmiştir. Eğer tecrübeli abilerimiz yol gösterirse, Massey Ferguson, Bozok, Hattat ve Uzel arasında bir tercih yapılabilir. Çok iyi fırsatlar ve fiyatlar var bu günkü piyasaya göre.

Örneğin:

1- 240S Uzel (2012 Model Turbolu, 1150 saatte, 55HP) 67.500TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...ri-den-2012-model-uzel-tek-el-917348161/detay

2- 240S Hattat (2015 Model Turbosuz, Perkins Motor, 950 saatte, 50HP, 2080KG) 65.000TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...40-hattat-disk-fren-cok-temiz-918150064/detay

3- 240S Bozok (2016 Model Turbo&InterCooler, Bozok Motor, 750 saatte
57HP, 2050KG) 66.500TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...eni-vizeli-turbolu-750-saatte-921924972/detay

4- 240S Massey Ferguson (2005 Model, Turbosuz, 2500 saatte, 50HP)

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...-massey-240-s-efsane-cam-gibi-921291278/detay

Görüleceği üzere Hattat ve Bozok ciddi manada daha uygun, Bozok’da ekstra Turbo Intercooler da var. Bozok ve Uzel’in beygir ve torkları yüksek. Sadece Bozok’un hidrolik kaldırma kapasitesi emsallerinden düşük 1650 KG diyor.

Uzel bir tık daha pahalı, Turbolu arkadan geliyor fiyat konusunda.

Doğal olarak en pahallısı da MF.

Güncel ve değerli yorumlarınızı bekliyorum 😊

Hattat Teknik Özellikler:

Bozok Teknik Özellikler:

Uzel Teknik Özellikler:
Uzel’in verilerini bulamadım. Sitesi falan yok kapanmış sanırım fabrikada.

MF Teknik Özellikler:

Son düzenleme:

Hattat ve bozok kullandığım için yorum yapamam ama uzun yıllar uzel 7 sene de agco mf kullandık simpson motorlu agco mf hem yakıt ekonomisi hem çekiş hemde arızasızlık ve sağlamlık olarak uzelden açık ara iyi olduğunu bi kullanıcı olarak rahatlıkla söyleyebilirim
Ama 2.el piyasa değeri olarak uzel in önde olduğu gerçeğini de ifade etmek gerekir

1985 model 240, 11 yıl,
1991 model 240, 15 yıl,
1997 model 240 1 yıl,
2005 model 240 1 yıl, kullandık.
İlk modellerin hidrolik 500 kg tamburlu çayır makinesinde takır takır öterdi, hidrolik zayıf gelirdi.
Tek pistonlu arka kepçeyi çalıştırabilirdi , pistonsuz kepçeyi kaldırmaz.
Hidrolik askı kolları sıyırabiliyor, hassasiyet yayını kırabiliyor, kırılınca ekipman yere düşer, kilit mandalı yoktur.
Sabit üst çeki yapılıp ayrıdan bağlantı noktası gerekiyor.
Fındıkçılar arkaya hidrolikli Karasu çeki yaptırırlar, damperli römork sök tak rahat olur.
Kuru frenlerin fren performansı zayıftır, ıslanınca tutmaz.
1985 model 2500 saatler civarında motor contası arızası verdi , kapak taşlanarak sorun giderildi , eski modellerde nadirde olsa blok hataları çıkabiliyor, blokta çatlak olursa su kaçırırdı, dikiş ve fırınlama yapılarak blok kaynatılırdı.
Motor ömrü olarak 7000 saatler civarı diyebiliriz.
Simpson motorlu olanlardan kullanmadık ama yakıt bir tık iyi deniyor.
Motor karakteristiği olarak Simpson motorlar Perkins' ten farklıdır.
Perkins 1350 rpm max tork , 2000 rpm max güç noktası , 2200 rpm motor son çalışma devri ama genelde 2500 rpm kadar kullanılır.
Simpson 1300 rpm max tork, 2300 rpm max güç, 2500 rpm motor max çalışma devridir.
Debriyaj pedal sertliği ilk çıkan modellerin biraz fazlaydı, son modellerin daha iyicedir.
1996 Mart ayında MF 240 , 830 000 TL, 54C 890 000 TL liste fiyatları mevcuttu.
Fiat 54C de lift omatik var, kullanım rahatlığı olarak iyidir, debriyaj fren direksiyon pamuk gibidir.
Motor ömrü olarakta her türlü iyidir.

Arkadaşlar Merhaba,

Yıl olmuş 2021 bu topic üzerinden tam 6 sene geçmiş. Mutlaka tecrübeler artmış, yeni bilgiler gelmiştir. Eğer tecrübeli abilerimiz yol gösterirse, Massey Ferguson, Bozok, Hattat ve Uzel arasında bir tercih yapılabilir. Çok iyi fırsatlar ve fiyatlar var bu günkü piyasaya göre.

Örneğin:

1- 240S Uzel (2012 Model Turbolu, 1150 saatte, 55HP) 67.500TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...ri-den-2012-model-uzel-tek-el-917348161/detay

2- 240S Hattat (2015 Model Turbosuz, Perkins Motor, 950 saatte, 50HP, 2080KG) 65.000TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...40-hattat-disk-fren-cok-temiz-918150064/detay

3- 240S Bozok (2016 Model Turbo&InterCooler, Bozok Motor, 750 saatte
57HP, 2050KG) 66.500TL

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...eni-vizeli-turbolu-750-saatte-921924972/detay

4- 240S Massey Ferguson (2005 Model, Turbosuz, 2500 saatte, 50HP)

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...-massey-240-s-efsane-cam-gibi-921291278/detay

Görüleceği üzere Hattat ve Bozok ciddi manada daha uygun, Bozok’da ekstra Turbo Intercooler da var. Bozok ve Uzel’in beygir ve torkları yüksek. Sadece Bozok’un hidrolik kaldırma kapasitesi emsallerinden düşük 1650 KG diyor.

Uzel bir tık daha pahalı, Turbolu arkadan geliyor fiyat konusunda.

Doğal olarak en pahallısı da MF.

Güncel ve değerli yorumlarınızı bekliyorum 😊

Hattat Teknik Özellikler:

Bozok Teknik Özellikler:

Uzel Teknik Özellikler:
Uzel’in verilerini bulamadım. Sitesi falan yok kapanmış sanırım fabrikada.

MF Teknik Özellikler:
Mf 240 yıllardır kullanılan saglamlıgıyla ve az yakmasıyla bilinen bir traktör. Piyasasıda iyi. Ben bunlardan birini alacak olsam en üstteki uzeli alırdım hem turbolu hemde piyasası iyi bozok ve hattata göre.

Hattat ve Bozok kullanmadım tamirinide hiç yapmadık bölgemizde yoklar mf ve Uzel kalite konusunda diğer markalardan her zaman öndedir motor konusunda sorun pek fazla yaşanmıyor en büyük arızaları (bizim karşılaştığımız) diferansiyel kısımında patinaj olayı fazla olduğundan sıkıştırınca dişlileri doğruyorlar güç olarak hepsini kullanmadığımdan bişey diyemem fakat Uzel ve mf gerek ikinci el gerekse sağlamlık yönünden daha avantajlıdır

• Beğen
Tepkiler: Osman86 ve mucoti
Hattat ve Bozok bende kullanmadım, bozok pek fazla tutulan ve piyasası MF kadar iyi olan bir traktör değil ayrıca motor kalitesi veya performans bakımından bir bilgim yok açıkçası. Hattat ise bazı modelleri vardır gerçekten iyidir, örneğin Hattat 255T ve Hattat Gold serisi gerçekten iyi modeller, lakin çok pahalı. Bu yazdığınız seçimlerden gidecek olursam 2015 model Hattat 240S ile 2012 model Uzel 240S arasında kalırdım, çünkü yakından bakmadan ve denemeden ne kadar temiz anlamak zor oluyor.

• Beğen
Tepkiler: mucoti
2005 model 240S seçmememin sebebi 2015 model hattat ve 2012 model Uzel 240S e göre kovan farkı var, 2005 model daha çok eski tip, frenler kuru balata ve hidrostatik direksiyon yok. Diğer 240S ler ise hassasiyet bakımından 2005 modele göre daha fazla seçenekleri var, 2005 model tek noktadan hassasiyet alıyor ancak diğer modellerde ise 3 noktalı hassasiyet sistemi var, bu 3 noktanın olmasıda hassasiyet yayının korunmasında, ekipman ile iş yaparken uygun noktaya orta kol takılarak traktör-ekipman ilişkisini daha da kuvvetlendirmesini sağlıyor. Bunlardan dolayıda 2015 model Hattat 240S i veya 2012 model Uzel 240S ilk 2 tercihim olup, hangisi daha temiz duruyorsa onu alırdım.

Artık galiba 240S’e karar verdim çok da güzel motorlar buldum lakin taa Gaziantep’de ☹️ Yasaklar da geldi.

Nasıl sizce şu traktörler:

YILMAZLARDAN 2011 MODEL 240 MF ILK ELDENNN SIFIR HATASZZZİlan No: 917402835
https://www.sahibinden.com/ilan/is-...mf-ilk-eldennn-sifir-hataszzz-917402835/detay

Şu da var, o da Gaziantep’de:

ÖZDEMİR TRAKTÖRDEN 2011 MODEL 240 MASSEY FERGUSON 1403 SAATTEİlan No: 921556875
https://www.sahibinden.com/ilan/is-...0-massey-ferguson-1403-saatte-921556875/detay

Çift kuyruk mili devri bulunmuyor.
Normal 540 kuyruk mili 1700 rpm devire konumlanmış. 1. en az yakıt tüketim noktası ve yarım motor yükü tercih edilmiş.
İkinci kuyruk mili devri 2200-2300 devire konumlamak gerekir.
Gür ana çayır biçimlerinde, derin yulaf biçimlerinde motor tam güçte çalışması gerekir.
MF 265S , seri 2 kaplumbağa , 1800 rpm devirle yulaf biçebiliyor.
Arka kovan büyük tercih edilmiş, patinaj isteği biraz azalacaktır.
Patinaj eğilimi bir Ford 3600, 3610 , Fiat 480 S8 modele göre bir tık fazla olabilir,
Modelde çelik senchromench veya sarı senchromench olup olmadığını bilmiyoruz.
Sarı senchromenchlerin kullanım ömrü fazla uzun değildir.