Koyunculuga baslarken nasil bi yol izlemeliyim

Degerli forum sakinleri yakin zamanda kucukbas hayvancilik yapmayi planliyorum.sizlerin degerli tecrubelerinize dayanarak bazi sorularim olacak . Balikesirde merkeze yakin dededen kalma atil durumda bi ciftligimiz var 100 donum civari ekilebilr susuz arazi 300 donum civarindada etrafinda meralik alan var . Dededen babadan koyunculuk ve buyuk bas tecrubemiz var ama ben hic yapmadim. ozel sektorde calisiyorum ama artik kendi isimi yapmak istiyorum .Elimdeki imkanlarla en iyi yapabilecegim is hayvancilik kurulu bi duzen var ama atil duruda az bi masrafla baslayabilirim. Sizlere sormak istegim sunlar;
1. Balikesirin merkez bolgesinde hangi koyun cinsiyle baslamaliyim . 3-4 ay kuzuyu besiye cekip kesime gondericem.
2.Yabaci koyun irklarindan sarole ve romonov bu irklar nasil.
3. koyunun yanina 20-30 u gecmemek sartiyla saanen keci koysam olumsuz bi durum olusurmu
4.Yem icin arpa ve korunga ekmeyi dusunuyom ne diyorsunuz ekipmanla ilgili problem yok akrabalarla ekicem.
5. Paketlenmis misir slajinin koyun kuzu ve kecide nasil etkileri olur verim konusunda.
6.Forumlari dolastigimda koyunculugun kurtarmadigi zarar ettigini yaziyolar . Bu isten nasil para kazanilamadigini ne olursa zarar olustugunu bana aciklarmisiniz.

Ynt: Koyunculuga baslarken nasil bi yol izlemeliyim

Şarole ve romonovu geç. Koyun hassas hayvandır, kendi bölgesinden çıktığında mevcut özelliklerini kaybeder.

Zaten eğer sadece kuzu alıp besiye çekeceksen hayvan pazarından 3-4 aylık kuzu alıp yapacaksın, bunun için de koyunları düşünme. Ama bana sorarsan en iyisi koyunlarının olmasıdır. Balıkesir ' de yapacaksan eğer, Türkgeldi, Tahirova ya da Kıvırcık koyunlarını kullanmanı tavsiye ederim. Gerçek dorper koçu bulabilirsen eğer katarsın :)

Ayrıca senede 2 kuzu almayı sağlaman lazım ;)

DeHLiZ link=topic=77770.msg920318#msg920318 date=1411133288' Alıntı:
Şarole ve romonovu geç. Koyun hassas hayvandır, kendi bölgesinden çıktığında mevcut özelliklerini kaybeder.

Zaten eğer sadece kuzu alıp besiye çekeceksen hayvan pazarından 3-4 aylık kuzu alıp yapacaksın, bunun için de koyunları düşünme. Ama bana sorarsan en iyisi koyunlarının olmasıdır. Balıkesir ' de yapacaksan eğer, Türkgeldi, Tahirova ya da Kıvırcık koyunlarını kullanmanı tavsiye ederim. Gerçek dorper koçu bulabilirsen eğer katarsın :)

Ayrıca senede 2 kuzu almayı sağlaman lazım ;)
Tabiki kuzulari kendim uretecem yoksa karli olmaz bu is havanda su dovmeye benzer.Sakiz koyunu verimli ve ikizligi gercekten yuksek onu arastiriyom simdilerde. Dorper koyununa gelince netten yazilanlar cok iyi ama gormek lazim .
Forum uyelerinde tecrubesi olan varmi acaba yada nasil temin edebilirim bu irki...

huntedt link=topic=77770.msg920520#msg920520 date=1411166826' Alıntı:
Tabiki kuzulari kendim uretecem yoksa karli olmaz bu is havanda su dovmeye benzer.Sakiz koyunu verimli ve ikizligi gercekten yuksek onu arastiriyom simdilerde. Dorper koyununa gelince netten yazilanlar cok iyi ama gormek lazim .
Forum uyelerinde tecrubesi olan varmi acaba yada nasil temin edebilirim bu irki...
Sakız koyunu Izmir ve civarından çıkarıldığında çoklu doğum özellikleri kayboluyor, dedim ya koyun hassas hayvan uyum meselesi var bölgenize uygun ırk seçin derim.

mevcut durumunuz, şartlarınız bu iş için uygun..

balon-reklamlık ırklara mesafeli durun yerel-yaygın ırkların iyilerinden seçin..

barınak şartları MUTLAKA.. temiz hava/sürekli-sağlıklı su ve güneş olmalı.. barınağa/betona ÇOK para gömmeyin.. basit/sade kullanışlı olsun yeter..

İLK ve en önemli adım bu işten çok iyi anlayan ya bir çoban yada bi ortak derim.. çoban da olsa bi şekilde kara/işe ortak edin veya pirim verin.. gerisi çorap söküğü gibi gelir..

bu işten her durumda zarar edilmez.. çoğunlukla kardan zarar veya beklenen karın edilememesi de zarar olmuş oluyo..

UÖZKAN.77 link=topic=77770.msg920533#msg920533 date=1411191177' Alıntı:
mevcut durumunuz, şartlarınız bu iş için uygun..

balon-reklamlık ırklara mesafeli durun yerel-yaygın ırkların iyilerinden seçin..

barınak şartları MUTLAKA.. temiz hava/sürekli-sağlıklı su ve güneş olmalı.. barınağa/betona ÇOK para gömmeyin.. basit/sade kullanışlı olsun yeter..

İLK ve en önemli adım bu işten çok iyi anlayan ya bir çoban yada bi ortak derim.. çoban da olsa bi şekilde kara/işe ortak edin veya pirim verin.. gerisi çorap söküğü gibi gelir.

tavsiyeletiniz icin sagolun mevcut barinaklarimiz var cok kotu durumda sayilmaz zamanla alt yapi yatirimi yapmayi dusunuyorum sadece hayvanlara ve ufak tefek ekim manlara para harciycam . Babam bu islerden anliyo bi dure ondan istifade edicem tabi kendim arastirip caga uygun ureyim yapcam . coban meselesi dilinti bugun bulsam bi slule yatirim yapcam srayislarim suruyo.
bide bi sorum olacak bu ise 50 koyunla baslayip surumu kendim olusturcam . acaba suruye 30 -40 tane saanen keci dahil etsem sikinti olurmu.
tavsiyelerin telden giriyom imla hatalari olsbilir kudura bakmayin.