İç Anadolu Bölgesi Yeni Ekin Sezonu Başlangıcı

İyi Forumlar Arkadaşlar Bildiğiniz Üzere Ekim Sezonu Yaklaştı Bizde 1 Ay Sonra Tohum Ekmeyi Planlıyoruz. Fakat Aklıma Takılan Bazı Sorular Var Daha iyi Verim Almak İçin. 1. Sorum İç Anadolu Özellikle Orta Anadolu İçin En Uygun Ekim Tarihini Öğrenmek İstiyorum 2. Olarak Taban Gübresi Olarak Orta Anadolu İçin En Uygun Gübreler Nedir Ve Dekara Ne Kadar Atılmalıdır 3. Olarak Sulanma İmkanı Olan Yerlere Sizce Güz Suyu Vermelimiyim Vermemelimiyim Cevaplarsanız Çok Memmun Olurum.

Ynt: İç Anadolu Bölgesi Yeni Ekin Sezonu Başlangıcı

Taban gubresi olarak çinkolu 20-20 gubresinden 15-20 kg arası atsanız olur.Sulamayıda pek tavsiye etmem sulanan ekin sulanmayan ekine göre ilkbaharda daha çabuk susuyor.

ekim tarihi 15 ekim,15 kasım arası iklim değişti artık taban gübresinde önceliğin toprak analizi sonuçlarına göre olsun,yoksa eğer gübretaşın ekin,süper ekin gübresi,torosun 20.32.0 gübresi yada 20.20 nin kükürtlü olanından at

bu konu benimde çok kafamı kurcalıyor meteoroloji g.m. sitesinde son 30 yıllık verilere göre nevşehir için 29 ekim en erken tarih yazıyor girip bir incele istersen.ben eskişehir için araştırıyordum 6-10 kasım tarihleri arası yazıyor eskiler ne kadar erken o kadar iyi diyor :S

beni düşüncem ve yıllardır edindiğim teçrübe ,bizim memlekette bi kere aşırı geçikmeden toprak calışma durumundayken ekim yapcaksın .malum ilklim şartlarımız belli buğday gillerin en cok toprak altında beklediği bir yörede bulunyoruz. o yüzden belli bi tarihten bi tarihe kadar isterse sel sele gitsin bizim memlekette buğday gelişmiyo.
ekim işini aşırı gecee bırakmadan ekip toprak soğuyup ürün uykuya girmeden ekim yapıp en azından sırayı doldurursa baharında ilk yağışlarda hemen gelişmeye başlıyo buğday.
benim tohum gelmiş olsa ben coktan ektimdi tohumu şimdiye .sulama imkanı kesinlikle yok nadas tarımı bizimki.

peki beyler erken ektiniz. yağış geç düşerse sorun yok ya erken yağışlar düştüğünde buğday erken çimlenip kışa girmeden boya gittiğinde ve erken ekimden bahar aylarında yatma veya hastalık yapmıyor mu ? bizim buralarda sorunlarla karşılaşıyoruz da onun için.cahilliğimi mahsur görün.

FEHİM link=topic=77821.msg922325#msg922325 date=1411843119' Alıntı:
peki beyler erken ektiniz. yağış geç düşerse sorun yok ya erken yağışlar düştüğünde buğday erken çimlenip kışa girmeden boya gittiğinde ve erken ekimden bahar aylarında yatma veya hastalık yapmıyor mu ? bizim buralarda sorunlarla karşılaşıyoruz da onun için.cahilliğimi mahsur görün.
fehim abi sizin oraların iklimi bizim buraya bakarak hem ılık hem yağışı bol bizim burda 11.ayın 15 ve 2 .ayın 15 ine kadar toprakta hiç bir ürün gelişmez. son güzde buğday kışa ne kadar hazır girese baharın o kadar canlı olur ilk yağışlarla birlikte günlük değişir
birde sizdeki hastalıkların hiç biri olmaz bizim burda genlede nadas tarım olur bir yıl buğday bir yıl boş o tarlada ne hastalık olcak.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77821.msg922328#msg922328 date=1411843848' Alıntı:
fehim abi sizin oraların iklimi bizim buraya bakarak hem ılık hem yağışı bol bizim burda 11.ayın 15 ve 2 .ayın 15 ine kadar toprakta hiç bir ürün gelişmez. son güzde buğday kışa ne kadar hazır girese baharın o kadar canlı olur ilk yağışlarla birlikte günlük değişir
birde sizdeki hastalıkların hiç biri olmaz bizim burda genlede nadas tarım olur bir yıl buğday bir yıl boş o tarlada ne hastalık olcak.

Teşekkürler bilgi için .

Verdiğiniz Bilgiler İçin Teşekkür . Bütün Ayrıntılarıyla Araştırdım Bu Konu Üzerinde Baya Kafa Yordum Ve En Uygun Tarih Olarak Ekim 20-25 Arasını Buldum Nasip Olursa Ekimin 20 ' sinde Ekmeyi Planlıyorum Hatta Şöyle Bi Düşüncem Var Ekinin Bir Düşüncem Var 340 Dekar Yer Ekicem Bi Kısmını Ekimin 20 ' sinde Diğer Kısmını Kasımın 15 ' inden Sonra Ekmeyi Planlıyorum Bakalım Ne Gibi Değişiklikler Olacak Tohum Kaplama Atacam Tohuma Bu Yıl İlk Defe Deneyecem Tohum Kaplamayı. Taban Gübresi Olarakta Dekara 25 Kilo Süper Ekin Atıcam İlk Ektiğim Yere İkince Yere Dekara 20 Kilo Dap Atıcam 160 Dekar Yere Güz Suyu Vericem Hat Başına 4 Saat Olarak. Herkeze Hayırlı Sezonlar