Sulu tarlada bugday icin Amonyum sulfat kullanimi

Kirec ve pH yuksek oldugu icin bugdayda ust gubre olarak Amonyum Sulfat kullanmak istiyorum, ancak suluda genel gubreleme aliskanliklari ve programlari Amonyum Nitrat ve Ure uzerine, sizce sulu tarimda bugday icin AS hangi zamanda nasil kullanilabilir ? Tesekkurler.

Ynt: Sulu tarlada bugday icin Amonyum sulfat kullanimi

AS Ph seviyesi yüksek topraklarda krizi düşürmek ve kısa vadede çözümler saplamak için kullanılabilen bir bileşik olarak biliniyor.Taban gübresinin ardından dekara 20kg kadar uygulanırsa 20-40 gün arasında değişen etkileşim sürecinde bitkinin nefes alıp kök gelişimini iyi yönde ilerletmesine yardımcı olabiliyor.Sülfat içeriği kireci kısmen çözerek bitkinin kireçte çözülmeyen elementlerin kısmen çözülmesine destek olduğunu sanıyorum.Fakat maalesef kesin çözüm değil.Bunun için toprağınızı analiz ettirip,gerektiği miktarda jips-kükürt vs uygulamanız gerekebilir.Buğday sapa kalktığında dekara 15-20 kg AS ' ın faydalı olduğunu duydum ama uygulamadım.

Ynt: Sulu tarlada bugday icin Amonyum sulfat kullanimi

Deneme yaptığım tarlalara 10kg/da elementel kükürt siparişi verdim.Goble altına çizi dökerek karıştıracağım.30-40 gün içinde toprakla tam olarak etkileşime geçeceğini düşünüyorum.50 kilo toz kükürt Ph ' ı 1 puan aşağıya çeker ve yarayışsız durumda olan besinleri bitkinin kullanımına sunar.Amonyum sülfat da çok etkili olmasa bile aynı işlevi görecektir.Yalnız yağmur önüne kullanmaya dikkat et.Şahsen üre kullanımının miktarı ve zamanlamasının yanlış yapıldığı kanaatindeyim.Üre yerine %33 lük nitrat, Nisan ' ın 2. döneminde gene 2 parça %33 lük ve biraz da granül üre kullanacağım.Taban gübresi de 20.32.0(15 kükürt).1çinko 25kg/da...Çeşit Esperia...