ÇİZEL + KÜLTİVATÖR: Iki İş Aynı Anda Yapabilecek Ekipman Önerisi?

merhaba arkadaşlar 105 bg traktörüm var hububat tarımı ile uğraşıyorum artık pulluk kullanmamaya karar verdim,hem sürüm hemde tohum yatağı hazırlamak için uygun ekipman araştırıyorum,ekipmanların fiyatları ateş pahası olmuş,2 ekipman almaktansa tek bir ekipmanı 2 iştede kullanmak istiyorum,hem çizel hemde kültivatör olarak kullanabileceğim uygun ekipman var mı neyi önerirsiniz ben eker-mak ın baskı yaylı kültivatörünü beğendim,yada Hacı Mehmet abi nin aldığı özdöken çizeli hem çizel,hemde ayaklarını değiştirip kültivatör olarak kullanabilrmiyim,fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Ynt: ÇİZEL ve KÜLTİVATÖR 2 İşi de yapabilecek ekipman hakkında yardım edermisiniz

Kultivator alsanız çizel gibi derin isleyemezsiniz normal çizel alsanız pubucunu degistirp kultivatore cevrilse bu seferde pim keser çok oyalar.Turan pullukla esener pullugun otomatkli cizelleri var o şekil bir çizel alsanız iki iside gorebilirsiniz.

Ynt: ÇİZEL ve KÜLTİVATÖR 2 İşi de yapabilecek ekipman hakkında yardım edermisiniz

Yanlış hatırlamıyorsam matrıs marka bir urun vardı pabuçları kırlangıç kanatlı ucu ıse çizel bıçaklı. 9 bacak agır tip süspansiyonlu gayet kullanıslı bir agır şasi lemken benzeri bır urün kesınlıkle tavsıye ederim.

Hüseyin ASLAN link=topic=77890.msg921508#msg921508 date=1411576247' Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam matrıs marka bir urun vardı pabuçları kırlangıç kanatlı ucu ıse çizel bıçaklı. 9 bacak agır tip süspansiyonlu gayet kullanıslı bir agır şasi lemken benzeri bır urün kesınlıkle tavsıye ederim.
teşekkürler önerin için bu modeli denedim anızda iyi fakat bahar aylarında işçiliği kötü oluyor,burada sulu tarım olmadığı için tarlaları nadasa bırakıyoruz hasattan sonra anızı çizel ile sürdükten sonra baharın veya ekimden önce tarlanın ot durumuna göre kültivatör çekiyoruz sonra ekiyoruz bende hem çizel hemde kültivatör almamak için bi arayış içerisindeyim

mürsel bey,ben daha önceki 9 lu olan çizelimde ilk iki sürümü normal çizel ayağıyla yapıp ,sonraki sürümleri kültüvatör ayaığı takıp işliyorum.bu son aldığım çizeli son güzdeki sürümde normal ayakla sürüp bahır sürümünde duruma göre ilk sürümde olamsada ikinçi sürümde kültüvatör ayağı takıp sürcem en son tohum yatağı hazırlamdada arkasındaki merdaneyi faliyete geçirip öyle ekim yapacam.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77890.msg921565#msg921565 date=1411581414' Alıntı:
mürsel bey,ben daha önceki 9 lu olan çizelimde ilk iki sürümü normal çizel ayağıyla yapıp ,sonraki sürümleri kültüvatör ayaığı takıp işliyorum.bu son aldığım çizeli son güzdeki sürümde normal ayakla sürüp bahır sürümünde duruma göre ilk sürümde olamsada ikinçi sürümde kültüvatör ayağı takıp sürcem en son tohum yatağı hazırlamdada arkasındaki merdaneyi faliyete geçirip öyle ekim yapacam.
işte bende aynısını düşünüyorum abi senin çizel uygun bence bu uygulamaya

Ekin yerlerini hazırlamada merdaneli tiller kullanıyorum, eğer yerler çamur değilse yani yapışmıyorsa merdaneli haliyle kullanıyorum daha güzel işçilik oluyor. ayrıca üzerine bir kat tırmık çekip yeri hazırlamış oluyorsun. Eğer anız kalıntısı varsa ya da ot çıkmışsa yerleri hazırlamadan 20 gün 1 ay kadar önce anız kalıntısını ve büyükçe yabani otları tarlanın muhtelif yerlerine toplayıp kuruduktan sonra yakabilirsin. Pulluğu terk edeli çok oldu ve çok memnunum pulluk ile hazırlayanlardan eksiğimiz yok. Belki ilk etapta yabani otlar daha çabuk çıkabiliyor ama ilaç mücadelesi ile sorunu hallediyorum.

ydincbayram link=topic=77890.msg921672#msg921672 date=1411586903' Alıntı:
Ekin yerlerini hazırlamada merdaneli tiller kullanıyorum, eğer yerler çamur değilse yani yapışmıyorsa merdaneli haliyle kullanıyorum daha güzel işçilik oluyor. ayrıca üzerine bir kat tırmık çekip yeri hazırlamış oluyorsun. Eğer anız kalıntısı varsa ya da ot çıkmışsa yerleri hazırlamadan 20 gün 1 ay kadar önce anız kalıntısını ve büyükçe yabani otları tarlanın muhtelif yerlerine toplayıp kuruduktan sonra yakabilirsin. Pulluğu terk edeli çok oldu ve çok memnunum pulluk ile hazırlayanlardan eksiğimiz yok. Belki ilk etapta yabani otlar daha çabuk çıkabiliyor ama ilaç mücadelesi ile sorunu hallediyorum.
tiller çizel kadar kullanışlı mı kaç cm iş derinliğinde çalışıyor.

gölge84 link=topic=77890.msg921680#msg921680 date=1411588446' Alıntı:
tiller çizel kadar kullanışlı mı kaç cm iş derinliğinde çalışıyor.
Çizel kadar derin batmaz yaylı olduğu için çok saldığında geriye doğru bükülür. Merdaneleri yukarı kaldırıp ta hidroliği salarsan 15 cm kadar işler en azından. Çizelden daha az işlemesine karşın kesek çıkarmaması bir avantaj.

ydincbayram link=topic=77890.msg921827#msg921827 date=1411665426' Alıntı:
Çizel kadar derin batmaz yaylı olduğu için çok saldığında geriye doğru bükülür. Merdaneleri yukarı kaldırıp ta hidroliği salarsan 15 cm kadar işler en azından. Çizelden daha az işlemesine karşın kesek çıkarmaması bir avantaj.
15 cm kötüde değilmiş,geriye bükülmesi ,titreşimli olması traktörü rahatlatır buda yakıta iyi yönde etki eder