esneme yayı

merhaba arkadaşlar. 2011 nh tt50 traktörün esneme yayının kilitini yerine takamıyorum. gecen 600 lt. illacmakinasını taktım lastikler yere yapıştı 1 ton yuk olmasına ramen yinede esneme kiliti takılmadı. budurumun bana zararı varmı.

Ynt: esneme yayı

sana zararı pek olmaz ama sadece hidrolikli kepçe calaskal tesviye küreği bigi geri geri ittirmeli işleri kapatmadan yaparsan hassaiyet ayarını kaçırabilir ve kepçeyi kaldırmada sorun yaratır geri ittirirken sistemi aşırı uyaracağından kaldıramamazlık yapabilir

esneme yayı sürüm yaparken görevini yapmasa zaten sende sürüm yapamazsın ama bu 2010 üzeri tt lerde duymuştum yayın zor kapandığını dediğim gibi eğer geri ittirmeli işler yapmıyorsanız gerek yok kapatmaya nasıl olsa ağır bişey takınca yine onu asılıyor o kilit sadece geri gitmemesi yayın çırpma yapmaması içindir

Belki yayı kapatan küçük parçanın ebadı biraz büyük olabilir.Orjinali ile 'kumpas ' ile ölçmek lazım.Uygun değilse yenisi ve ya çıkma takılmalı.
Uzun vade de Hidrolik hassasiyetini ileride kaybetmemesi için iş bitimlerinde Kullanılmalı.Çifte girerken de açılması unutulmamalı.

yaydaki mandalı söküp taşla 3mm kadar incelttim yinede yerine oturmadı, birazdaha inceltiyim. genelde illacmakinasını çok kullanıyorum o esnada mandalın takılı kalması daha iyi olur sanki yayı sabit tutar.

kollar inmiş vaziyetteykende olmuyor 1ton yukle denedim. levyeile gecici olarak takılır kalıcı olması için mandalı bidaha inceltiyim. bide diyer traktordeki mandalın genişligine bakıyım sıkıntı mandaldamı yaydamı tesbit edeyim.

bendede 2012 varda orasını saçma yaptıklıkları için olmuyor elle anca aşırı yükteyken çekiçle bi lemayLA yada keski gibi birşeyle vurarak katarsın okadarıda gereksiz bence

Pimin kapanmaması yayın açılmaması ile ilgili, fakat esneme yayının pulluk, çizel vb. aletlerle çalışrken orta kolun ileri itmesi sonucu yani yayın kapanması ile işlev görüyor. Yay aşırı sertlik sonucu açılmıyorsa kapanırken de normalinden fazla kuvvet gerektiriyorsa o zaman iş yaparken de problem olabilir. Bliyorsunuzdur büyük ihtimalle ama bazen gözden kaçabilir diye söyliyeyim, taral takılı iken ortakol traktörde en üst delikte değilse yine fazla açmaz, o zaman da kapanmayabilir. Eğer üst delikte takılı iken de pim girecek kadar açılmıyorsa biraz riskli bi önerim olacak, ortakolu sabit bi yere bağlayıp çok düşük vitese takmadan asılarak pimi kapatmayı deneyebilirsiniz, belki bir kez açılırsa sonra kolay açılır. Ama bütün kuvvet asılma aman. Ayrıca ortakol takma deliklerinin altında iki gresörlüğü yağlamayı unutmayın. Bunlra rağmen aparat takılmayacak kadar açılmadıysa tarla sürerken esneme yayının kapanıp kapanmadığına bakın, özellikle derin sürümde en üst delikte tam yay içe esneyip sona dayanmıyorsa tamircinin yolunu tut. eğer sürüm yaparken düzgün çaılşıyorsa taral, yükleme kapçesi filan kullanacağın zaman traktördeki en alt deliğe takarsan yaya aparatını kapatmış gibi olur, yayın kırılma riskini aza indirmiş olursun.

dediyin gibi en üst göze taktım ortakulu yinede acılmadı. sürüm yaparken şu anakadar sorun cıkmadı esneme yayına hiç dikat çekmemedim yanlız. bu sıralar sürüm yapıcam o zaman bakıyım. galasörleride yağladım biraz daha yağ basıyım zararı olmaz :). bilgi için tşklr

Bizde 2005 model tt 65 vardı. Ben genelde açık şekilde gezerdim çünkü hem takılması hem çıkarılması işkence gibiydi. Seninkinde sorun olduğunu sanmam geneli böyle zor geçiyor. Ama arkada yük varken esneme yayı kırılabiliyor bizimki bi kere kırılmıştı, yolda giderken yayın takılı kalmasını tavsiye ediyorlar.