Bozkır Ağaçlandırma Topluluğu

Ynt: Bozkır Ağaçlandırma Topluluğu

Tebrik ederim, güzel çalışma. Ben elimden geldiğince meyve tohumlarını biriktirip dağa taşa ekiyorum. Aslında fide haline getirdikten sonra dikebilsem daha iyi olacak ama işte imkan yok. Sayfanızı beğendim.

ELPRESACANARİO link=topic=77953.msg922442#msg922442 date=1411904214' Alıntı:
Tebrik ederim, güzel çalışma. Ben elimden geldiğince meyve tohumlarını biriktirip dağa taşa ekiyorum. Aslında fide haline getirdikten sonra dikebilsem daha iyi olacak ama işte imkan yok. Sayfanızı beğendim.
Teşekkür ederim sağolun

Bu işin bir plan dahilinde yapılması gerekiyor. Herkes kafasına göre ağaçlandırma yapmamalı. Bozkırda da bir hayat var, bilinçsizce dikilen ağaçlar oradaki yüzyıllarca yılda gelişmiş olan yaşamı tehdit ediyor.

Turkish Agriculture link=topic=77953.msg922273#msg922273 date=1411832037' Alıntı:

Çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim, çok mühim bir iş yapıyorsunuz, memlekette ağaç kalmadı, var olanı tüketiyoruz, yerine bir şey koymuyoruz.
facebook sayfanızı takip edemem, çünkü sosyal medya kullanmıyorum. bağımlılık yapıyor... 2,5 senedir kendimi daha hür hissediyorum...

uzun zamandır benim de aklımda şöyle bir düşünce var;
bizim köyün ve genelde trakyadaki bütün köylerin meraları çok az kullanılıyor.
mart, nisan, mayıs gibi otlar yeşeriyor...
yağmurlar kesildiği anda, haziran gibi sararıp kurumaya başlıyor. hayvancılık bu durumdan kötü etkileniyor,
mera bitki örtüsü zayıf, yağmur yağmayınca hemen kuruyor.
fakat üzerinde ağaç dikili olsa,
ama yemiş-meyve değil, geniş yapraklı ağaç olacak.
bir de bir birlerine uzak dikilecek, yakın - normal aralıklarla dikilirse hayvancılık kötü etkilenir, oraya hayvan sokmazlar, köylü bu işe karşı çıkar vs.
geniş yapraklı, yörenin iklimine uygun ağaçları 15-20 metre aralıklarla dikerse,
ağaçlar yetiştiğinde dalları bir birlerine yaklaşır ve bir nevi meranın üzeri örtülmüş olur, gölge olur, toprak kurumaz, rutubetli kalır. otlar sürekli yeşil olur.
ayrıca ağaçların yaprakları çok çok iyi bir gübredir, topraktaki humus arttırır bu durum da otlara faydalı olur.
muhtarlarla görüşüp, böyle bir proje yapabilirsiniz.

en önemli konu köylüye bu durumu iyi anlatmak.
mera kurumaz, sürekli yeşil otunuz olur diyeceksiniz.
ve geniş yapraklı, yapraklarını kışın döken, meyve vermeyen ağaçlar dikin, meyve olursa dallarını kırarlar...

başarılar....