yag var şeker var un var su var neden helva yapmayalım

konu başlıgındanda tahmin edeceginzi gibi elimde hayvan besleme içn gerekli olan bazı metaryeller bununmakta arkadaşlar
bunlar
bugday sapı balyesi
yerfıstıgı sapı balyesi
bugday
mısır
arpa
yerfıstıgı(2. kalite)

şimdi arkadaşlar benim merak ettigim şu
ben bu elimdeki materyalleri satarsam aşagı yukarı hepsinin fiyatı belli
bugday ve yerfıstıgı sapı balyeslerinin fiyatları şuanda ortalama 5-6 lira
bugday 80-90 kuruş arası
arpa 70 kuruştan daha düşük
mısır 60kuruştan aşagı(yanık mısır)
yerfıstıgı ikinci kalite olunca fiyat veren bile yok

bu materyaller kullanılarak egerki kısa vadeli hayvancılık yapacak olursam besicilik şeklinde bir düşüncem var bu mevsimde alıp nisan mayıs gibi satmakyani ortalama 6-8 ay civarı bakıp satmak
bu sisteme göre yapabilecegim en karlı besicilik büyük başmı olur yoksa küçük başmı yada daha açıkçası ne beslemeliyim vede besicilik yaparsam elimdeki materyaller harici ekstra yem almam gerekirmi
ayrıca mesela erkek buzagı yada erkek dana alsam günlük yem tüketimi ne olur
veya mesela erkek kuzu yada erkek keçi alsam bunların ortamala günlük yem tüketimi nekadar olur

yem tüketimini sorma sebebim şudur
sadece elimdeki materyalleri kullanıp dışardan yem almadan sadece alacagım hayvanlara para verip başka masraf yapmadan en karlı besiciligi nasıl yaparım bunun için soruyorum arkadaşlar

bilgisi olan tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum

not:eger besicilikte çok ihtiyaç olması halinde soya fasulyesi ve pamuk çigidi(tohumu) bulabilirim.ayrıca yine çok ihtiyaç olması halinde birmiktar yeşillik ekebilirim

Ynt: yag var şeker var un var su var neden helva yapmayalım

Kuzu besiciliği yapıyoruz.
1 kuzuya ilk 200 gram yemden başlar 2kg yeme kadar gider (erkek kuzu için )
Başlarda fabrikasyon yem verirken kırkımdan sonra etlenmesi için arpa verilir,arpa verirken karnını atmasın diyede bi miktar yonca veririz.
Ortalama bi beside 1 çuvaldan az yem 1 çuval arpa veririz..

ahmtkskr link=topic=77998.msg922969#msg922969 date=1412019965' Alıntı:
Kuzu besiciliği yapıyoruz.
1 kuzuya ilk 200 gram yemden başlar 2kg yeme kadar gider (erkek kuzu için )
Başlarda fabrikasyon yem verirken kırkımdan sonra etlenmesi için arpa verilir,arpa verirken karnını atmasın diyede bi miktar yonca veririz.
Ortalama bi beside 1 çuvaldan az yem 1 çuval arpa veririz..
bilgiler için sagol ardeşim
peki kaç ay bakıyorsunuz kuzulara ve kaç aylıkken alıyrosunuz birde kesimemi yolluyorsunuz yoksa canlımı satıyorsunuz
kuzu başı tüm masraflar çıktıktan sonra tahminen ne kadar kalıyor sizin sisteminizde

A.Berke ÇULHA link=topic=77998.msg922994#msg922994 date=1412022287' Alıntı:
Hemşo yine ne fikirler var aklında :)

hemşo elimde epey materyal var hayvan beslemek için
bunları nakite çevirsem fiyatlar çok düşük
acaba diyorum bunlarla hayvan beslesem kar edermiyim
bide malum kurban bayramı geldi
bayramdan sonra 1 ay falan erkek hayvan piyasası çok düşük oluyor eger yapacaksam bu 1 aylık süreçte hayvanları almalıyım ondna şimdiden pyasayı ögrenmek istiyorum
birde bana maliyeti tanesi 1500lira bile olmayan simental ler vardı erkek 3 tane
tanesini geçen hafta 2500liraya verdim
aslında tarla işlride malum yazın yogun oluyor bende şu kış dönmini nasıl degerlendirsem diyorum ufakta olsa kar bırakacaksa girerim bu işe :)
epey karlı bir iş yani :)

O 6-8 ayı 10-12 aya cikartabilirsen, kurbanlik büyükbaş besiden iyi denebilecek rakamlar kazanabilirsin.

Unutmaman gereken tek şey, yasam tarzının değişeceği.

Hayvancılık yapmak, yarı açık cezaevinde yasamak gibidir.

4-5 aylik kuzuya 40-50 gün bakarız.
Bu işte kilo aldırmak önemli mesele aylık ortalamasından bakımınızla 2 kg fazla aldırsanız kuzu başı 20 tl para yapar.
Biz komisyoncuyuz genel anlamda kuzubaşı 10 tl karımızı gözetiriz ama 45 gunluk bi beside aksi bi durum olmadıkça 20-40 tl kuzu başı bırakır.
Ete kestirmek bilmeyen için çok sıkıntılıdır,paskül kapınızın önünden satmaktan şaşmayın abi.