Silivri Tarım Üniversitesi!

30.09.2014 - 02:30

Milliyet.com.tr »

Abbas Güçlü

Silivri Tarım Üniversitesi!

Abbas Güçlü aguclu@milliyet.com.tr; aguclu@abbasguclu.com.tr

Üç yeni üniversiteye daha onay çıktı. Sayı, adım adım 200’e yaklaşıyor. Neredeyse hemen her üniversitede de her bölüm var. Sadece bir alana yönelik tematik üniversitelerin sayısı artsa da kaliteli bir yüksek öğretim için çok daha fazlasının olması gerekiyor...

Teknik üniversiteler öteden beri var. Ekonomi ve sağlığa yönelik olanların sayısı da giderek artıyor.

Türkiye bir tarım ve turizm ülkesi ve maalesef her iki alanda da tematik üniversitemiz yok. Tarıma ve turizme yönelik bölümler en az 50 üniversitemizde var ama hepsinde de zurnanın son deliği halindeler. Yani el üstünde tutulan bölümler haline hiç gelmediler. Bu yüzden de kendi alanlarında patlama yapamadılar...

Turizmi şimdilik bir yana bırakıp Tarım Üniversitesi’ne odaklanmak istiyorum. Çünkü bu konuda yanıp tutuşan bir ilçemiz var. Silivri bu konuda öylesine arzulu ki sihirli bir dokunuşla mucizeler yaratılabilir...
Silivri’ye bir ay içerisinde ikinci kez gittim, çünkü ülkemizin, hatta dünyanın en önemli sorunlarından biri olan tarıma kafa yoruyorlar, bu konuda bir şeyler yapmak istiyorlar.

Neden önemli?
Türkiye bir tarım ülkesi olmaktan hızla uzaklaşıyor. Kendi kendine yeten ülke özelliğimizi çoktan kaybettik. Mısırı, fasulyeyi, samanı bile dışarıdan ithal eder hale geldik.

Geleneksel tarım ve hayvancılık sona erdi. Bir kullanımlık hibrit tohumların neredeyse tamamı dışarıdan geliyor. Bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları ve atıklar yüzünden zehirlenmemiş akarsu ve toprağımız kalmadı...

Artık ne meyve ve sebzelerin eski tadı var ne de et ve süt ürünlerinin. Köylülük ise çoktan öldü. Daha doğrusu öldürüldü. Üreten köylüyü ara ki bulasınız; etini, sütünü, yumurtasını hatta ekmeğini bile bakkaldan alıyorlar.

Zaten köy sözcüğü de artık tarih olmuş. Tüm köyler, kentlere bağlı mahalleler haline gelmiş. Oh ne âlâ. Eğitimde olduğu gibi, yerel yönetim modellerinde de harikalar yaratılıyor!..

Köylü küskün!
Üretime ve modern tarıma küstürülen köylüler ve her geçen gün azalan tarım alanlarıyla, yakında açlık sınırına dayanan ülkeler arasına girersek hiç şaşırtıcı olmaz!..

Başta Belediye Başkanı Özcan Işıklar olmak üzere 200’e yakın Silivrili tarım sevdalısıyla birlikte dün uzun uzadıya bu konuları tartıştık. Hem de tarlada. Tarım ve hayvancılık neden bitme noktasına geldi? Nerede hatalar yapıldı? Daha da önemlisi, ağlama, sızlama, kızma yerine geleceğe yönelik neler yapılır, onlar konuşuldu.

Köylüler de vardı, hocalar, bu alana yatırım yapanlar ve çocuklarına yedirip içirdiklerini önemseyenler de vardı. Hemen herkes, çok dertliydi ama en fazla da köylüler. Üretim için yapılan masrafların, hasılatın üzerine çıktığını ve köylünün üretimden giderek uzaklaşmasının nedenin de bu olduğunu söylediler.

Köylülerin de tıpkı kentliler gibi kolaycılığa kaçtığını, üretmekten daha çok, tüketime yöneldiğini söyleyenler olsa da genel sorunun, çok daha farklı boyutlarda olduğu dile getirildi. İşte onlardan bazıları:

* Giderek artan maliyetler
* Düşük verimlilik
* Katma değeri yüksek ürünlere geçilememesi
* Teşviklerin sınırlandırılması
* Yabancı tohumlara zorunlu hale gelmesi
* Depolama ve soğuk hava sistemlerinin yetersizliği
* Tarım arazilerinin imara açılması
* Maddi ve manevi desteğin dibe vurması...

Niye ille de üniversite?

Silivri İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri. Tarihiyle, kültürüyle, sayfiye yeri olmasıyla gurur duyuyor. Ama en fazla gurur duydukları bir özellikleri daha var ki o da tarım. Binlerce yıl, başta İstanbul olmak üzere bölgenin en büyük tedarikçisi olmuşlar. Yani yeme, içme onlardan sorulmuş. Sebzenin, meyvenin, etin, şarabın, yoğurdun en güzelini hep onlar üretmiş. Balın, balığın, karpuzun, kavunun, domatesin, buğdayın en lezzetlisi oradaymış.

Şimdi o eski tatları ve eski üretkenliklerine yeniden kavuşmak istiyorlar. Ve bunu aklın, bilimin önderliğinde gerçekleştirmek arzusundalar.
Yıllardır kafalarında kurguladıkları, altyapısını hazırladıkları üniversiteyi artık hayata geçirmek istiyorlar...

Özetin özeti: Tarım deyip geçmeyin, gün gelecek en büyük sorunumuz o olacak. İşte bu yüzden kafa yoranlara, çelme takmak yerine her türlü desteği sağlamalıyız...

Ynt: Silivri Tarım Üniversitesi!

Murat abi ÇOK fazla sayıda ama donanımsız Ziraat-Veteriner-Su Ürünleri fakültesi var zaten.. Ayrıca sadece TARIM üviversiteleri de var, kuruluyo..

lakin içerik, eğitim, staj vs. ÇOK önemli.. yoksa zor..

UÖZKAN.77 link=topic=78002.msg923860#msg923860 date=1412357473' Alıntı:
Murat abi ÇOK fazla sayıda ama donanımsız Ziraat-Veteriner-Su Ürünleri fakültesi var zaten.. Ayrıca sadece TARIM üviversiteleri de var, kuruluyo..

lakin içerik, eğitim, staj vs. ÇOK önemli.. yoksa zor..

Alex Ferguson ' un çok sevdiğim bir sözü vardır: 'İstastik mini etek gibidir, çok şey gösterir ama asıl göstermesi gerekeni saklar' diye.

Çok fazla üniversitemiz oldu, çoğu 2 yıllık ve yine çoğunun doğru düzgün hocası yok :( Ben diş hekimiyim, ben fakülteye girdiğimde yıl 2002 idi ve toplamda 11 diş hekimliği fakültesi vardı, şimdi sayı neredeyse 50 tane var. Tahmin edebileceğiniz gibi fakültelerin bir çok ana bilim dalında hocası yok :( bu yeni üniversitelerden mezun olan diş hekimlerine bakıyorum hiçbir şey bilmiyorlar, aynı şekilde mühendislik fakültelerinden mezun olanlar da.

Çok hızlı şekilde çok fazla sayıda üniversite açıldı ama maalesef kalite de ona bağlı olarak düştü.

Kalite, kantite (çokluk) yol ayrımı..

aslında ilkokuldan hatta okul öncesi dahil tüm sistem sorunlu..

özellikle uygulamalı bilimler.. diş hekimliği veya ziraat veya benzeri... stajsız, uygulamasız OLMAZ!

HİÇ istatistik yapmadan, lafı uzatmadan hemen söylüyim ziraat mezunlarının %90 ' ı bi traktörü yerinden kaldıramaz!

Çok mu önemli aslında ÇOK önemli ama müfredata göre çok teferruat bi konu..

Hangi sistemimiz iyi düzgün adilane sağlam çalışıyor ki, eğitim sistemi düzgün çalışsın....

İçe karşı goy goy politikalarının sonucu bunlar...

Rantı yarat, faydalan, bizden başka bir yere kıpırdayamasınlar zihniyetin eseri...