Hayirli aksamlar Kavunlarimizda kurt cikiyor

Arkadaslar yemek icin biraz kavun ektik ancak 10 kavundan 3 tanesinin icinde kurt cikiyor disindan bakinca cok guzel duruyo ancak kesiyoruz ici kurtlu kuflenmis gibi cikiyo ilacda yaptim sorun nedir acaba

Ynt: Hayirli aksamlar Kavunlarimizda kurt cikiyor

İlaçta sorun var. Mesela aynı yere geçmiş senelerde attığın ilaçsa bir sonraki seneler iyi sonuç vermiyor ilaç. Ne ilaç attın onu bilmiyorum ama doz olarak da az düşmüş olabilir ilaç veya 2 periyod arasını uzatmışsındır. Birçok sebep olur kavun ilaç işine okdukça hassas

Bizim bölgemizdeki kurt hastalığı yenikente ulaşmış demek :( kavuna 5 kez ilaç yapmamıza rağmen dediğiniz gibi çoğu kurtlandı bu kurt olayı kavunlarda her yıl artarak devam ediyor. Artık kavun ekmeyi bıraktık ticari amaçlı değil sadece yemek için ektiğimiz 10 dekar tarladan toplasan 1 pick up ı dolduracak sağlam kavun çıkmadı. İlk senelerde ilaç ile mücadele edilmesi kolaydı 2 kez yapsan yetiyordu şimdi 4 5 kez yapsan dahi zarar fazla oluyor

Kurt her sene 50 km daha geniş alana yayılıyomuş ne yazıkki kurdu tamamen yok edemiyoruz geçen yıl 3 defa ilaç yaptık ayrıca bi depoyla 17 dönüm ilaçlarken bunu 10 dönüme düşürdük fakat yinede kurt vardı bu yıl 1 defa ilaç yaptık yine kurt vardı üstelik yağış olmadığı için verim alamadık 40 dönüm tarladan 1 römork sattık 500-750 kg arası da yemelik kavun alabildik :(

Arkadaşlar kavun kurtlanmasına çözüm bulabildiniz mi? Önceki yıllar ektiğimiz kavunlarda kurt olduğu için iki yıldır ekmiyorduk. bu yıl on dönüm yer ektim hasanbey cinsi ama korkuyorum yine kurtlanacak diye. Ziraatçiler kavun sineği için ilaç veriyor ve kavunlar fındık büyüklüğündeyken kullan diyor ama bizim tarla kıraç, kimisi kelek büyüklüğüne geldiğinde kimileri hala çiçekte oluyor. İlaç sanki çiçekleri döküyor. Bir türlü ayarlayamadım kullanım zamanını. ÇÖzüm bulan ilaç tavsiyesi olan var mı?