çizel pullukla nadas

merhaba arkadaşlar bu yılben tarlalarıma hiç pulluk vurmadım baharda 7liçizelle sürdüm ilk sürüm den 25 gün sonra birdaha çizelle sürümyaptım şimdide merdaneli külvilatötle işleyip sonra mibzerle ekip dahasonra üzerine yuvak çekeceyim çizelle ilkdefa tarla işledim eksiğim varmı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim saygılarımla

Ynt: çizel pullukla nadas

hayriaga link=topic=78014.msg923198#msg923198 date=1412104894' Alıntı:
merhaba arkadaşlar bu yılben tarlalarıma hiç pulluk vurmadım baharda 7liçizelle sürdüm ilk sürüm den 25 gün sonra birdaha çizelle sürümyaptım şimdide merdaneli külvilatötle işleyip sonra mibzerle ekip dahasonra üzerine yuvak çekeceyim çizelle ilkdefa tarla işledim eksiğim varmı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim saygılarımla

birinci çizelle ikinci çizel arasında geçen 25 günlük sürede hiç yagmur yagdımı eger yagdıysa illaki ikinci çizelin faydası olmuştur ama yagmadıysa boşa mazot yakmışsın
şuanda tarla çok otlu degilse senin dediign şekilde ekim yapailirsin
ama otluysa kültivatörden sonra birdefa goble ile sür ondan sonra ekim yap tabi goble ile süreceksen merdaneyide çıkarmayı unutma :) diger işlemler dedigin gibi olur

hatılalarsanız busene yagışazdı ondan dolayı çizeli kullandım birin çekimden sonra yağış bol oldu ondansonra ikinci çizeli çektim ha unuttum ikinciden sonra birde merdanesiz külvilatör çekmiştim şimdiise ufak bir parçahariç pek otlu deyil külvilatör haleder

hayriaga link=topic=78014.msg923213#msg923213 date=1412106051' Alıntı:
hatılalarsanız busene yagışazdı ondan dolayı çizeli kullandım birin çekimden sonra yağış bol oldu ondansonra ikinci çizeli çektim ha unuttum ikinciden sonra birde merdanesiz külvilatör çekmiştim şimdiise ufak bir parçahariç pek otlu deyil külvilatör haleder

ozaman şöyle söyleyim
eger tarlanıza gidip incelediginizde oprak hala kabarıksa vede kültivatör kullandıgınıp mibzer ekimi yaptıgınızda muhtemelen tohumun bir kısmı tavlı bir kısmı tavsız topraga denk gelir hatta çizel derin süürm şeklindeyse ve hala toprak kabarıksa bazı tohumların derine düşme riski var buyüzden goble veya ona benzer bir ekipmanla sürmenizde fayda var
son hasat döneminde 10 dekarlık bir tarlamı pulluk çizel kazaya ve mibzerle ekip şeklinde ektim verim diger tarlalardan düşük oldu diger tarlalara artı olarak ekimden önce goble ile de sürmüştüm hem toprak oturur hem tav dengeli olur