1Kurbanlık=50.000TL

01.10.2014 - 12:59 | Son Güncelleme: 01.10.2014-13:15

Milliyet.com.tr »
Gündem »
Haber

' Tufan ' ı 50 bin liraya satıyor
Çorum ' da özel olarak yetiştirilen ve 'Tufan' adı verilen bin 870 kiloluk kurbanlık, 50 bin liralık satış fiyatıyla alıcısını bekliyor.

Alaca ilçesinde besicilik yapan Müfit Gürses tarafından yetiştirilen 'Holstein' cinsi boğa, hem fiyatı hem de ağırlığıyla dikkati çekiyor. Kurban Bayramı ' na sayılı günler kala 1 ton 870 kilograma ulaşan 'Tufan' adlı boğa, 50 bin liralık fiyatla satışa sunuldu. Besici Müfit Gürses, AA muhabirine yaptığı açıklamada, buzağıyken satın aldığı 'holstein' cinsi boğayı iki yıl boyunca açık besi yöntemiyle yetiştirdiğini belirterek, Türkiye ' nin en büyük boğasının bu yıl da Çorum ' dan çıkacağını savundu.

Bu konuda iddialı olduğunu ifade eden Gürses, 'Boğamız, geçen yıl bin 640 kiloydu, şimdi yaklaşık bin 870 kilo ağırlığında. Meslektaşlarımız kusura bakmasın, Türkiye ' nin en büyük boğası Çorum ' un Alaca ilçesinden çıkıyor. Bu konuda çok iddialıyım. Kim varsa ' hodri meydan ' diyorum. Ankara ' da ve İstanbul ' da çok yiğit boğalar olduğunu duyuyoruz ama bizim boğamız da burada. İsterlerse gelsinler, tartabiliriz' diye konuştu.

'Tufan'ın fiyatı 50 bin lira

Sinirli ve hırçın olduğu için boğaya 'Tufan' adını verdiklerini dile getiren Gürses, Kurban Bayramı ' nın yaklaşmasıyla 'Tufan'ın da taliplilerinde artış yaşandığını söyledi. Tufan ' ı 50 bin liradan satışa çıkardığını belirten Gürses, 'Tufan ' ı almak isteyen çok. 50 bin liradan aşağıya vermeyi düşünmüyoruz. Çünkü bu hayvanın bir özelliği, unvanı var, Türkiye ' nin en büyük boğası. Sadece boynundaki zinciri 16 kilogram ağırlığında. Ben, böyle bir hayvan bulup alsam, 15 bin lira fazla para veririm' ifadelerini kullandı.

' Yılmaz ' da 1300 kilo

Çiftlikte beslediği ve 'Yılmaz' adını verdiği bir boğası daha bulunduğunu vurgulayan Gürses, 'Adını ' Yılmaz ' koyduğumuz diğer boğamız da bin 300 kilogram ağırlığında. Yılmaz ' ın önümüzdeki yıl Kurban Bayramı ' nda iki tonu geçeceğine inanıyorum. Onu da seneye satacağız inşallah. Çok açık söylüyorum, gelecek yıl daha iddialıyım. Şimdiden meslektaşlarıma söyleyeyim, hiç heveslenmesinler' dedi.

Özel beslenme programı uygulanıyor

Tufan ' ın beslenmesine özen gösterdiklerini anlatan Gürses, boğanın yemini veteriner hekim kontrolünde verdiklerini belirtti.

Veteriner hekim Ersen Çınar da 'holstein kırması' bir tosun olan Tufan ' ın, günde 20 kilogram yem tükettiğini ifade ederek, 'Tufan ' ı, özel rasyonlar ve hammaddeleri seçerek besledik. Yüksek enerjili yem yaptık. Yanında kaba yem takviyesi de verdik. Günlük onar kilogramdan olmak üzere iki öğünde 20 kilogram yem tüketmekte. Yemin yanı sıra arpa ezmesi, saman ve yulaf da ilave ediliyor' ifadelerini kullandı.

Ynt: 1Kurbanlık=50.000TL

ismail_17 link=topic=78025.msg923388#msg923388 date=1412172317' Alıntı:
Övünmekte haklı sahibi .
Ete kestirse 20 bin civarı toplar
En büyük kurbanı kesmek için Zengin iş adamları alıyor böyle hayvanları.
Satar inşallah sahibi istediği fiyata.

20,000 ' i et parası 30,000 ' i övgü ve gösteriş :) bunu bir iş adamı alır 50,000 TL ile 1,000,000 TL ' ye yapamayacağı reklamı yapar ;)

Benim adaş daha iddialı..

Burda adam gibi dana/bogada kurban baskul en az 12 ' ydi. Denilen gibi ete kesilse 18-20 lira toplar. Hakkı 30. İş reklam, rekabete dönerse 40 ' i görür.

*ya tartı bozuk

*ya başka bi ağırlık birimi kullanıyolar

*ya yazan muhabir lafı düzgün anlamadı

*ya basan matba yanlış rakamları kullandı

ama o hayvan 1870 kg gelmez:) 1 ton civarı o kadar..

Allah ' ın izniyle hayvanın canlısını da kaç kilo et çıkacağını da az çok biliyoz.. daha bugün kestik:)

Adamlar bu dana ile kendilerinin reklamını yapar, bunu satın alan zengin birisi de kendi reklamını yapar öyle devam eder. Alan razı satan razı misali... Strateji güzel, adam akıllıymış. Büyük düşünmüşler.

Babam görmesin, 3-5 sene dana besleriz bu rakama ulaşmak için, onunda astarı yüzünü geçer. Yinede tebrik etmek lazım, holştainden besi olmaz tezini yıkmış.

dagılın beyler :)
neden böyle dedigimi merak edenler aşagıdaki haberi okusun haber 2 yıl öncesine ait
yine aynı kişi yine iddaalı en büyük benim bogam demiş sonuç samsunlu biri ezmiş
yenilen pehlivan misali azimli bir arkadaş sanırım yada reklam yapmayı seviyor :))

Bu kurbanlık sıfır otomobilden pahalı
Samsun ' da 2 ton 160 kilogram ağırlığındaki simental cinsi “Koca Rıza” isimli erkek boğa, dün 'en ağır kurbanlık' olduğu iddia edilen 'Kral Benim' adlı kurbanlığı ikiye katladı. 'Koca Rıza' bakın kaç liraya satışa çıkarıldı...

Bu kurbanlık sıfır otomobilden pahalı
Eklenme: 23 Ekim 2012, 14:21 / Güncelleme: 23 Ekim 2012, 16:47 / 66,309 Okunma

HABERİ YAZDIR
BÜYÜKLÜK - A A +
İHA ' nın haberine göre Samsun ' un İlkadım ilçesinde 2 ton 160 kilogram ağırlığındaki simental cinsi “Koca Rıza” isimli erkek boğa, 35 bin liraya satışa çıkarıldı.

Kurban Bayramı ' nın yaklaşmasıyla beraber satışa çıkarılan ‘Koca Rıza ' isimli 2 ton 160 kilogram ağırlığındaki 2.5 yaşındaki boğa, cüssesiyle olduğu kadar fiyatıyla da şaşırtıyor.

Besici Murat Kocaman, boğanın canlı ağırlığının 2 ton 160 kilogram civarında olduğunu belirtti.

2 yıldır boğaya baktığını belirten besicisi Murat Kocaman, “Zaten 2 yılda 35 bin TL ' lik yem yedi. Biz yem parasını alsak, hayvandan para istemiyoruz. 2 ton 160 kilogram ağırlığındaki bu boğayı alana yanında 2 tane dana ve 3 tane de koç hediye ediyorum. Bu promosyonlarla birlikte bu boğanın fiyatı 35 bin TL” dedi.

'EN BÜYÜK BENİM' DİYEN DANAYI İKİYE KATLADI

Keçiören Belediyesi tarafından Ovacık ' a kurulan kurban satış alanının en büyük kurbanlığı olan 1 ton 640 kilo ağırlığındaki dana 'bu yılın ağır kurbanı' başlığıyla haberlere yansımıştı.

Çorum Alaca ' dan getirilen 'Kral Benim' isimli kurbanlık dana da 23 bin TL ' ye satıldı.

Dananın sahibi Ümit Gürses, sırtının bir tarafına ' En Büyük Benim ' , diğer tarafında da ' Duydum ki rakibim varmış. Kimdir O? ' yazılan hayvanın Türkiye ' nin en büyük danası olduğu iddiasında bulunmuştu.

Ancak 'Koca Rıza' 2 ton 160 kilogram ağırlığıyla 'Kral Benim' adlı danayı hem ağırlık hem de fiyat olarak neredeyse ikiye katladı.

'Kral Benim' isimli Dananın uzunluğunun 3 metre 20 santimetre, yüksekliğinin ise 1 metre 80 santimetre olduğunu öğrenildi.

Danayı 23 bin TL ' ye isminin açıklanmasını istemeyen Ostim ' deki bir iş adamına satan Gürses, dananın günde 40-50 kilo yem yediğini, kesildikten sonra bir tonun üzerinde eti çıkacağını da belirtti.

'Koca Rıza' ise alıcısını bekliyor.

BİR RAKİP DE ÇORLU ' DAN

Çorlu İlçesi ' nde Kurban Bayramı için kurulan kurbanlık pazarında ' Çapkın ' adlı boğa, besicisi tarafından 12 bin liradan satışa çıkarıldı.

'Pazarın en büyük hayvanı. Ben buna 2 yıl baktım. 12 bin lira istiyorum ancak gelip pazarlık yapanların çoğu ise 8 bin liradan fazla para vermiyor.

Kaynak : Haber7