simental süt sığırcılığı

Merhaba arkadaşlar ben 50 baslik simental süt sığırcılığı yapmak istiyorum gebe duvelerle başlamak istiyorum silajimi kendim ekebilirim benim sorum bu iste kabaca maliyet ve kar hayvan başı ne olur

Ynt: simental süt sığırcılığı

Sahibinden.comda afyonda 50 adet satılık gebe düve ilanı var simentale benziyor ama hayvanları görmek lazım bence bi değerlendir 6 bin lira gibi bi fiyat yazmış ama pazarlık kapısı acık hayvanlar güzelzs 5-5.5 arası alınabilir . Simental süt verimi düşük gibide dursa daha kazanclı ben şahsen iyi bakımla süt verimininde artacağını düşünüyorum ayrıca erkeğide dişiside çok aranıyor doğru bir seçim

Hacı baba işi rasyonları bırakıp, düzgün ve bilimsel yöntemlerle, doğru barınak koşullarında Holsteinlardan yüksek performanslar alınıyor ve hayvanın alış fiyatıda simentalden daha ucuz olduğu için simental besisi ile de aradaki fark kapanıyor.

Guney46 link=topic=78033.msg924090#msg924090 date=1412505856' Alıntı:
Hacı baba işi rasyonları bırakıp, düzgün ve bilimsel yöntemlerle, doğru barınak koşullarında Holsteinlardan yüksek performanslar alınıyor ve hayvanın alış fiyatıda simentalden daha ucuz olduğu için simental besisi ile de aradaki fark kapanıyor.

Bu forumu öncelikle iyice bir araştırmanızı tavsiye ederim. Belki bu konu hakkında 10 larca yazı vardır. :) Ayrıca iyi bir tedarikçi tanımadan, hayvanların en az 2 nesil öncesini bilmeden almamanızı tavsiye ederim.

ya arkadaşlar adamın sorduğu soruyla verdığınız cevapların hiç uzaktan yakından alakası yok farkında mısınız yoksa benmı bı alaka kuramadım ? çok güzel bi soru sormuş aslında fakat bu soruya cevap verebilecek bi birikimde insan olmaması kötü

mousset83 link=topic=78033.msg925214#msg925214 date=1413029740' Alıntı:
ya arkadaşlar adamın sorduğu soruyla verdığınız cevapların hiç uzaktan yakından alakası yok farkında mısınız yoksa benmı bı alaka kuramadım ? çok güzel bi soru sormuş aslında fakat bu soruya cevap verebilecek bi birikimde insan olmaması kötü

Ne hayvancılıkta ne çiftçilikte kuruşu kuruşuna hesap yapmak zordur .
İşletme sahibinin elinde değil bir çok şey .
İneklerin üzerinde benzin pompası gibi dijital gösterge olsa istediğin kadar alsan versen
En titiz işletme sahibi yazsın burada hesaplarını yıl yılı tutmaz , ay ayı tutmaz.
İşletmeden işletmeyede çok farklılıklar olur herkesin imkanları farklıdır, maliyeti farklıdır
Mısır yonca kendinden arpa fiğ kendinden olan bir simetal süt işletmesi ile dağ başında kıraçta her şeyi satın alan bir simental süt işletmesi maliyeti bir olurmu ikiside simental süt işletmesi.
Burada birileri maliyet kar yazsada diğerine uymaz.
Sonra işletme kurulum maliyeti var 50 başlık bir işletme 50 bine de kurulur 500 binede kurulur .

• Beğen
Tepkiler: dogannn

simentalci link=topic=55373.msg596496#msg596496 date=1337538416' Alıntı:
süt yemi
310 kg. arpa
180 kg. buğday
150 kg. mısır
200 kg. ayçiçek küspesi
130 kg. soya küspesi
18 kg. mermer tozu
10 kg. vitamin premixi
7 kg. tuz

Sitede simentalci kullanıcı adlı Barış Ağabey ' in verdiği rasyon örneği. Bir diğeri de bu;

simentalci link=topic=55373.msg922576#msg922576 date=1411929452' Alıntı:
Şu anki rasyon biraz daha farklı.
290 arpa
150 mısır
150 buğday
150 ayçiçeği küspesi
140 pamuk küspesi
90 soya küspesi
13 mermer tozu
7 tuz
10 vit-min

Bundan hayvanbaşı 8 kg. Veriyorum. Yanısıra 2 kg saman, 2,5 kg yonca, 1 kg bezelye otu ve 25 kg silaj

Kesif yemin kg. maliyeti 77 krş gibi. Yani 50 kg çuvalı 40 tlyi bulmaz.
Simental sürümün süt ortalaması 22 lt civarı.

Kendi araziniz varsa, ürünleri kendiniz üretecekseniz bu rasyonlara bakıp aşağı yukarı en azından yem maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Ancak bunların düve yemleri, buzağı yemleri, erkekleri besiye çekeceksen besi maliyetleri ve besi sonu gelirleri, ilaç, suni tohumlama, veteriner hekim, elektrik, su, mazot, çalıştıracaksanız yardımcı giderleri, mazot giderleri ve ıvır zıvır giderleri eklenecektir.

O yüzden İsmail Ağabey ' in de dediği gibi her işletmenin giderleri birbirini tutmaz.

Eğer bir işletme her şeyini dışarıdan alıyorsa, yukarıdaki rasyona göre 14 liraya yakın bir süt hayvanının gideri olacak, ama kendin üretirsen yemlerin büyük kısmını o zaman değişecektir.

Kurulum maliyetlerine gelince, modern bir ahırda 150-400 TL arası metrekare maliyeti var :) 80,000 TL ' ye de sağım ünitesi var 220000 TL ' ye de :) Aynı durum diğer her şey için geçerli.

Şimdi kurulacak işletmede gerekenler şunlar olacaktır;

-Ahır (Düvelerin ve sağmalların ayrı durabilecekleri şekilde tasarlanmış
-Doğumhane
-buzağı kulübeleri
-Sağımhane-Süt tankı bölümü
-Yem depoları
-silaj çukuru
-Erkekleri besiye çekecekseniz açık besi yeri.
-Su, elektrik tesisleri.

Gelelim mekanizasyona:

-Süt sağım ünitesi
-Süt soğutma tankı
-Eğer kullanmak istiyorsanız bilgisayarlı takip programları ve çipli sistemler var.
-Somatik hücre sayım cihazı.
-Yem vagonu
-Gübre sıyırıcılar (yine isteğe bağlı ama kolaylaştırı)
-Kilit sistemleri
-Otomatik kaşıyıcılar (Yine isteğe bağlı)
-Kesif yemi kendim yaparım derseniz pelet makinası.
-Buzağı yatakları.

Bu listeye daha da ekleme yapılabilir ama temel bunlar denilebilir. Eksik yazdığım varsa arkadaşlar tamamlar :) Burada yazılanlarla siz kendiniz bir fiyat araştırması yaparak ortalama ne kadar tutacağını hesaplayabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin...

Şöyle söyliyim İPARD ' a hak kazanan projeleri incelediğimde proje bedellerinin 1.5 ile 3 milyon TL arasında değiştiğini görüyorum. Bunlar 120 başlık süt işletmeleri için geçerli. Tabi İPARD projesi olduğu için maliyetler biraz şişirme olabilir ancak arsa bedeli, ruhsat masrafları, elektrik su işleri ve en önemlisi hayvan maliyeti hariç bunlar.

İşletme geliri olarakda şöyle örnek verebiliriz. Kaba yemin tamamını kendisi yetiştiren ve profesyönelce yönetilen bir çiftliğin kar oranı %50-60 civarı değişir. Kaba yemin dışardan alınma oranı arttıkça kar oranı %20 ' ye kadar düşer.

Simental konusuna gelirsek, simental sütü güzeldir kalitelidir ama miktarı düşük olur. Malesef ülkemizde sütün kalitesine göre fiyatı çok değişmiyor. bu yüzden en mantıklısı siyah alaca almak çok çok istenirse 100 başlık sürüye yağ oranını arttırması için 15-20 tane simental katılabilir. Dişilerin süt veriminin düşüklüğünü erkeklerin beside getireceği kar az çok kapatır herhalde.

Guney46 link=topic=78033.msg924086#msg924086 date=1412505240' Alıntı:
Holstein ile karlı bir besi olmayacağını mı düşünüyorsun?
Holstein ile karlı besicilik yapılabilir ve yapıyoruz da, fakat etçi bir ırk olan simentall ile süt inekciliği yapmak pek akıl işi değil, masrafları düşük ve sağlam bir bünyeye sahip bir ırk. Fakat döl verimi ve süt verimi konusunda hiçbir zaman holstein ile boy ölçüşemez.
10 yaşımdan beri bu işin içindeyiz, yerli kara ile başladık bu işlere. Montafon, Holstein Melezi, Holstein, Simental Melezi ve Simental hepsini denedik ve hala deniyoruz, Yerli karanın, Montafonun gücünden bile yararlandık, arabaya koştuk, pulluğa, düvene koştuk. Bunu istemeyerek ve üzülerek yazıyorum, Allah bir daha o günlere geri götürmesin kimseyi, Şu an holstein ağırlıklı devam ediyoruz.

Süt sığırcılığı yapmayı düşünüyorsanız önce bölgenizdeki çiğ süt fiyatlarını araştırın şuanda ülkemizde 700 tl den 1300 tl ye kadar çiğ süt satan bölgeler var yani ağr 1100 tl nin üzerinde süt satan bir bölgede iseniz şuanki piyasa koşullarında süt sığırcılığı yapmak mantıklı olur Simental konusuna gelince Sütcü simental diye bilinen Flecvey simenta ırkı ile başlamanız gerekir tutupta etçi simentaller ile süt sığırcılığı mantıksız olur.Eğer süt satımında yağ oranınıda dikkate alıp ona göre fiyat uygularsa firma sütçü simental mantıklı olur.

Arkadaşlar süt sığırcılığında atladığınız bir şey war malumunuz her şey ölçek ekonomisine döndü, günlük 500Lt süt üretemeyen işletmeler sütçü işletmesi sağılmayacak yakında, bu ay başında 50Lt ' den aşağı süt üretenlerin sütünü almayın diyor, süt toplayacılarına Konya il tarım müdürlüğü.

Süt üretim tonajınız günlük mesela 1 ton we üzeri, ayrıca yağ oranınız yüksek ise direkt fabrika size özel fiyat weriyor...

1,5TL/Litre ye süt satan bildiğim işletmeler war sütün yağ oranı %5....Hesabı siz yapın...

Türkiye ' ye 2012 yılında 150 Adet giriş yapmış sütçü simmentali war onların yawrularından bulursanız süt yönlü simmental yetiştiriciliği yapılabilir...

Etçi simmental ile süt işinde werim alınamaz....Etansif koşullarda...Ha Kars gibi sırf merada olursa ona bir şey diyemem werim düşük ama maliyetide düşük olur...

Hermiyas link=topic=78033.msg927037#msg927037 date=1413616698' Alıntı:
Arkadaşlar süt sığırcılığında atladığınız bir şey war malumunuz her şey ölçek ekonomisine döndü, günlük 500Lt süt üretemeyen işletmeler sütçü işletmesi sağılmayacak yakında, bu ay başında 50Lt ' den aşağı süt üretenlerin sütünü almayın diyor, süt toplayacılarına Konya il tarım müdürlüğü.

Süt üretim tonajınız günlük mesela 1 ton we üzeri, ayrıca yağ oranınız yüksek ise direkt fabrika size özel fiyat weriyor...

1,5TL/Litre ye süt satan bildiğim işletmeler war sütün yağ oranı %5....Hesabı siz yapın...

Türkiye ' ye 2012 yılında 150 Adet giriş yapmış sütçü simmentali war onların yawrularından bulursanız süt yönlü simmental yetiştiriciliği yapılabilir...

Etçi simmental ile süt işinde werim alınamaz....Etansif koşullarda...Ha Kars gibi sırf merada olursa ona bir şey diyemem werim düşük ama maliyetide düşük olur...

Hocam dünyada birçok süt işletmesi artık melezlemelere yöneliyor. Holstein-Simental melezleri sıklıkla yapılıyor, sayende de Norveç Kırmızısı ' nı da tanıdık :) Holsteinlar ' da görülen döl tutmama, mastitis gibi sorunlar simental gibi dayanıklı hayvanların melezlenmesi ile giderilmeye çalışılırken, aynı zamanda yüksek verimli ve yüksek yağlı sütler üretiliyor.

Böyle giderse yakında Holstein-Simental melezlemelerinden yeni bir ırk çıkartacaklar :) Yüksek süt verimli, yüksek yağ oranlı ve hastalıkları dayanıklı. Norveç Kırmızısı da işin içine girince sanırım çok daha farklı melezler ile karşılaşacağız :)

Ilker Bey yazımı mazur gorun...fakat cogu zaman dogru cevapları alabılmek ıcın dogru soruları sormalıyız...

Tam cevapları bulabılmek ıcın sorularımızı eksıksız sormalıyız...

Soruyu sordugunuzdan bu yana 15 gun gecmıs...Sımdı ben sıze soruyorum

Hayvancılıgı hangı ılde yapmayı dusunuyorsunuz

Daha once hayvancılık yaptınızmı

Yasınız kac

Isletmenızde bakıcı calıstırmayı dusunuyormusunuz

Cıftlıgınız varmı

Tarlanız varmı

Cıftlık yonetım ekıpmanınız ne durumda

Cevrenızde hayvancılık yapan ısletmeler varmı-Hıc gezme fırsatınız oldumu

Ismaıl17 abımızın camının hocası bıle ızıne gıttı ben gıdemıyorum arkadas lafını bılırmısın

Sonuncusu bıraz latıfe

Bu ve buna benzer sorulara verılecek cevaplar sızın sordugunuz hayvan basına KABACA kar durumunu kabadan ınceye cok degıstırır

Hermiyas link=topic=78033.msg927037#msg927037 date=1413616698' Alıntı:

Kardeş nasıl yani adamın sütü 40 TL günlük diyelim o adam sütünü nere satacak ?neticede yılın 12 ayı tam verimli süt alınmıyor ki dogumdan 2-3 ay sonra sütler düşmeye başlıyor ,suan ahırda 7 inek gebe ve yılbaşından hemen sonra peş peşe dogumlar geliyor ocak subart mart doğum ayı benim ,buna benzer olaylar sizin oradada vardır herhalde...