John Deere hidrolik yagi ve ekipman sorunu

Kullandigimiz iki john deere iki de massey ferguson traktor bulunuyor. Gecen sene John Deere lerden biri yokken digerinin hidrolik sistemlerinde bir sorun oldu. Tamire gittiginde kullanilan ekipmanlarin icindeki yagin traktor hidroligine karistigi, arizanin sebebinin bu oldugunu soylemisler. Simdi Masseyler ile kullandigimiz ekipmanlari JD ler ile kullanmamak gibi bir durum olustu, bir miktar zorluk olusturuyor. Benzeri bir durum yasayan var mi ?

Tesekkurler.

Bazı hidrolik yağları karıştığında nasıl bir kimyasal tepkimeye giriyor bilmiyorum ama hem ekipmanın pistonuna, hem traktörün hidrolik mekanizmasına zarar verebiliyor. Usta ile durumu konuştuğumda 'pistonu çizer' gibi bir açıklama yapmıştı. Yani sadece mevcut yağın özelliğini yitirmesi ile kalmıyor, donanımsal sorun da açıyor. Detayını bilmiyorum ama önemli olan kısım birbirlerine karışına yağın miktarı. 55 litrelik şanzıman yağı, yarım çay bardağı farklı bir cins yağı absorbe eder ama yabancı yağ 5 litre olursa kursağında kalabilir.

Bu nedenle özellikle çift tahrikli bastona sahip ekipmanları paylaşmaktan çekinin.

Biz çözümü, aynı ekipmanı kullanan traktörlerin hidrolik yağlarını her iki traktörün de kullanabileceği viskozitede ortak bir yağ seçerek yaptık. Maliyetli oldu ama artık sıkıntı ve 'birşey olur mu' korkusu yok.

Ynt: John Deere hidrolik yagi ve ekipman sorunu

Ben aynı soruna çözüm olarak, kuyruk mili ile çalışan hidrolik pompa kullanmaya başladım. bu pompayı çeki demirinin üst kısmına monte edip askı kollarına ekipman takmayı engellemedim. çift çıkış var ve 30 litre yağ deposu var. kıstırmalı pancar kepçesinden çıkma pompa. römork falan hepsinde onu kullanıyorum. traktörün yağı etkilenmiyor :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetmanisa