Zetor Ayrıntılı Tarihçe-2

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Halen faaliyette olan 1918 ' de kurulmuş ÇEK silah fabrikasının tarihçesinden.. Zetor ' la kesişiyo.. firmanın kullandığı abmlem zetorun da bi zamanlar kullandığını aynı zaten.. askeri silahlarla başlamış şuan av tüfekleri üretiyo.. bilen bilir Çeklerin silahları çok iyidir..

History of the company

Zbrojovka Brno a.s. was founded from the original Austro-Hungarian artillery workshops as the Czechoslovak state-owned firearms factory in 1918. From the repairs of railway cars and military rifles, the company gradually switched over to the production of the components of telegraph and telephone equipment, equipment for railway garages, and tools. The assembly of Austrian Mannlicher rifles was replaced by the production of German Mauser rifles and later the production of rifles 24 according to the company’s own design. In the years 1924 - 1925, the buildings for the production of rifles, machine guns, and cars and for the needs of an engineering shop and a tool shop were built. Also the civil production was expanded, including cars, bicycles, industrial scales, slicing machines, aircraft engines, machine tools, and special tools. Zbrojovka Brno became a model for perfectly organised companies with a modern and precise serial production; the company introduced its own original tolerance system for own production and the use of measuring instruments, due to which it became one of the pioneers of the standardisation in Czechoslovakia. In the second half of the twenties, Zbrojovka Brno became one of the largest producers of rifles in the world.

http://www.zbrojovka-brno.cz/en/pages/341-history-of-the-company.aspx

In the thirties, the company started the production of standard and portable typewriters under the Remington licence. In the years 1934 - 1938, Zbrojovka became a world-renowned holding. Zbrojovka Brno expanded its influence also by purchasing the shares and gained thus capital interests in enterprises with similar production not only in Bohemia and Moravia but also in Slovakia, Romania, and Yugoslavia. During its boom, Zbrojovka Brno had more than seventy facilities and operations. In the forties, the production of tractors, motorcycle engines, and hunting and sporting firearms was introduced. At the beginning of the seventies, a new building of the tool shop was built. In the eighties, Zbrojovka Brno produced office, communication, and computer equipment, diesel engines for Zetor tractors, and special and general utility tools. The hunting and sporting firearms formed only a smaller part of the volume of production.

In the nineties, a radical structural change was accompanied by the termination of the operations within the unpromising lines of production and the reduction of the number of staff. Zbrojovka Brno has been transformed into a joint stock company with a strong concentration of owners.

Hatta yakında kitabı da çıkacakmış.. askeri silahdan traktöre..

Ynt: Zetor Ayrıntılı Tarihçe-2

0 KM fiyatları yüksek sayılır.. Normal Proxima kabinli 4x4.. 70-100 bg arası 95-105 bin tl arası galiba..

Osman, Zetorun en güzel yanlarından biri ülkemizde pek bilinmemesi:) böyle iyi..

piyasaya giriş için fiyatlar nispeten uygun tutulursa zetor ortalığın tozunu attırır. umarım güzel kampanyalar yaparlar da çiftçimiz motor gibi motora, pardon zetora biner alk-*s

zetor düşünenlere.. kısa öz şunu diyim.. zetorun biçok artısı var ama en büyük özelliği 'ülkemizde bilinmemesi'.. bu durumda 2. el temiz buldumu çok iyi bi motora ÇOK uygun bi fiyata kavuşmak mümkün..

veya istanbulda duran 2008 ama 0 km 10641 var 2 tane tam piyango.. 50 tl civarı..

bizim sonradan aldığımın 7441 ve 6421.. takribi 2500 saat civarıydı birini 640 fiyatına birini 70-56/285 fiyatına aldık diyelim.. yaptığı işe göre bedavadan biraz pahalı:)

özellikle 7441 ' i sattığımız çiftlik şuan aynı şekil aynı fiyata getir bi tane daha alalım diyo..

Güzel paylaşım Umut abi :)
Geçen hafta sokakta gezerken bir gürültü geliyordu baktım aradan zetor Proxima çıktı 80 mi 90 mı hatırlayamadım ama yeni idi sesi baya hoşuma gitti :)

Ercan.. eski kasalarda klasik saf bi traktör motor sesi var.. kükrüyo..

yeni kasalarda (bence) mükemmel bi motor sesi var.. işin güzel yanı bu ses yüktede, zor işlerdede değişmiyo hep aynı..

motoru merak edip inceleyenlere ufak bi tur attırıyom.. genelde hep motor sesinin sıradışılığı, turboyla birlikte saat gibi çalışması dikkatlerini çekiyo.. iddia ediyom motoru görmeden sadece sesi dinliyenlerin çoğu traktör değil.. işmakinası, kepçe vs sanır..

UÖZKAN.77 link=topic=78097.msg924304#msg924304 date=1412700298' Alıntı:
Ercan.. eski kasalarda klasik saf bi traktör motor sesi var.. kükrüyo..

yeni kasalarda (bence) mükemmel bi motor sesi var.. işin güzel yanı bu ses yüktede, zor işlerdede değişmiyo hep aynı..

motoru merak edip inceleyenlere ufak bi tur attırıyom.. genelde hep motor sesinin sıradışılığı, turboyla birlikte saat gibi çalışması dikkatlerini çekiyo.. iddia ediyom motoru görmeden sadece sesi dinliyenlerin çoğu traktör değil.. işmakinası, kepçe vs sanır..
Evet abi önce kepçe sandım bi çıktı traktör bu zetor dedim kulaklarını çınlattım telefon yanımda değildi foto çekemedim sonra park halinde gördüm işim vardı gelirken bi bakim dedim daha görmedim yeni idi yalnız Umut abi :)

Afyonda petrol işi yapan bi arkadaş var.. hatta arada forumada takılır.. Zetor bayiliğine bi ara girişmiş ardı gelmeyince kalmış.. sonra tekrar araştırıyordu..

belkide onun döneminde girmiş tektük zetordan biridir.. yada kıyıda köşede kelepir kalmışlardan biri..

bişe anlatcam ister abartı de ister inan.. bi tanıdık vardı motor bakıyodu.. köyde karşılaştık.. zetordan bahsettim hiç anlamadı hatta adını bile söyleyemedi.. bikaç gün sonra çarşıda karşılaştık.. neydi o motor dedi.. en iyisi gel bi tur atalım dedim.. bindik 10-15 dk turladık.. sesine takıldı kaldı.. öylece gitti..

Allah inadırsın 3-5 gün sonra çarşıda karşılaştık direk 'nasıl ses o.. nerden çıkıyo hala onu düşünüyom' dedi:)

Alırken bizimde internet araştırması ve bikaç binici tavsiyesi dışında HİÇ binmişliğimiz yoktu.. ve ses karar vermemizde çok etkili oldu.. bide motor bloğunun büyüklüğü..

Ercan sen o adamı yakala bi test sürüşü yap en iyisi :)

tamam Eskişehirde tanıdığım zetorcu yok..

çekimde yap ama asıl kendin bin bi sür.. sıkıntı çıkarırsa benden selam söyle:)

vitesler kamyon/otobüs vitesi gibi ve kemikli ilkten garipsersin.. ama direk 4-5-6 yap sesi gidişi bi gör..

Tarmasan-Cengiz bey forum üyesi şimdi mesaj attım.. bakalım ne diyecek.. gerçi zetor katılsada ben katılamayacağım ama neyse en azından gidenlerden az-çok bi haber alırız artık..