massey 2620 4x4 düz yolda şaft kesti

Arkadaşlar selamlar. Kurban bayramının 1. günü sattığımız kurbanlıkları dağıttıktan sonra eve dönerken düz yolda traktör şaftı kesti. az daha asfalt yolda facia yaşıyorduk. Allahtan arkadan gelen araç yoktu. tabi bu olay nasıl meydana geldı anlamadım. Traktörü amcam kullanıyordu. ben ise remorkta oturuyordum. haliyle olay nasıl oldu anlamadım. bi ses geldi ve amcam da korkmuş olacak ki bir anda traktör yolun ortasına kıvrıldı... traktöre binmeden önce 4x4 te olmadığından eminim. Başından böyle olay geçen arkadaşların yorumlarını bekiliyorum. fotoğrafları da yükledim.

Ynt: massey 2620 4x4 düz yolda şaft kesti

144fenomen link=topic=78124.msg924481#msg924481 date=1412757365' Alıntı:
Geçmiş olsun.eğer önden kopsaydı şaftın ucu yola takılıp traktörü fırlatabilirdi.

Aynen kardeşim. ama neden böyle birşey oldu anlamış değilim. aklım almıyor bir türlü. traktöre amcam binerken önlerin bağlı olmadığından da eminim.

çiftçilikhayatı link=topic=78124.msg924501#msg924501 date=1412764251' Alıntı:
mf nin 26 serilerinde bu problem varmış zaten. ama şaftı değiştirince bir daha olmuyor diyorlar. ben böyle duydum. Geçmiş olsun

Asıl merak ettiğim bunu neden yapabilir? sonucta önler bağlı değil.

Tahminim mutlaka çatlak oluşmuştur önceden. yolda da sarsıntı ile kopmuştur. Zaten şaftlarında sıkıntı varmış. yani pek kaliteli yapmıyorlar şatftı. sonradan şaft değişince bir sorun olmuyor diyorlar.

Geçmiş olsun. Debriyaja basmadan 4x4 e alınıyor/çıkıyormu sizin traktör? Kullandığım JDler almıyor sanırsam. 'Usta değilim' ama ön ve arka tekerler uyumsuz hareket ederse şafta zarar verir diye düşünüyorum. Hızlı giderken bir anda 4x4 e alınca güç aktarıp ön tekerleri eşit döndüremeyince kırmıştır belki.

BlackStorm link=topic=78124.msg924939#msg924939 date=1412883868' Alıntı:
Geçmiş olsun. Debriyaja basmadan 4x4 e alınıyor/çıkıyormu sizin traktör? Kullandığım JDler almıyor sanırsam. 'Usta değilim' ama ön ve arka tekerler uyumsuz hareket ederse şafta zarar verir diye düşünüyorum. Hızlı giderken bir anda 4x4 e alınca güç aktarıp ön tekerleri eşit döndüremeyince kırmıştır belki.

Bir türkü anlam veremedik. bu da bir ihtimal...