Tokat’ta bir köyde olup bitenler

06.10.2014 - 02:30

Milliyet.com.tr »
Ekonomi Ana Sayfa »
Ekonomi Yazarları »
Güngör Uras

Tokat’ta bir köyde olup bitenler

Olayların içinden | Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

(Anadolu’da neler olup bitiyor? Durum nedir diye merak edecek olanlara, gerçek bir köy hikayesi.)

Tokat’ın Zile’sinin bir köyündeyiz. Köyün ismini vermiyorum. Çünkü kimsenin bu yazıdan rahatsızlık duymasını istemem.

İstanbul’da inşaat kalfalığı yaptıktan sonra köye yerleşen, inek yetiştiren Selahattin Usta anlatıyor:

Bizim köy halkı Kafkas göçmenidir. Halk şimdilerde silme Tayyip’çi oldu. Geçen seçim CHP’ye 45 oy çıkmıştı. Bu seçim 15 oy çıktı. Komşuda Alevi kardeşlerimizin yaşadığı bir köy var. Oradan bile CHP’ye oy çıkmaz oldu.

Köye gazete falan gelmiyor. Her evde TV var. Hem de son model, plazma TV. Akşamları erkekler tartışma programlarını izliyor. Artık Kemal Sunal, Fatma Girik, Türkan Şoray filmi modası geçti. Dizi olarak sadece Şafak Tepe’yi izleyenler var.

Tayyip Bey’in hiçbir konuşmasını kaçırmıyorlar. Tartışma programlarını veya Tayyip Bey’in konuşmasını kaçıranlar ertesi gün kahvede tartışma programlarında ne oldu, Tayyip Bey ne söyledi diye birbirine soruyorlar.

Köylü Tayyip Bey’e hayran
Köylümüz Tayyip Bey ne söylerse inanıyor. Ayakkabı kutularında para çıkmış... Tayip Bey oğlu ile telefonda konuşmuş... Hepsi palavra... Bunlar Tayip Bey’i kötülemek için tezgahlar...

Kadınlardan Hoca’cılar vardı. Onlar şimdi, “Hoca Efendi ayıp etti. Tayyip Bey’e haksızlık yapıyor” diyerek çocuklarını Hoca’nın okullarından çektiler.
Bunlar Selahattin Usta’nın anlattıkları.

Biraz da köy hakkında bilgi vereyim. Ana sorun kuraklık. Köye günde 2 saat su verilebiliyor. Ayçiçeği, buğday, arpa kurudu. Hayvanlara ot bulmak zorlaştı. Çok kişi hayvanlarını kesime gönderdi. 600-700 büyükbaş varken sayı 200’e indi.

55 hanede yaşayanların çoğu, emekli olunca köye dönenler. Gençler köyden kaçıyor. Mustafa Emmi’nin 200 dönüm bahçesi var. Ankara’ya gönderdiği oğlu 850 TL aylıkla güvenlikçi oldu.

Alamancılar tatile gelince köy nufusu ikiye katlanıyor. Alamancılar genelde köyden kız alıyor. Gelinlik yaşa gelen kızlar, daha önceleri başka şehirlere göçenlerin çocukları ile evleniyor, köyü terk ediyor. Bu nedenle köyde genç kız da yok, erkek de yok.

Üretim niyeti de, gücü de yok
Hemen her evin bir traktörü ve bir motorlu aracı var. Traktörler evlerin önünde boş yatıyor. Köy halkı et ve diğer market ihtiyacı için marketi olan komşu köye gidiyor.
Köylü sağlık hizmetlerinden pek memnun. “155’e bir telefon, ambulans geliyor. Hastayı alıp hastaneye taşıyor. İyileşince de köye getiriyor.”

Köylüler, “Eskiden yatak bulmak için hastamızı hastane hastane dolaştırırdık. Tedavi parasını ödeyemediğimizden hastane penceresinden kaçırır, köye getirirdik” diyerek sağlık hizmetlerine methiye düzüyor.

Toparlamak gerekir ise, köydeki hayvan ve tarım üretimi, köyde yaşayanların geçimini bile karşılayamayacak çizgide. Köyde yaşayanların çoğu veya tamamına yakını, şehirlerdeki hizmetleri sonucu her ay aldıkları emekli maaş ve ücretleri ile, şehirlerde yaşayan yakınlarının desteği ile hayatlarını sürdürüyor. Köy gurbete çıkarak para kazanan, köylerini özleyen emeklilerin ‘eve dönüş’ mekanı haline gelmiş durumda. Hayvancılık ve tarım ile uğraşacak gençler köyde kalmıyor. Kalmamış. Köyde yaşayanlar ise hayvancılık ve tarımı, üretim alanı, gelir kaynağı olmaktan öte, yaşlılıkta uğraşı alanı olarak değerlendiriyorlar.

Anadolu’da neler oluyor diyerek merak eden var ise, TV’lerde her akşam yayınlanan politik tartışma programları ne işe yarıyor diyerek merak edenler var ise, işte onlar için ‘gerçek bir Anadolu köy tablosu.’

Ynt: Tokat’ta bir köyde olup bitenler

Bayburt ' un köylerinde ne oluyor?

Bikaç haftadır Çoruh Havzası Projesi için genelde dağlık, arada derede kalmış köylerin muhtarlarıyla önde gelenleriyle görüşüyorum..

*Bazı köylerde otomobil sayısı traktörü geçmiş

*Tamamına yakınında 10-20 sene önce binlerce küçükbaş varken şimdi sıfıra yakın

*1 köyde büyükbaş yok küçükbaş yok.. arı da mı yok dedim YOK.. tavuk o da YOK :)

*Arıcılık eskiye göre yükselişte

*Büyükbaş sayısı 1 köyün ortalama 100-500 arası değişiyo.. yani 1 işletmenin bakabileceği kadar

*Köylerin yaz nüfusu 2-3 ' e katlıyo

*Tamamında mülkiyet-tapu sorunu var

*Kabaca çözülmüş olsa da içme-sulama suyu en çok konuşulan konu

*Köy içleri parke/kaldırım yapılmış ama yine de çevre düzenlemesi talebi var

*Köylerde küçük de olsa çocuk parkları hepsinde var sayılır

*Tamamında yaz/kış yollar açık.. çoğu asfaltlanmış

*Köyde genç/dinamik/girişken nüfus yok gibi

*Genel olarak HER evde 1 emekli var.. vatandaş genel olarak hayatından memnun

*Köylü çocukları genelde ziraat/veteriner gibi mesleklere yönelmiyo

*Tarımsal bilgi tecrübe çok zayıf, yenilikleri takip genelde Bereket TV sayesinde (Allah razı olsun)

*Köy minibüsleri yok denecek kadar azalmış durumda, otomobil sayısı çok

Türkiyenin genelinde bu şekilde zaten bundan 10 yıl sonra ne olacak siz düşünün
bizim köyde hayvancıkık hiç kalmadı benilecek kadar az çifçi yaş ortalaması 50 üzeri

Ana babaların EN büyük derdi erkek çocuklarını evlendirememek.. kızlar hep büyükşehir/yurtdışı odaklı..

Yaşlı hanımı vefat etmiş amcalarda hükümete kızıyo.. yaşlı kocası vefat etmiş kadınlara para/maaş verilmesin yoksa kimseye ihtiyaçları olmadığından bizle evlenmiyolar diye:)

Bilecik/Gölpazarı/Gökçeözünde neler oluyor ;

*Köyde herkesin ahırı bakacak ineği war sabah 06:30 ile 07:00 arası 7 den 70 e herkes uyanır ahırlara bakarlar,

*Acele bir sabah kahvaltısı yapılıp herkes işe ewde birtek yaşlılar ve bebeği olan anneler kalır onlarda yemek yapar,

*Kadınlar ve genç kızlar yevmiye ye gider kiraz vişne toplamaya,

*Erkekler ve gençler mevsimine göre ne iş varsa yaparlar,

*Köyde 100 m2 yer boş değildir tarlalar yetmez mesela biz babamla ewde iki erkeğiz tek traktör olmasına rağmen 30 km uzaklıkda ki çiftçiliği bırakmış vatandaşın 35 dönüm parça parça dahi olsa tarlaları kiralık olarak ekeriz.

*Herkesin altında bir araba ve traktör çiftçeker ağırlıkda,

*Akşam olur tekrar ahırlara bakılır.Kadınlar ewde çay içip dizi seyreder,

*Erkekler ise kahvede hep tarımsal uygulama teknikleri neye nasıl ilaç atılmış nasıl budanmış. tabi meraklı olanlar diğerleri kağıt oynar ve maddi yönden geçim sıkıntısı çekerler slk-*-s.Köyde siyaset pek konuşulmaz herkes işinde gücünde ülkeyi kimin nasıl yönettiğine pek takmazlar bu yıl ne eksem onu konuşurlar bencede olması gereken de bu ok-*-s

*Bir ürünün iş gücü cazip olduğu için değil ne para yaparsa onu ekerler çerezlik ayçekirdeği ağırlıkda;biçerdöversiz normal patozla hasatı yapılır işden korkulmaz yani;biz ewde 75 yaşındaki babaannemle birlikde 4 kişiyiz 12 ton eğlencelik çekirdek yaptık,

*Genç nüfus var. Köy 35 hane benim 5 yaş altım ve üstüm toplamda 20 kişiden fazla varızdır.

***Kısacası bizim köy çalışkan yardıma muhtaç bir hane bile yok yatırımlarda hep yine tarla arsa ve ev üzerine.Keşke bütün köyler böyle olsa koşu köy 90 hane ama kahvehaneleri bile açılmıyor.

ben hafta sonları köye giderim . bizim koy beldelikten duştu ilçeye bağlaqndı .
genelde her evde bakacak kadar hayvan var 3 adette buyuk mandıra var buyukbaş.
tarlalar ekiliyor eskiden beyaz fasulye cok ekerlerdi. şimdi buğday fiğ ve nohut yonca gibi ekim yapılyor .
yüzde kırkı sulu arazilerin herkesin meyve ve sebze sıkıntısı yok ekim yaparlar
ilçedeki fabrikalarda gençler çalışırlar geri kalan vaktindede çiftçilik yaparlar
siyasi goruş yüzde 47 akp yüzde 30 mhp yüzde 13 gibi chp bu sene secim iptal oldu akp kazanmıştı şimdi MHP aldı
maddi durum yüksek her eve bir veya iki maaş giriyor . evlere kalorşfer taktıranlar çoğaldı eski ev nerdeyse kalmadı. yaşlılar kışın ilçedeki dairelerinde geçirir vakitlerini.
seneye emekli oluyorum bende köye yerleşeceğim enaz bir iki hayvan ve meyva işlerine başlayacağım nasipse

144fenomen link=topic=78146.msg924743#msg924743 date=1412844377' Alıntı:
Bilecik/Gölpazarı/Gökçeözünde neler oluyor ;

*Köyde herkesin ahırı bakacak ineği war sabah 06:30 ile 07:00 arası 7 den 70 e herkes uyanır ahırlara bakarlar,

*Acele bir sabah kahvaltısı yapılıp herkes işe ewde birtek yaşlılar ve bebeği olan anneler kalır onlarda yemek yapar,

*Kadınlar ve genç kızlar yevmiye ye gider kiraz vişne toplamaya,

*Erkekler ve gençler mevsimine göre ne iş varsa yaparlar,

*Köyde 100 m2 yer boş değildir tarlalar yetmez mesela biz babamla ewde iki erkeğiz tek traktör olmasına rağmen 30 km uzaklıkda ki çiftçiliği bırakmış vatandaşın 35 dönüm parça parça dahi olsa tarlaları kiralık olarak ekeriz.

*Herkesin altında bir araba ve traktör çiftçeker ağırlıkda,

*Akşam olur tekrar ahırlara bakılır.Kadınlar ewde çay içip dizi seyreder,

*Erkekler ise kahvede hep tarımsal uygulama teknikleri neye nasıl ilaç atılmış nasıl budanmış. tabi meraklı olanlar diğerleri kağıt oynar ve maddi yönden geçim sıkıntısı çekerler slk-*-s.Köyde siyaset pek konuşulmaz herkes işinde gücünde ülkeyi kimin nasıl yönettiğine pek takmazlar bu yıl ne eksem onu konuşurlar bencede olması gereken de bu ok-*-s

*Bir ürünün iş gücü cazip olduğu için değil ne para yaparsa onu ekerler çerezlik ayçekirdeği ağırlıkda;biçerdöversiz normal patozla hasatı yapılır işden korkulmaz yani;biz ewde 75 yaşındaki babaannemle birlikde 4 kişiyiz 12 ton eğlencelik çekirdek yaptık,

*Genç nüfus var. Köy 35 hane benim 5 yaş altım ve üstüm toplamda 20 kişiden fazla varızdır.

***Kısacası bizim köy çalışkan yardıma muhtaç bir hane bile yok yatırımlarda hep yine tarla arsa ve ev üzerine.Keşke bütün köyler böyle olsa koşu köy 90 hane ama kahvehaneleri bile açılmıyor.
30 km uzaklıktaki 35 dönüm tek parça olmayan tarladan para kazanabiliyormusunuz.

ranger link=topic=78146.msg925286#msg925286 date=1413049697' Alıntı:
30 km uzaklıktaki 35 dönüm tek parça olmayan tarladan para kazanabiliyormusunuz.
tabiki oradan 5 buçuk ton çekirdek aldım 4.3 tl den 23 bin lira para kazandım max 5 bini masraf desen kalır 18 bin 3500 tl kira 14500 tl net kar kaldı *098*-.seneye de buğday ekeriz en az da 10 kalır bir aksilik olmazsa. :D

144fenomen link=topic=78146.msg925611#msg925611 date=1413183653' Alıntı:
tabiki oradan 5 buçuk ton çekirdek aldım 4.3 tl den 23 bin lira para kazandım max 5 bini masraf desen kalır 18 bin 3500 tl kira 14500 tl net kar kaldı *098*-.seneye de buğday ekeriz en az da 10 kalır bir aksilik olmazsa. :D
hayat sana güzel desene

dustero link=topic=78146.msg925623#msg925623 date=1413192311' Alıntı:
35 dekardan -en az- 10bin temiz kalıyorsa buğdayda helal olsun dekarda 160kg eğlencelik çekirdekte iyiymiş...
Bizim buralarda verimli yerler çok kuru tarımda 550 kilo aldık kötü şartlarda oradan.Ayçekirdeğinde 180 kilo aldığımız yer oluyo.Yan tarlada biri iki kez kazıp suluyo 200 ü geçti dedi bu yıl.