hic traktorum olmadı

arkadaşlar hic traktör kullanmadım 9 ay sonra emekli olyorum . bahara 25 ila 40 binlira kadar zorlayarak bir traktör alıcağım.
sizce tek ceker sıfır bir traktör mu seçmeliyim. ilçemde hattat erkunt ve newholland servisleri mevcut onlardan birini mi tercih etmeliyim.
canım same istiyor erkunta soğuk bakıyorum jd alabilirim .hatta zetor alabilirim.
korkum traktör tarlada zırt diye bırakıpta tamir ettirecek yer aramak istemiyorum.
bana hangi marka ve model olarak tercih etmemi söylerseniz minnattar olurum.

Ynt: hic traktorum olmadı

35 donum arazi var 25 donumu sulu genel olarak az işçilik isteyen kavun fiğ buğday ekiminde kullanıcağım. 5 donum olan bir yerimide ceviz badem elma gibi meyvelik yapmak istiyorum buişlerde kullanıcağım.

atış serbestse illa şu olacak diye sınır yoksa..

Zetor 6421.. 64 bg turbo var.. 6 seri 6 ağır vites her vitesin gerisi var.. 4-10 pulluğu seri 3 çekti.. EN güzel yanı bu kadar artıyı ucuza alabilmek 20-25 bin tl ' ye alınır..

35 dekar tarla için 25 bin TL yi geçmeyin.Temiz , kurcalanmamış düşük saatli,tek çeker, 50-60 BG ,2.el traktörlere bakın.Orta yaşta Çankırı ayazı ağır gelir,kabinli olsun.Çankırı ,Çorum,Afyon en temiz traktörlerin satıldığı yerler.Ancak ' ' atamayla gelmiş ' ' traktör olmasın.İnternet yanında çevre ilçeleri de gezin.İnternete verilmeyen çok temiz motorlar göreceksiniz.Kalan paraylada takım düzersiniz.Takımları da takasa verilen 2.el temizleri seçerek 1/3 maliyetle tamamlayabilirsiniz.
Önerilerim: 2004-2009 modellerde MF 240S,NH 55-46,Başak 2060,JD 5503.Bunlar sizi üzmez,kazancınıza ortak olmaz.

iyi düşünüp karar vermeniz lazım
sonuçta 35 dekar hepi topu

şimdi düşünün bir traktör alacaksınız x lira para vereceksiniz buraya kadar herşey iyi hoş
şimdi birde işin diger tarafına bakalım
x liraya aldıgınız traktörü 35 dekar tarla kaç yılda amorti edecek
benim 35 dekar tarlam olsa ya hiç traktör almam icar veririm yada maksimum 10-12binlik bir traktör alırım fazlasına gerek yok

tabi ben bunları derken olayın birde hobi tarafı var amaç kar degil hobi ise ozaman kaç paraya aldınız trktörü çokda önemli olmuyor

kubotanın küçükleri bahçe serisi çok hoş ama 20 bg civarı parası da 20-25 bin tl.. o parayı verdikten sonra MF240 ' tan tut bilmem neye kadar secenek
var.. ama 20-25 bini geçmemek lazım derim..

YAVUZ_13 link=topic=78216.msg925297#msg925297 date=1413051809' Alıntı:
iyi düşünüp karar vermeniz lazım
sonuçta 35 dekar hepi topu

şimdi düşünün bir traktör alacaksınız x lira para vereceksiniz buraya kadar herşey iyi hoş
şimdi birde işin diger tarafına bakalım
x liraya aldıgınız traktörü 35 dekar tarla kaç yılda amorti edecek
benim 35 dekar tarlam olsa ya hiç traktör almam icar veririm yada maksimum 10-12binlik bir traktör alırım fazlasına gerek yok

tabi ben bunları derken olayın birde hobi tarafı var amaç kar degil hobi ise ozaman kaç paraya aldınız trktörü çokda önemli olmuyor
10-12 yerine az daha katıp 55-46 yada 54c öneririm bende fazla para bağlamanız taraftarı değilim

arkadaşlar cok teşekkurederim burdaki amaç kar etmek değil . bir uretim ve ondan kar etme maksadım yok .ihtiyaç duyduğumda gidip on donum yeri surp ekecek beni yarı yolda bırakmasın istiyorum. ben bir ara td75 duşundum sonra nefsimi törpüleyip bu noktalara indirdim. ha kepçe takma ihtimalim yüksek .

abi iyiki sen gençliğinde ve kar amaçlı girmemişsin bu işlere :) Fendtden aşağısı kesmezmiş valla..

tat alıp oyalanmak istiyosan.. kubotanın 20 bg civarı kepçelilerinden bi tane yakala.. hem mazot derdin olmaz hem kepçe ufak tefek işini görür..

hem bahçe serisinin kitabını yazmış kubota..

sonra o araziye büyük pahalı motor alıp yatırırsan o zamanda tadı çıkmaz.. sonra küçük bahçe traktörlerine bu sene hibe de vardı çıkarsa tabi..

Öncelikle merhaba, emekliliğiniz şimdiden hayırlı olsun.

1- Çiftçilik işi biraz meşakkatlidir. Zordur. Başladın mı bitirmeniz ve bu bir sezon gerektirir.(ekmeden ürün toplamaya) Yağmur yağmadı, don oldu, dolu yağdı, gübreleme yapılacak, ilaçlama yapılacak gibi insanı yıl boyu rahatsız-mutsuz eden yanları vardır.
2- Ama ürün birde olup, önünüze yığıldı mı bunun keyfi de başkadır. İbadettir. Çünkü Yüce Allah 'Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah ' ın, dinine ve peygamberlerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür. , Sizin için yeryüzünü döşeyen, yollar açan, gökten su indiren O ' dur. Biz o su ile türlü türlü, çift çift bitkiler yetiştirdik. Muhakkak sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksiltmekle deneriz, sabredenleri müjdele.' buyurur.
3- İşte siz bu 2. maddeden bakarsanız olay kolaylaşır. Sabrettirir. O traktörün pulluğu tarlada çekmesi, çizide aynı derinlikte tutmak için kaldırıp indirmesi ve bunu sadece gaz pedalına basarak sizin altınıza verilmiş gücü hissetmeniz bambaşka duygusudur. Ayrıca yukarda geçen verilen nimetlerden rızıklanmak ve nankörlük yapmamak bilmem bende hissettirdiği duyguları sizde de hissettirir mi?
4- Önce hobi şeklinde fazla işin içine dalmadan adım adım girmelisiniz. Fazla paraya kıymadan anlayan bir tanıdığınızla traktörü satın alın. Mümkünse her vitesinde sürün sürdürün. Pullukta deneyin. Lastiklerinin yeni olmasına, motorunun full rektefiyeli olmasına yani yeni olmasına(galericiler sekmanlama yaptırabiliyor) Traktörün arkadaki orta kol bağlantı pim yuvalarına aşağıda ana kolların traktöre bağlanan yerlerdeki durumuna bakın aşırı aşınmışlık yıpranmayı gösterir. Ön düzeni kontrol edin sürerken vurma burçlarda ses olmamasına dikkat edin. Pulluğu takıp hidroliğinin kaldırır olduğundan emin olun. Mümkünse traktörüne aşık birisinden alın. Ben aşağıya beğendiğim birkaç ilanı bırakıyorum.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-efsane-fiat-540-spesial-cok-temiz-170312423/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-2008-model-5503-2wd-temiz-ozguven-traktor-den-180132036/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-newholland-2004-model-td-65-d-4x2-kabinli-agcaoglu-otomotiv-182565211/detay
5-Belirttiğinize göre tarlanın önemli bir kısmı sulu olduğundan siz kavun, elma veya ceviz gibi ürün yetiştireceğinizi belirtmişsiniz.
Bunun için takım olarak (a) pulluk, 3 kulaklı 10, 11 numara b) 9 lu veya 11 ' li kaz ayağı c) bahçenin içini sürmek için rotovatör 48 bıcak(bahçenin olmazsa olmazıdır) d) mibzer. e) gübre serpme, ilaçlama pülvazitörü vs.) almanız gerek Mibzeri bulunduğunuz köyde, traktöre alışıp takımları iyi kullanmaya başladıktan sonra, bir ahbabınızdan da temin edebilirsiniz emanet.

Kepçe olayını şimdilik erteleyin. İşin durumuna göre bakarsınız.

Göktürk- link=topic=78216.msg925332#msg925332 date=1413061646' Alıntı:
JD 5303 yerine JD 5503 yazmışım. 5503 75 BG ve elbette niyetimi yansıtmıyor.
Eyüp, 5050 ler şu anda çok yeniler ve fiyatları yüksek.
evet haklısın cemal abi :) 5050e 2.el de pek düşmüyor düşşe bile 40 42 arası veriyorlar 2012 2013 dediğin gibi 20-25 binlik traktör olur ben
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-traktor-2009-model-5303-2wd-temiz-ozguven-traktor-den-180570942/detay

mesela şu makine 2009 5303 tek çeker acayip iş görür çift çeker şart ise 5403 2008 2009 öneririm ben