4x4 traktörlerde ön diferansiyel kilidi eksiği

Selam arkadaşlar. 4x4 traktöre ilk defa bu mart ayında sahip oldum. Ve gördüğüm en büyük eksiklik ön diferansiyel kilidinin olmayışı. Same dışında orta sınıf traktörlerin hiçbirinde görmedim. Sizce neden bu tür özelliğe ihtiyaç duyulmuyor?

Ynt: 4x4 traktörlerde ön diferansiyel kilidi eksiği

deutz same grubunda on difransyel kilidi var diger motorlarda ise on tekerler düzken birisi donuyor digeri duruyo patinaja kaçarsa eger biraz o zamanda 2 sini bir kendisi kilitliyor.

şuan hemen hemen tüm 4x4 ' lerin önünde LSD var.. sınırlı difransiyel kilidi.. kendi devreye girer kendi çıkar..

zaten arkada da %100 kilitli dif. olunca yetiyo.. çoğu onu bile kullanmıyo..

UÖZKAN.77 link=topic=78249.msg925731#msg925731 date=1413220617' Alıntı:
şuan hemen hemen tüm 4x4 ' lerin önünde LSD var.. sınırlı difransiyel kilidi.. kendi devreye girer kendi çıkar..

zaten arkada da %100 kilitli dif. olunca yetiyo.. çoğu onu bile kullanmıyo..
Horozkentli-Yasar link=topic=78249.msg925719#msg925719 date=1413219013' Alıntı:
deutz same grubunda on difransyel kilidi var diger motorlarda ise on tekerler düzken birisi donuyor digeri duruyo patinaja kaçarsa eger biraz o zamanda 2 sini bir kendisi kilitliyor.
ALANYALI07 link=topic=78249.msg925712#msg925712 date=1413216438' Alıntı:
tumo nun 52 serisinde ön dt dūgmesi olmasi lazm yani bazi motorlarda var
Acaba benım massey 2620 de var LSD var mı?

Kubota ME9000, M108 ' lerde de ön differansiyel kilidi ayrı ve inanılmaz kullanışlı birşey. Hangi şart ve durumda olursa olsun, özellikle ağır şartlarda önleri kilitleyerek istediğin tüm manevraları yapabiliyorsun. Gerçekten gerekli bir özellik.

Nü şekilde sadece öneleri ayrı olarak kullanabiliyorsun. (bildiğim kadarı ile arkaları kilitlemeden, sadece önleri kilitleme çok az traktörde var) Ayrıca ana kilide basınca 4 teker birden kilitleniyor.

LSD çoğu yerde yetersiz kalıyor, arka kilit ise dönüşü engelliyor. Arkayı kullanmayı unuttum desem yalan olmaz :)

Not: Sadece önleri kilitlenmenin bir avantajı da, ağır ekipmanla (özellikle 2.5 ton üstü ağır goble vs..) dik yukarı çıkarken bazen olan o zıplamayı tamamen kesmesi. Nasıl bir etki yapıyor bilmiyorum ama arkada ne olursa olsun bıçak gibi kesiyor zıplamayı traktör.

sebazios link=topic=78249.msg925854#msg925854 date=1413237349' Alıntı:
Kubota ME9000, M108 ' lerde de ön differansiyel kilidi ayrı ve inanılmaz kullanışlı birşey. Hangi şart ve durumda olursa olsun, özellikle ağır şartlarda önleri kilitleyerek istediğin tüm manevraları yapabiliyorsun. Gerçekten gerekli bir özellik.

Nü şekilde sadece öneleri ayrı olarak kullanabiliyorsun. (bildiğim kadarı ile arkaları kilitlemeden, sadece önleri kilitleme çok az traktörde var) Ayrıca ana kilide basınca 4 teker birden kilitleniyor.

LSD çoğu yerde yetersiz kalıyor, arka kilit ise dönüşü engelliyor. Arkayı kullanmayı unuttum desem yalan olmaz :)

Not: Sadece önleri kilitlenmenin bir avantajı da, ağır ekipmanla (özellikle 2.5 ton üstü ağır goble vs..) dik yukarı çıkarken bazen olan o zıplamayı tamamen kesmesi. Nasıl bir etki yapıyor bilmiyorum ama arkada ne olursa olsun bıçak gibi kesiyor zıplamayı traktör.

Abi traktör alırken Kubota yı düşünmedim. Nedeni; Sinop u bırak çevre illerde bile teknik servisınin oldugunu görmedim duymadım. Sırf bu özellik 2620 de olmadığı için traktörü alırken vazgeçmeme neden olabilirdi ama bilmiyordum :S

deutz argo farm 410 var bizde bu yıl aldık gecen hafta içinde büyük makina 6li sıra mısır biçme makinasın da deneme fırsatım oldu çamura batan kamyonları td85 ve bizim traktörle çıkarma fırsatım oldu ön difransiyel kilidinin bu kadar işe yaradığını bilmiyordum büyük fark var. td 85 3 tekerden asılırken deutz 4 tekerden asılarak daha cok çekiyor.

Massey 2620 ' de LSD var mı.. ya bayi-broşürden öğrenmek lazım yada üşenmezsen;

önlerin birini yerden kes diğeri yerde dursun.. yavaşca gitmeye çalış.. eğer havadakide dönüp çabalıyorsa LSD (yani sınırlı-otomatik dif kilidi) vardır..

ama sadece ön kilit için motor değişme derim:)

Yılmaz.. bu japonların arazi araçları ve 4x4 teknolojisi anlatılmaz yaşanır.. eski kasa Toyota pikap hastasıyım:)

Lakin sadelikten yana olduğumdan şunu da anlatmadan geçmiyecem;

zetor 7741 ' i ik aldığımız günler sağını solunu keşfetmeye çalışıyoz.. patinaj kilidini çözemedik.. zaten altında takoz var ve öylece sabitlenmiş..

eski sahibini aradım (zorlu şartlarda ve durmadan piyasaya çalışan biri) dedi ki 'valla bende bilmiyom'

yahu 3 senedir hiç bi batmadın, hiç mi lazım omadı dedim..

1 kere battım ondada uğraşıp çıktım dedi:) yani bırak önü arkayı bile hiç kullanmamış..

senin önlerle ilgili şu tahminde buluncam:

mesela lada niva sürekli 4x4 ' tür ayırması yok.. 4x4 araç çoktur ama fabrikasyon SÜREKLİ 4x4 araç ÇOK sınırlıdır.. dışardan bakınca kimsenin beğenmediği bi garip mahluk.. tecrübeyle sabit 5-10 cm kar değil buzun üstünde kışlık değil 4 mevsim lastikle yazın asfaltta gider gibi gider..

kendinden 2-3 kat pahalı 4x4 ' lerden bile başarılıdır, buz performansı..

niye dersen sürekli 4x4 yani standart orta klitle (ön arka değil orta) üretiliyo.. buda tutunmayı, dengeyi maksimum yapıyo..

4x4.. araçta, traktörde stabilizeyi, dengeyi, sarsıntıyı.. vs biçok şeyi iyileştiriyo.. ve 4x4 bi araç/traktör kendinden büyük işlere imza atabiliyo..

bu kilit ve 4x4 olayı diyelim çok dik yerden yüklü inerkende işe yarar.. frenden ÇOK daha etkili ve güvenlidir..

özellikle şöyle bi yer düşünelim..

hem çok dik, torak zemin

hem arkamıda 5-10 ton yük var

hem de yerin yarısı sulu çamurlu yarısı kuru.. yani sürekli sol iki teker kaygan zeminde gitcek.. sağ 2 teker kuruda ve buradan inmemiz lazım..

bu durumda sadece 4x4 ' de YETMEZ.. ayrıca bütün KİLİTLERİ bağlamalıyız..

bu senaryoda kilit olmazsa muhtemelen kurudakiler normal yavaş yavaş inerken, suludaki tekerler hızla gidip kayacak arkadaki römokta özellikle döner sehpalıysa motor yanlayınca KAZA geldim diyecektir..

Oysa HER zaman düşük vites frenden güvenlidir.. yüklü inişte düşük vites + 4x4 + bütün dif kilitlerini bağlamak HEPSİNDEN güvenlidir:)

8540-9540 ' da ayrıca ön klit yok galiba.. zaten ME ' nin tipi daha orjinaldi.. yani ön kilitli Kubo orman, rampa işlerinde de güzel secenek.. :)

UÖZKAN.77 link=topic=78249.msg925891#msg925891 date=1413269314' Alıntı:
Massey 2620 ' de LSD var mı.. ya bayi-broşürden öğrenmek lazım yada üşenmezsen;

önlerin birini yerden kes diğeri yerde dursun.. yavaşca gitmeye çalış.. eğer havadakide dönüp çabalıyorsa LSD (yani sınırlı-otomatik dif kilidi) vardır..

ama sadece ön kilit için motor değişme derim:)

Yılmaz.. bu japonların arazi araçları ve 4x4 teknolojisi anlatılmaz yaşanır.. eski kasa Toyota pikap hastasıyım:)

Lakin sadelikten yana olduğumdan şunu da anlatmadan geçmiyecem;

zetor 7741 ' i ik aldığımız günler sağını solunu keşfetmeye çalışıyoz.. patinaj kilidini çözemedik.. zaten altında takoz var ve öylece sabitlenmiş..

eski sahibini aradım (zorlu şartlarda ve durmadan piyasaya çalışan biri) dedi ki 'valla bende bilmiyom'

yahu 3 senedir hiç bi batmadın, hiç mi lazım omadı dedim..

1 kere battım ondada uğraşıp çıktım dedi:) yani bırak önü arkayı bile hiç kullanmamış..

senin önlerle ilgili şu tahminde buluncam:

mesela lada niva sürekli 4x4 ' tür ayırması yok.. 4x4 araç çoktur ama fabrikasyon SÜREKLİ 4x4 araç ÇOK sınırlıdır.. dışardan bakınca kimsenin beğenmediği bi garip mahluk.. tecrübeyle sabit 5-10 cm kar değil buzun üstünde kışlık değil 4 mevsim lastikle yazın asfaltta gider gibi gider..

kendinden 2-3 kat pahalı 4x4 ' lerden bile başarılıdır, buz performansı..

niye dersen sürekli 4x4 yani standart orta klitle (ön arka değil orta) üretiliyo.. buda tutunmayı, dengeyi maksimum yapıyo..

4x4.. araçta, traktörde stabilizeyi, dengeyi, sarsıntıyı.. vs biçok şeyi iyileştiriyo.. ve 4x4 bi araç/traktör kendinden büyük işlere imza atabiliyo..

bu kilit ve 4x4 olayı diyelim çok dik yerden yüklü inerkende işe yarar.. frenden ÇOK daha etkili ve güvenlidir..

özellikle şöyle bi yer düşünelim..

hem çok dik, torak zemin

hem arkamıda 5-10 ton yük var

hem de yerin yarısı sulu çamurlu yarısı kuru.. yani sürekli sol iki teker kaygan zeminde gitcek.. sağ 2 teker kuruda ve buradan inmemiz lazım..

bu durumda sadece 4x4 ' de YETMEZ.. ayrıca bütün KİLİTLERİ bağlamalıyız..

bu senaryoda kilit olmazsa muhtemelen kurudakiler normal yavaş yavaş inerken, suludaki tekerler hızla gidip kayacak arkadaki römokta özellikle döner sehpalıysa motor yanlayınca KAZA geldim diyecektir..

Oysa HER zaman düşük vites frenden güvenlidir.. yüklü inişte düşük vites + 4x4 + bütün dif kilitlerini bağlamak HEPSİNDEN güvenlidir:)

8540-9540 ' da ayrıca ön klit yok galiba.. zaten ME ' nin tipi daha orjinaldi.. yani ön kilitli Kubo orman, rampa işlerinde de güzel secenek.. :)

Açıklayıcı yorumların için teşekkürler abi. Bayii broşüründe böyle bir şey göremedim. ancak söyle bir video buldum. Benim traktörün kabinli olanı. LSD var mı yok mu buradan görebiliriz sanırım..

2012 Model çift çeker Massey Ferguson 2620 ' nin zorlu şartlardaki performansı
(1:15 ten sonra)

erkanayhan link=topic=78249.msg925879#msg925879 date=1413263992' Alıntı:
Abi traktör alırken Kubota yı düşünmedim. Nedeni; Sinop u bırak çevre illerde bile teknik servisınin oldugunu görmedim duymadım. Sırf bu özellik 2620 de olmadığı için traktörü alırken vazgeçmeme neden olabilirdi ama bilmiyordum :S

Erkan teknik servis burda da yok. Daha doğrusu teknik servis gezici. Yani her yerde :)

Sabit servis sadece 1 tane var lakin ona gerek yok. Çünkü (en azından bana gelen Yalçın Usta) traktörü arazide 2 ' ye bölebilecek şekilde geliyor.

Cehennem gibi derenin içinde, yolsuz sapsız bi tarla da servis, en yakın benzin istasyonu da.

sebazios link=topic=78249.msg925914#msg925914 date=1413276505' Alıntı:
Erkan teknik servis burda da yok. Daha doğrusu teknik servis gezici. Yani her yerde :)

Sabit servis sadece 1 tane var lakin ona gerek yok. Çünkü (en azından bana gelen Yalçın Usta) traktörü arazide 2 ' ye bölebilecek şekilde geliyor.

Cehennem gibi derenin içinde, yolsuz sapsız bi tarla da servis, en yakın benzin istasyonu da.

Ben şimdi kubota almış olsam mobil servis aradığımda gelecek yani :)
Bu arada, 2 gün öncesinde traktörüm servisten çıktı abi. aynı arızayı bir daha açaçak olursa traktörü değiştireceklerini söylediler. şimdilik bir sıkıntı yok.
UÖZKAN abiye yazdığım cevaptaki videoda önerdiği yöntem bariz belli oluyor abi. sence LSD var mı? :S

sebazios link=topic=78249.msg925914#msg925914 date=1413276505' Alıntı:

videodaki MF ' de önler kesinlikle LSD ' li.. yani sınırlı-otomatik kilitli.. yoksa havadaki HİÇ çabalamazdı..

yalnız bu vatandaş geri giderken kilidi kullansa çıkar ordan hiç uğraşmadan..

videodan şuda anlaşılıyo.. motorun aslı arkalardır.. arkadaki kilidi bağladığında çıkamayacağın yerden büyük ihtimalle önlerde %100 kilit olsada bağlasan bile yine çıkmaz.. çıkacağı yerden zaten sadece arkalar kilitliykende çıkar..

arka %100 kilit + ön LSD o yüzden şu an için tüm marka modellerin en çok tercih ettiği yol..

eeemreee link=topic=78249.msg925967#msg925967 date=1413287867' Alıntı:
Balon gibi patlatir adamı ha

Akla gelmişken

http://youtu.be/vzmhWeXMnyc

Siz çok yanlış gelmişsiniz gençler. O LSD bu LSD değil :D

'Limited slip Differantial' diye aratınca gideceğiniz yeri gösterirler.

Bazı kurbağalar panik halinde salgılıyor sizin LSD ' yi. Bir çok uyuşturucunun ham maddesi. O kurbağayı yiyen yılanın hali de bu yüzden öyle. :)

1 gramı 1 milyar beyin hücresi öldürür, uyarayım..

sebazios link=topic=78249.msg926025#msg926025 date=1413300873' Alıntı:
Siz çok yanlış gelmişsiniz gençler. O LSD bu LSD değil :D

'Limited slip Differantial' diye aratınca gideceğiniz yeri gösterirler.

Bazı kurbağalar panik halinde salgılıyor sizin LSD ' yi. O kurbağayı yiyen yılanın da hali de bu yüzden öyle. :)

1 gramı 1 milyar beyin hücresi öldürür, uyarayım..
Hocam bi gram i ile Marsa uydu olmaya gider yörüngede takilirim öyle diyeyim sana