Prefabrik Ahır

Öncelikle forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim.Herkese merhabalar.Önümüzdeki sene için bende bir besi çiftliği kurmak istiyorum ama besiyi açık mı yoksa kapalı mı yapsam karar veremedim.Birde prefabrik ahırları gördüm iyice kafamı karıştırdı.Sizler ahır konusunda ne önerirsiniz?mesela yarı açık ahırda sıyırıcı kullanılabilir mi yoksa sıyırıcılar sadece kapalı ahırlarda mı kullanılabiliyor?(bu arada 50 başlık düşünüyorum)Cvplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Prefabrik Ahır

Yem yolu yem yolunun arkasına sıyırcı iyi olur padokları açmadan elektrikli sıyırıcı alttan çeker baştan başa ama sıyırıcı biraz pahalı herkes yapmıyor.
Traktör ile sıyırabilirsin bölmeleri açman gerek tek tek tabi yarı açık besi için dediklerim.
İklim önemli üç tarafı kapalı iyi olur bizde hem sıcaktan hem soğuktan korur bizde.

http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/yeni-besi-isletmemiz/

Bu konuya da bir göz at

3 sene önce 2 çadırla başladık şimdi 3 çadırla devam.. çok memnunuz..

geçen ahır yapacak biri denk geldi bahsettim.. gittik gördü gezdi.. şimdi bahara bundan büyükbaşa düşünüyo..

yalnız yöreniz ÇOK sıcak ve nemliyse size uymayabilir..

ismail_17 link=topic=78255.msg925748#msg925748 date=1413222065' Alıntı:
Yem yolu yem yolunun arkasına sıyırcı iyi olur padokları açmadan elektrikli sıyırıcı alttan çeker baştan başa ama sıyırıcı biraz pahalı herkes yapmıyor.
Traktör ile sıyırabilirsin bölmeleri açman gerek tek tek tabi yarı açık besi için dediklerim.
İklim önemli üç tarafı kapalı iyi olur bizde hem sıcaktan hem soğuktan korur bizde.

Bu konuya da bir göz at
[/quote
Verdiğniz linteki konuyu incelemiştim zaten,çağrı beyin yaptığı sistemde sıyırıcı kullanmak mümkün mü mesela?resimlerde görünen sistem yarı açık mı yoksa açık besi diye mi geçiyor?

UÖZKAN.77 link=topic=78255.msg925752#msg925752 date=1413222464' Alıntı:
3 sene önce 2 çadırla başladık şimdi 3 çadırla devam.. çok memnunuz..

geçen ahır yapacak biri denk geldi bahsettim.. gittik gördü gezdi.. şimdi bahara bundan büyükbaşa düşünüyo..

yalnız yöreniz ÇOK sıcak ve nemliyse size uymayabilir..
öncelikle sevindim memnun olmanıza allah bereketinin artırır inşallah.Tabi siz küçükbaş yapıyorsunuz ben büyükbaş yapıcam arada bir fark olur mu kullanım açısısndan? Denizlide yapıcam bu işi merkezde nem ve sıcaklık fazla ama yapacağım köyün rakımı yüksek ve serin biryer,kışın iyi kar yağdığıda olur.

bizim çadırları gezdirdiğim hacı amca 100 baş besi/kurban düşünüyo.. büyükbaş..

büyükbaşta sadece zemin beton olacak.. bide çadırı yere değil 1,5 m yüksekliğindeki kerpiçten duvarın üstüne kurcaz.. oldu bitti:)

yalnız tekrar ediyom..

bizim bura 1800 m. rakım.. 1-2 metre kar yağar.. nem sıfıra yakın..

sıcak, nemli yerde hayvanlar pişer!

çadıra karar kılarsanız bizimkiler gibi yanlardaki pencerelerle yetinmeyin.. MUTLAKA üstede pencere açtırın, bizimkinde eksik..

UÖZKAN.77 link=topic=78255.msg925765#msg925765 date=1413223236' Alıntı:
bizim çadırları gezdirdiğim hacı amca 100 baş besi/kurban düşünüyo.. büyükbaş..

büyükbaşta sadece zemin beton olacak.. bide çadırı yere değil 1,5 m yüksekliğindeki kerpiçten duvarın üstüne kurcaz.. oldu bitti:)

yalnız tekrar ediyom..

bizim bura 1800 m. rakım.. 1-2 metre kar yağar.. nem sıfıra yakın..

sıcak, nemli yerde hayvanlar pişer!
özkan bey bu paysa.com.tr de besi ahırı resimlerine bakarmısınız?zaten bir tarafı açık görünüyor,yaz kış açık olur nihayetinde.benim yapacağım yerin rakımı 920m.

çadıra karar kılarsanız bizimkiler gibi yanlardaki pencerelerle yetinmeyin.. MUTLAKA üstede pencere açtırın, bizimkinde eksik..

özkan bey bu paysa.com.tr deki besi çadırı resimlerine bakarmısınız zaten bir taraf açık görünüyor yaz kış açık dursun sıkıntı olmaz gibi.resimlerdeki çadır hakkında ne düşünüyorsunuz?benim bu işi yapıcağım yerin rakımı 920m.

ismail_17 link=topic=78255.msg925748#msg925748 date=1413222065' Alıntı:

Bu konuya da bir göz at

Verdiğniz linteki konuyu incelemiştim zaten,çağrı beyin yaptığı sistemde sıyırıcı kullanmak mümkün mü mesela?resimlerde görünen sistem yarı açık mı yoksa açık besi diye mi geçiyor?

Paysa ' yı da biliyorum SERA tipi onlar.. bizimki ÇADIR.. yani fark var..

Denizliden 1 kere geçtik gittik.. yöreyi bilmeden ezbere konuşmak istemiyom..

burada olsan HİÇ düşünme, durduğun hata derim.. bize de 'çadırda hayvan mı bakılır' diyolardı.. şimdi 'koyun olur ama sığır olmaz' diyolar..

inşallah seneye de 'sığırda olur ama fil olmaz' diyecekler:)

yerinizi, şartları TAM bilemediğimden;

hayvancılığın evrensel kurallarını yazabilcem sadece;

*3 bedavayı unutma.. ÇOK önemli hava-güneş-su.. olmazsa olmaz..

*kaliteli kaba yem yonca-korunga-fiğ ÇOK önemli

*mümkünse hayvanları HİÇ bağlama, padok düzeni olsun

*iyi bi çoban bakıcı şart.. vs.

doğru valla insanlar hep birşeyler söyler:)birde bir işe kalkışırken hemen olumsuz yorum yapanlar insanın şevkini kırıyor ama doğru bildiğinden şaşmamak lazım.benim yapacağım bölgede son 1-2 yıl içinde 500 baş hatta 1000 başlıklı yerler yapıldı kapalı sistem. peki özkan bey bu paysadaki sera tipi büyükbaş için daha iyi olabilir sanki?

Paysa pahalı biz tercih etmedik.. bide burya uymazdı..

şimdi 1-2 metre abartısız kar yağdığı oluyo burya uymaz..

çadırdan gayet memnunuz..

önce yörenizdeki işletmeleri gezin +/- yönlerini karşılaştırın derim..

işi bilenleri ÇOK iyi dinleyin, laf olsun diye konuşanları es geçin, şevkiniz kırılmasın:)

tavaslı_okan link=topic=78255.msg925817#msg925817 date=1413228518' Alıntı:
denizlinin hangi ilçesindensiniz? tahminim çameli-beyağaç tarafındansınız.... denizli merkezde bu sistem kullanılmaz nem çok fazla ama dediğim taraftansanız bence bi sakıncası olmaz...
Baklan ilçesi çataloba köyü.