240 çekiş sorunu

Ynt: 240 çekiş sorunu

halil altın link=topic=78263.msg928505#msg928505 date=1414015474' Alıntı:
Traktör 95 model. 2006 senesinde aldığımda 1900 saatte ve çok temizdi. Hala da öyle maşallah çok gösterişli. 8 senedirde ben kullanıyorum. Şu an 2600 saatte. Zaten ilk mesajımda da yazdığım gibi 50 dönüm kadar bir arazimiz var. Sadece kendi işimizde kullanıyoruz. İşimizde ağır değil. Onun içinde yıpranmadı. Belkide lastikleri bile orijinaldir.

Traktörü galeriden almıştım. Devir sırasında önceki sahibi ile konuşmamızda. Biraz hantal olduğunu söylediğimde kendisininde ikinci el aldığını ve üzerindeki Hisarlar kabini taktırdığında traktörün biraz hantallaştığından filan bahsetmişti. Kabinle uyummu sağlamadı ne :)

Çift sürerken, mibzerle ekim yaparken, yokuş çıkarken vb. 1500 devirlerin altına düştüğünde çok çabuk bayılıyor. Bayılma anında artık şanzumandanmıdır frenlerdenmidir neyse bir uğultu geliyor. Tabi kabin olmasından dolayı bu uğultu daha belirgin duyuluyor. Yani düşük devirlerde normalden hızlı bayıldığını düşünüyorum. Başka da 240 kullanmadım ama. Yaklaşık 25 senedir 5 farklı traktörü kullanmışlığım var.

Aldığımdan beri böyle. Son zamanlarda artık bende bu olaya kafayı takmış durumdayım.

Bir arkadaş frenleri kendin ayarlayamazsın demiş. Gerçekten bu işin bir püf noktası varmı ne derece doğru bilmiyorum. Ancak ufak tefek tamir işlerini kendim yapabilirim.

Yokuş aşağı boşa atma olayınıda tehlikesiz yolda ve kontrollü bir şekilde yaptım. Amacım frenlerin kendiliğinden tutup tutmadığını anlamak içindi. Traktör kendini biraz frenliyor. Yani traktör iniş aşağı akıcı bir şekilde gitmiyor da motor performansını yinede bu kadar etkilemeli diye düşünüyorum. Diyeceksinizki fren ayarını fazla sıkmışsın. Hayır frenleri anca tutacak şekilde ayarladım.

Pompa, enjektör ayarlarına baktırmamı tavsiye etmişsiniz. Silindir kapağının taşlanması filan. Artık olmazsa ilk tamiratımıza gideceğiz.

Babama kalsa bunu satıp eski traktörümüzden MF 135 alacak. Ben ise hala 135 i sevmekle beraber çok patinaj yapması ve mibzer vb biraz ağır aletlerde 135 in önünün hafif gelmesinden dolayı. Daha ağır ve yeni model bir traktör istiyorum. Ama artık 240 düşünmem
kardeşim sana ozaman bi tt55 veya ağır devir 54c olacak 50 55 bg sınıfı traktör işini hallediyosa eşşekden inip ata binmiş gibi olursun çok rahatlarsın fiat motoru uzun gider .. saygılarımla inş sorununu çözmüşsündür

Toprağı ortalamaya göre zor olan trakya bölgesi ve bolu yu bir de tersine kolay olan yerlerden aydın gibi yerleri hariç tutmak gerek çünki yapılan bütün pulluk yorumları şaşıyor ben ortalamaya göre yorum yaptım. Diğer taraftan tokat toprağı çok ağır olmasa da bayırdır ve zordur şartları. Fiat bizim dağ köylerinde hiç tutulmaz bir defa denedik pişman olduk çünki arazinin büyük kısmı doğu karadenizden geri kalmaz sarp olması dolayısıyla fiatların kafası havadan inmiyor masseyler ise önleri ağır olduğundan tercih edilir. Bunu kıyaslamak için yazmadım ama şu kadarını söyleyeyim massey konusunda herhangi bir tokatlı birşey söylüyorsa kulak ardı etmemek gerek. 240la 165 in çıkamadığı rampalar yokuşlar çıkmışlığımız da vardır atak olması dezavantajken bazen de avantaj oluverir.

bayramın kardeşim, Benim işimi t480 yada tt50 filan çok rahat görür. tt55 fazla bile. Çünkü en ağır işim tarlayı hazırlayıp normal bir mibzerle tohum ekmek.
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar motorun rektefe istediğini söylediler. Doğrusu buna inanmak istemiyorum. Çünkü en soğuk günlerde motorun nazlı çalışması bana göre çok normal. 240 dan önceki kullandığım 4 traktördede antifiriz olmadığı için kış gelirken radyatorü boşaltır. Kullanacağımız zamanlardada bir güğüm sıcak suyu radyatore doldurur motoru öyle çalıştırırdık. O halde bile kışın motorun çalışması nazlı olurdu.

Bunu düşündüğümde 240 ın suyunu hiç boşaltmıyoruz ve sadece çok soğuk günlerde ilk çalışmada nazlı davranıyor. Bu traktör 8 senedir bende bir anormallik olsa herhalde hissederdim. Yada hissetmesem bile şimdiye bir arıza açmış olurdu diye düşünüyorum.

Benim anladığım kadarıyla 135 serisinin ataklığını bundan beklememek gerekiyor. 135 e göre çok hantal bir motor.
Traktörün pompa enjektör ayarlarına arkadaşların tavsiyesi üzerine baktırabilirim.
Ayrıca fren disklerinin değişimi için ustayla konuştum 500 lira civarı masrafı olur dedi.
Şu foruma üye olmadan önce 240s leri iyi traktör sanırdım. Foruma üye olduktan sonra bu düşüncem malesef değişti.

historyman link=topic=78263.msg930204#msg930204 date=1414503009' Alıntı:
Toprağı ortalamaya göre zor olan trakya bölgesi ve bolu yu bir de tersine kolay olan yerlerden aydın gibi yerleri hariç tutmak gerek çünki yapılan bütün pulluk yorumları şaşıyor ben ortalamaya göre yorum yaptım. Diğer taraftan tokat toprağı çok ağır olmasa da bayırdır ve zordur şartları. Fiat bizim dağ köylerinde hiç tutulmaz bir defa denedik pişman olduk çünki arazinin büyük kısmı doğu karadenizden geri kalmaz sarp olması dolayısıyla fiatların kafası havadan inmiyor masseyler ise önleri ağır olduğundan tercih edilir. Bunu kıyaslamak için yazmadım ama şu kadarını söyleyeyim massey konusunda herhangi bir tokatlı birşey söylüyorsa kulak ardı etmemek gerek. 240la 165 in çıkamadığı rampalar yokuşlar çıkmışlığımız da vardır atak olması dezavantajken bazen de avantaj oluverir.
bizdede tam tersi düşünüyolar massey in önü ağır olduğundan arka basmıyo ve yükte kayıyo kızaklıyo fıat ın önü hemen kalkıyo doğru ama 4 tane ağırlık taktık biz şuan bi problem yok bizim arazide çok rampalıdır

Masseyin de arkasına takın ağırlığı madem mantık aynı:) hiç olmadı üst çeki yapın biryere kaymaz biz tek dingil vagon kullanmak zorundayız ve arkası kayan masseye ben denk gelmedim 240 ı savunur gibi görünmek istemem zira çevremde fikir sorulduğunda 255t, 260gold öneriyorum insanlara zira kendim bile kullanmayı tercih etmem 240ı fren denen bi ' şey yok kendim 265s aldım Eğer Niksar ' ın sayıca az olan ova koylerinden birine mensup olsam 70-66 alırdım zira daha önce kullandım ve 265 e tercih ederim bunu da açık yüreklilikle söylüyorum ama iş bayırda kırda kullanmaya gelince ağırlıkta koysan fiatların gideri yok tecrübeyle sabit benim nazarımda. 148 e gelince 240 dan genel itibariyle iyidir zira şanzımanları motorlar çok uyumlu ama çiftte falan vites duştuğunde 240 tan fazla iş yapmaz aynı giderler tabi sağlam durumda 240 olacak ve senkromeçsiz 240 olacak 1. Vitesle çok seri çift sürer tabi toprak yapısı normal olan bölgeler için geçerli yorumum bahsettiğim seri ile istediğiniz 148i deneyin sonucu siz gorun zira ben çok defa gordum

historyman link=topic=78263.msg930533#msg930533 date=1414579289' Alıntı:
Masseyin de arkasına takın ağırlığı madem mantık aynı:) hiç olmadı üst çeki yapın biryere kaymaz biz tek dingil vagon kullanmak zorundayız ve arkası kayan masseye ben denk gelmedim 240 ı savunur gibi görünmek istemem zira çevremde fikir sorulduğunda 255t, 260gold öneriyorum insanlara zira kendim bile kullanmayı tercih etmem 240ı fren denen bi ' şey yok kendim 265s aldım Eğer Niksar ' ın sayıca az olan ova koylerinden birine mensup olsam 70-66 alırdım zira daha önce kullandım ve 265 e tercih ederim bunu da açık yüreklilikle söylüyorum ama iş bayırda kırda kullanmaya gelince ağırlıkta koysan fiatların gideri yok tecrübeyle sabit benim nazarımda. 148 e gelince 240 dan genel itibariyle iyidir zira şanzımanları motorlar çok uyumlu ama çiftte falan vites duştuğunde 240 tan fazla iş yapmaz aynı giderler tabi sağlam durumda 240 olacak ve senkromeçsiz 240 olacak 1. Vitesle çok seri çift sürer tabi toprak yapısı normal olan bölgeler için geçerli yorumum bahsettiğim seri ile istediğiniz 148i deneyin sonucu siz gorun zira ben çok defa gordum
yük indirme konusunda massey fıat kadar direnmiyo ağırlık koyunca motor kompresörü dayanmadığı içinn busefer daha çok hızlanıyo ağırlık dezavantaj oluyo çift dediğin zaman eyvallah farkını koyar ama yük indirme konusunda iyi olmadığı için bizde hep fıat kullanıyolar

historyman link=topic=78263.msg930533#msg930533 date=1414579289' Alıntı:
92 model senkromecssın 240 la 4 lü 8 pullukla tavlı yerde motor takviye 4 le bayılıyor + cok hızlı gelıyor takviye 3 ve takvıye 2 ile surum yapabılıyorsun 240 ın çifti berbat sen nasıl seri 1 den bahsedıorsun anlamk guc

Zac ben birkaç konuda daha yazdım izah etmek gerekiyor sanırım bizde 3/8 135-148 lere koşulur 3/8-9 240 lara, 3/10-11 255t lere 3/12 ler 165 lere takılır 4/9 ilk defa köyde biz aldık ve 265s ye takıyoruz sen benim 240 a 4/8 taktığımı nereden çıkardın benim yorumum 3/8-9 için. 4 lu konusuna gelirsek youtube da videosu var adam takmış ve çekiyor 240 yarım yamalak

Zac ben birkaç konuda daha yazdım izah etmek gerekiyor sanırım bizde 3/8 135-148 lere koşulur 3/8-9 240 lara, 3/10-11 255t lere 3/12 ler 165 lere takılır 4/9 ilk defa köyde biz aldık ve 265s ye takıyoruz sen benim 240 a 4/8 taktığımı nereden çıkardın benim yorumum 3/8-9 için. 4 lu konusuna gelirsek youtube da videosu var adam takmış ve çekiyor 240 yarım yamalak

zac link=topic=78263.msg930897#msg930897 date=1414623922' Alıntı:
92 model senkromecssın 240 la 4 lü 8 pullukla tavlı yerde motor takviye 4 le bayılıyor + cok hızlı gelıyor takviye 3 ve takvıye 2 ile surum yapabılıyorsun 240 ın çifti berbat sen nasıl seri 1 den bahsedıorsun anlamk guc
topraklarımız aynı galiba biz 55 46 ya 3 lü 9 inç alpler takıyoruz seri 1 takviye dört duruma göre gidiyo ama 4lü 8 numara alpler takanda var 55 e hatta 4050 ye 4lü 8 aydın takanda var ama sürdükleri çift çifte benzemiyor ve motor gitmiyo takviye 3 hatta 2 o toprakta o pulluk büyük geliyor ama anlatamıyoruz :)
bu benim 55 onlar böyle batırsa hayatta gitmez o motorlar şuan 15 gaz civarı takviye dört gdiyo üstündeyken 18 gazla seri 1 gidiyodu tabi yer yer bayıldığı oluyodu
https://www.facebook.com/video.php?v=726051470818963&set=vb.103712746386175&type=2&theater

historyman link=topic=78263.msg930969#msg930969 date=1414662319' Alıntı:
buradakı 55 lık fıatlarada aynı pullugu takıyorlar takvıye dort seri 1 gıdıyor ama massey 240 takviye 2 takviye 3
55-46 link=topic=78263.msg931057#msg931057 date=1414679653' Alıntı:
topraklarımız aynı galiba biz 55 46 ya 3 lü 9 inç alpler takıyoruz seri 1 takviye dört duruma göre gidiyo ama 4lü 8 numara alpler takanda var 55 e hatta 4050 ye 4lü 8 aydın takanda var ama sürdükleri çift çifte benzemiyor ve motor gitmiyo takviye 3 hatta 2 o toprakta o pulluk büyük geliyor ama anlatamıyoruz :)
bu benim 55 onlar böyle batırsa hayatta gitmez o motorlar şuan 15 gaz civarı takviye dört gdiyo üstündeyken 18 gazla seri 1 gidiyodu tabi yer yer bayıldığı oluyodu
https://www.facebook.com/video.php?v=726051470818963&set=vb.103712746386175&type=2&theater
4 lü 8 i 55 lik fıat o toprakta cekebılır gıbı gozukuyor

zac link=topic=78263.msg931065#msg931065 date=1414680862' Alıntı:
buradakı 55 lık fıatlarada aynı pullugu takıyorlar takvıye dort seri 1 gıdıyor ama massey 240 takviye 2 takviye 34 lü 8 i 55 lik fıat o toprakta cekebılır gıbı gozukuyor
takviye 4 le gider bu tavda ama tavsızken aynı bölgede başka bi 55 4lü 8 le takviye 3 le giderken ben tarlanın bi tarafını seri 1 le diğer tarafını takviye 4 le gidiyodum ve o pulluk benimki kadar batmıyordu

Toprak yapısı fark ettiriyor sen de yazsan ben de bu işin sonunu getiremeyeceğiz ez cümle 50-55 beygirlik motora 4 lü pulluk koşup ahım şahım çift beklememek lazım bizim memlekette çocuklara bir iki numara büyük elbise almaya benzettiler pulluk işini sonra motorlar olması gereken zamandan önce rektefiye ve türlü onarımlara maruz kalıyor fazladan harcanan mazot da cabası. Arada bir yazıyorsun benim lafımmış gibi algılanmasın 240 çift motoru değil demişsin bana göre de değil ama 148 le karşılaştırıp kötü dememek gerekiyor çünki ikisi de afedersin beygir değil eşşek gücündeler. Konu başlığı 240 ın çekiş gücü yine döndü dolandı 55-46 ya geldi her durumda karşılaştırma yapmayın arkadaşlar konu hiç olmadık yere gidiyor.

148 i bılmem 240 zevk vermıyor 4 lü pulluk konusunda bızım burda 3 lu pulluk kullanan yok mf135 bıle 4 lü pulluk takarlar kımse 3 pulluk kullanmaz topgımız kum gıbı de değildir

historyman link=topic=78263.msg931083#msg931083 date=1414683239' Alıntı:
Toprak yapısı fark ettiriyor sen de yazsan ben de bu işin sonunu getiremeyeceğiz ez cümle 50-55 beygirlik motora 4 lü pulluk koşup ahım şahım çift beklememek lazım bizim memlekette çocuklara bir iki numara büyük elbise almaya benzettiler pulluk işini sonra motorlar olması gereken zamandan önce rektefiye ve türlü onarımlara maruz kalıyor fazladan harcanan mazot da cabası. Arada bir yazıyorsun benim lafımmış gibi algılanmasın 240 çift motoru değil demişsin bana göre de değil ama 148 le karşılaştırıp kötü dememek gerekiyor çünki ikisi de afedersin beygir değil eşşek gücündeler. Konu başlığı 240 ın çekiş gücü yine döndü dolandı 55-46 ya geldi her durumda karşılaştırma yapmayın arkadaşlar konu hiç olmadık yere gidiyor.
misalen söyledik durum bizdede bu diye 240 ın dörtlüyü çekmedi için çift motoru değil denmiş olayı birde biz örnekledik o pulluğa göre normal olduğunu açıklamak istedik toprak durumuda takılan pulluklara bakarsak aşağı yukarı aynı ;) 240 da neye göre çift motoru değil anlamış değilim eşşek gücünde felan demişsiniz hem öyle bile olsa eşşek bile gücüne göre bir pulluk takınca çift sürüyorsa gücüne göre ekipman taktıkdan sonra çift motoru değil diye birşey yok..

Arkadaşlar meramımı anlatamıyorum sanırım 240 lık 50 beygir 55-46 yanlışım yoksa 55 beygir eğer kategori değişecekse 3050 ya da 255t konularında 55-46 örneği verin aksi halde sapla saman karışıyor. 240 çift motoru değildir benim nazarımda çünki pulluğu adam gibi daldırınca takviyeye düşüyor o zaman da tadı tuzu kalmıyor zira aşağı yukarı aynı paralara 255t bulunuyor ve çiftte daha iyidir daha öncede yazdığım gibi kimseye tavsiye etmem 240 lığı.
Massey Ferguson 240S 4 ' Lü 9 Numara Pulluk Denemesi
şimdi burası başka bi bölge 4/9 çekiyor bi izleyin bence bu yapılanın adı çift sürmek değil ben kendi bölgem için olanı söyledim siz ve bizim bölgede farklı olması traktörü iyi ya da kötü yapmaz o yüzden bana göre diyorum yorum yaparken ve o beş para etmez vs gibi sözlerde kullanmıyorum o yüzden herkes yazdığından mesuldür burada da bir topluluğa hitap edildiğinden mf-fiat olaylarından kaçmaya çalışsam da uzadıkça uzuyor.

yav abi bende katılıyorum sana ama demek istediğim o değil 55 örneği verirkende o pullukla 55 bg lik ler bile takviye 3 lere düşüyo demek istemiştim 240 ı oyüzden suçlu görmemek lazım
olay fıat mf değil ki ben çift sürme anlamında mf lere bayılıyom hele 135 bitirim 35 bg motor uçarak gidiyo resmen :) ama özellikle 240 modeli derseniz onun hakkında bilgisahibi değilim açıkcası :)

240 bizim orda 4 lü 8 takviye 2 ile anca çeker 240 pullugu 3lü 8 dir ben 255 ep ye 4 lü 8 takıyordum seri 1 i hiç görmüyordu ve hararet tavan yapıyordu 255 i hiç tavsiye piyasası hiç yok. az önceki videoda 4 lü 9 u bizim orda o hızla 640 fiat çekemiyor anca 7056 veya massey 265 gibi traktörler çeker 3060 bende var o hızla o pullukla her tavda gider..