Süt üreticileri için önemli açıklama

08 Temmuz 2014 Salı Saat: 10:07
Süt üreticileri için önemli açıklama

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız süt üreticileri ve hayvancılıkla uğraşanlar için bir açıklama yaparak ' Holstein ' ırkı büyükbaş hayvanla ilgili süt üreticilerine ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara çeşitli öngörülerde bulundu.
İşte Başkan Yıldız ' ın o açıklaması:

'Önümüzde ki yıllarda gıdanın öneminin gittikçe artacağı, toplumların özellikle protein açığı açısından projeler üretmek zorunda olduğu, bu durumun toplumun genel sağlığı ve refahı açısından çok önemli olduğu bir gerçektir. Hayvancılığı bu açıdan irdelersek yapılması gereken onlarca şey vardır. Süt tüketimini arttırmak, yem bitkisi üretimini arttırmak, salgın hastalıklarla mücadele vb.. Yapılması gerekenlerden biri de Türkiye ' nin yıllardan beri çok mesafe kat edemediği ırk ıslahıdır. Her ülkenin kendine has ırkları o ülkenin disiplinli ve uzun süreli çalışmasıyla oluşmuştur.

Her ülkenin kendi coğrafyasına ,iklimine, sosyolojik yapısına, arazi yapısına uygun ırkları farklı farklı olduğu için ıslah çalışmalarında bu noktaya dikkat edilmelidir. Maalesef ülkemiz ırk ıslahında yıllardan beri bazı noktaları göz ardı ederek mesafe kat etmeye çalışmış ve hüsrana uğramıştır. Bunu yıllarca yapılan ırk ıslahı çalışmalarına rağmen ülkenin et ve damızlık ihtiyacını bir türlü karşılayamaması ırk ıslahında en çok tercih edilen Holsteın ırkında ısrar etmenin de bir hata olup olmadığını insan düşünmeden edemiyor.

Ülkemiz gerek mera yapısı ve kalitesi coğrafik konumu ve iklimi ve hayvancılık işletme yapısı itibariyle Holsteın ırkı gibi kökeni geniş düz ovalarda kaliteli meralara ve serin iklime dayanan ırk için hiç de uygun değildir. Bunun yıllardan beri yapılan Holsteın düve ithalatlarına rağmen hala ihtiyacın devam etmesi belki de bir anlamda doğruluyor. Türkiye Cumhuriyetin de ilk Holsteın ırkı sığır ithalatı 1958?ler de yapılmış, Karacabey harasının özverili çalışmaları ile yetiştiricinin de sempati duyduğu bu ırk ülkemizin her bölgesine yıllara göre yayılma göstermiş ve melezlemeler de kullanılmşltır. Holsteın sütçülük yönünden yetiştirilen kültür sığır ırklarından en iri yapıya sahip olandır. ABD? deki tipler sütçülük yönünden tutulmuştur. Holsteın tam bir sütçü kapasiteye sahip dünyada ki en iyi sütçü ırktır. Holsteın ırkının Türkiye?deki süt sığırcılığının ıslahı ve süt verimi açısından faydaları yadsınamaz bir gerçektir. Fakat gözden kaçan ve yıllardan beri de ısrar edilen hatalı noktalarda yok değildir.

Bunlar ;

1- Holsteın ırkının iklim konforu açısından mevsiminin büyük bölümü 20C üstünde olan bazı bölgeler de Holsteın ırkında ısrarcı olmak bir hatadır. Çünkü Holsteın ırkı sıcaklık stresine en dayanıksız ırktır.

2- Holsteın ırkı temelde yüksek süt verimine göre endeksli olduğu için yüksek süt verimi; yüksek ihtiyaçlarının karşılanması ile bu ise temelde ilgi, bilgi ve kazanç gerektirir .Ülkemiz gibi hayvancılık politikalarının istikrarsız olduğu ülkeler de bu denklem hemen bozulmaktadır ve yüksek verime endeksli Holsteın ırkı bir kabusa dönüşmektedir.

3- Her iklime ve bölgeye uyum sağlama yeteneeği holsteın den fazla olan montofon ve simental ırkı gibi ırkları maalesef yeterli ilgiyi görmemiş veya gösterilmesi bazı lobiler tarafından engellenmiştir.

4- Simental ırkı gibi kombine ırklar hem et, hem de sütçü ırklarla melezlemeye uygun olduğu için, ülkemizde son yıllarda popüleritesini arttırmıştır. Simental ırk dünyanın bir çok ülkesinde melezlemede kullanılmaktadır.

Ülkemizde hala holsteın ırkının simental ırkı ile melezlemesine müsaade edilmemektedir. Aslında holsteınlerin melezlemesinde kullanılacak ırkların seçimi ni bölgenin coğrafik yapısını,mera yapısı, işletme tipini ve toplumsal özelliklerini bilen uygulayıcılara bırakılmalıdır. Hala hiçbir mantığı olmayan Holsteın ırkı melezlemesine karşı olmanın hiçbir sağlıklı neticesi olmayacaktır. Simental ırkı holsteın ırkına göre daha uzun ömürlü, sağlık problemi az iklim şartlarına adaptasyonu daha kolaydır.

Dünya ıslahta simental , montofon İsveç ve Norveç kırmızısı (ki ülkemiz için en uygun ırk olduğu düşünülmektedir)ırklarını ıslahta kullanmaktadır. Dünya Holsteın de karşılaşılan problemleri düzeltmek için( döl tutma problemleri, tırnak problemleri, güç doğum, metabolik hastalıklara meyilli olma sıcağa dayanıksızlık vb) simental,montofon,montbeliard,isveç ve Norveç kırmızısı ırklarını son sürat uygulamaktadırlar.

Ülkemizde holsteın ırkının ırk özelliğinden kaynaklanan problemler için ; ki bu problemler ülkemizde birçok sebepten dolayı çok artmıştır,hayvancılık politikaları istikrarlı olan ülkeler bile karşılaştıkları bu problemler için simental Norveç kırmızısı montbeliard gibi ırkları melezleme de son sürat kullanmaktalar.)dünya değişik ırk melezlemesini yoğun
kullanıldığı halde ülkemiz de inatla holsteın de ısrarcı olmak bir hatadır.

Mastitise dayanıklılık, döl tutma oranı yüksek, her iklime uyum sağlayan, et ve süt verimi kombine yüksek olan ırkların kullanımını kısıtlamak çok büyük bir hatadır. Bu hatadan vazgeçmemek sahanın sıkıntısını ve yükünü çeken insanlara yetki vermemek, sadece Holsteın ırkını ithal eden lobileri mutlu edecektir.Sahanın sesine yetkililerin kulak tıkamasının hiç kimseye faydası yoktur(, holsteın lobileri hariç.) Çok az sağlık problemi olan her iklime uygun, kombine ırk olan montofon ırkına yeniden gereken önem verilmelidir.

Belçika mavisi şarole piedmentose gibi etçi ırkları bölgesel kullanımı teşvik edilmelidir. Tarım Bakanlığı tarafından melez ırklar teşvik kapsamına alınmalıdır.Ayrıca TÜRKVET kayıt sisteminde iki türlü simental ' holsteın melez yada holstein-simental melez olarak, kişiye bağlı bakış açısı farklılıkları içerecek şekilde kayıt yapmaya uyumlu olmalıdır.

Sonuç olarak ülke bütün çabalara rağmen yıllar sonra bile et ve düve ithaline mecbur kalıyorsa bunun bir çok sebebin yanında hatalı ırkta da ısrarcı olmanın da etkisi vardır. Suni tohumlama uygulayıcısına bilgisi , üreticinin isteği, bölgenin şartlarına göre ırk seçimi konusunda insiyatif verilmelidir. Holsteın?den ısrarından vazgeçilmelidir. Dünyanın holsteın ırkının problemli noktalarının ıslahı için kullanıldığı yüksek doğurganlık, uzun ömürlü, hastalıkların dirençli, döl tutma problemleri az olan, iyi uyum yeteneği olan ırkların ülke ıslahında kullanımı konusunda henüz geç kalınmış değildir.'

Ynt: Süt üreticileri için önemli açıklama

Dünyada holstein ırkını kendi ülkesine uygun ırklar ile melezleyen ülkeler var diyor yazıda.
Bizde holsteine simental yada başka tohum atmak yasak tohumlayanlarda kaçak yoldan tohumluyor, biz şu an holstein harici tohum kullanamıyoruz .
Gene yukarıda yazıda holstein e simental tohumu yasaklamanın hiç bir yararlı sonucu olmayacak diyor , doğru bencede .
Eskiden tohumladığım Birkaç tane var bende holstein e simental çok beğeniyorum.

ismail_17 link=topic=78268.msg925923#msg925923 date=1413279073' Alıntı:
Dünyada holstein ırkını kendi ülkesine uygun ırklar ile melezleyen ülkeler var diyor yazıda.
Bizde holsteine simental yada başka tohum atmak yasak tohumlayanlarda kaçak yoldan tohumluyor, biz şu an holstein harici tohum kullanamıyoruz .
Gene yukarıda yazıda holstein e simental tohumu yasaklamanın hiç bir yararlı sonucu olmayacak diyor , doğru bencede .
Eskiden tohumladığım Birkaç tane var bende holstein e simental çok beğeniyorum.
Meraya dayalı b.baş hayvan yetiştiriciliğinde melez ırklar her zaman daha sağlıklı verimli olmuştur,
Yalnız şuna dikkat etmek lazım, anne etçi ırk tohumlama süt ırkı yani holştain olursa doğumda sıkıntı olma ihtimali çok düşük.
Tersi olursa; yani holstain anneye montafon veya simental tohumlama yaptırırsanız, muhtemelen o ineğin son doğumu olur ve canlı buzağı alma ihtimaliniz çok azdır.

nailyetek link=topic=78268.msg925926#msg925926 date=1413279604' Alıntı:
Meraya dayalı b.baş hayvan yetiştiriciliğinde melez ırklar her zaman daha sağlıklı verimli olmuştur,
Yalnız şuna dikkat etmek lazım, anne etçi ırk tohumlama süt ırkı yani holştain olursa doğumda sıkıntı olma ihtimali çok düşük.
Tersi olursa; yani holstain anneye montafon veya simental tohumlama yaptırırsanız, muhtemelen o ineğin son doğumu olur ve canlı buzağı alma ihtimaliniz çok azdır.
Haklısın Nail , holsteine simental yada belçika mavisi tohumlarız doğumu zor oluyor iri oluyor et ırkı buzağılar.
Biz genelde doğurabilecek gibi iri ve anaç hayvanlara tohumladık , şu an holstein tohum var veterinrde başka tohum yok zaten.
Yasak diye başka tohum bulundurmuyor veteriner.

Süt ürünlerinin üretimini arttırmak için birkaç öneri

Haber AHS
October 8, 2014

Süt ineklerinde artan verimlilik, süt fiyatlandırmasının sütün yağsız kısmı ve yağına göre değil, bileşenlerine göre yapılması gibi gelişmeler daha iyi genetik ve idari uygulamaların bir sonucudur...

Süt ineklerinde artan verimlilik, süt fiyatlandırmasının sütün yağsız kısmı ve yağına göre değil, bileşenlerine göre yapılması gibi gelişmeler daha iyi genetik ve idari uygulamaların bir sonucudur. Bileşenlerin çoklu fiyatlandırılması, sütün bileşenlerinin farkındalığını arttırmakta ve işletme sahiplerine süt bileşenleri üretimi için, ekonomik anlamda teşvik sağlamaktadır. Bundan 10 – 15 yıl öncesiyle karşılaştırdığımızda günümüzde kullanılan boğaların, yavrularının genetik özelliklerini daha fazla yağ ve protein içeren süt üretebilecekleri şekilde etkilediklerini görmekteyiz. Buna ek olarak, birçok peynir üretim tesisi, süt aldıkları çiftlikleri daha yüksek bileşenlere sahip süt üretmeleri konusunda teşvik etmektedirler. Süt ürünlerinin üretimini arttırmak için her yıl daha fazla miktarda süte ihtiyaç duyulması, karbon ayak izinin azaltılması, küresel anlamda rekabetin artması için süt endüstrisinin yapması gereken birçok şey vardır.

Bunlardan birkaçı şöyledir;

1- İneğin süt verimi ile ilgili rapor hazırlanırken, süt miktarı değil sütün bileşenlerinin miktarı baz alınmalıdır. Hayvanın ekonomik değerinin göstergesi olan parametrenin raporu hazırlanmalıdır.

2- Birçok fabrika ve işbirlikçileri süt işletmelerine, daha fazla süt üretimi yapmaları için teşvik primi verme imkanı sağlamaktadır. Bu teşvikler süt bileşenleri için kullanılmalıdır. İşletmelere sütün ekonomik değerini veren parametrenin arttırılması için teşvik verilmelidir.

3- İşletmelere en az miktardaki sütte en fazla oranda bileşen barındırabilecekleri bir şekilde süt üretimi sağlamak için ekonomik teşvik verilmelidir. Dünyanın en önemli ihracatçılarından olan Yeni Zelanda, bu şekilde üretim yapmaktadır. Yeni Zelanda’da bileşenlerin arttırılması için teşvik verilmekte ve sütün volümünün azaltılması istenmektedir. Yeni Zelanda, sütün bileşen oranını yüksek tutarak az volümlü nasıl üretileceğini yıllar önce öğrenmiş ve uygulamaya başlamıştır. 2011- 2012 yılları boyunca, Yeni Zelanda’daki sütçü ineklerin sütlerinin yağ oranı %4.99 ve toplam protein oranı %3.83 olarak hesaplanmıştır.

Sütün kompozisyonunun yüksek olmasına bağlı olarak, Yeni Zelanda’daki toplam süt tozu üretimi, ABD’dekinden 910 gram daha fazladır. Daha fazla ürün üretimi, Yeni Zelanda’ya rekabet anlamında önemli bir avantaj sağlamaktadır. Geçtiğimiz 12 yıl boyunca, sütçü ineklerden elde edilen sütün bileşenlerinin üretimindeki artış – sütün fonksiyonel, besinsel ve ekonomik olarak faydalı olan kısmı- oldukça önemlidir. İlerisi için de en yüksek bileşen oranıyla en az miktarda süt üretiminin nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmaların devam etmesi gerekmektedir. Böyle bir üretimin yapılması, ABD’de de süt endüstrisi için randımanın, karlılığın, sürdürülebilirliğin ve rekabetin artması anlamına gelecektir.

Selam arkadşlar benim 2 yaşında 1 adet düvem var,3 kere suni tohumlama yaptım tutmadı kilosu normalin %40 fazla olduğundan boğa tutmuyordu bende son çare olarak komşuda bulunun Simantal Danayla çiftleştirdim ve suan 6 aylık gebe veteriner arkadaşlar doğum esnasında her hayvanın kendini bızasına göre ayarlı doğum gerçekleştirdiğini söyledi ben şimdi Nail kareşimizin dediğinden dolayı panik halindeyim acaba benim düvemde risk altına girermi kilosu baya var zayıflamıyorda hayvancaz su içse kilo alıyor ama serbest dolaşıyor yani Kapalı alanda deil...
Saygılar......

iyide arkadaş kaç kişinin ahırında gerçek holşten ırk kaldıki sağolsun veterinerlerimiz hayvanlarımızı sıpaya çevirdi bundan 12 yıl evvel 2 tane genç holsten hayvanla başladım 2 hayvandan 70 litre döktüğümü biliyorum buzağıların içtiği hariç o hayvanları ölene kadar baktım belki onlar gibi yavru alırım diye ama nerde sadece kuru saman ve süt yemiyle bu südü alıyordum gelgelelim bugün 9 ineğin var hiç birisi onlara benzemiyor tipi benzemiyor bikere 130 kilo süt döküyorum bol miktarda silaj yulaf otu arpa buğday palet yem işte vardığımız nokta ama suni tohumlamayı devlet eliyle yapıldığı yıllar böyle değildi o buzağılar iyiydi özelleşmek bize yaramıyor maalesef sahtekar milletiz bizim sırtımızdan sopa eksik olmadan olmuyor anlasılan

Bundan sonra 2009 öncesi doğumlu hayvanlarımıza etçi yada kombine ırk atabiliyoruz desteğide daha yüksek.
yeniçiftçi link=topic=78268.msg927447#msg927447 date=1413713521' Alıntı:
iyide arkadaş kaç kişinin ahırında gerçek holşten ırk kaldıki sağolsun veterinerlerimiz hayvanlarımızı sıpaya çevirdi bundan 12 yıl evvel 2 tane genç holsten hayvanla başladım 2 hayvandan 70 litre döktüğümü biliyorum buzağıların içtiği hariç o hayvanları ölene kadar baktım belki onlar gibi yavru alırım diye ama nerde sadece kuru saman ve süt yemiyle bu südü alıyordum gelgelelim bugün 9 ineğin var hiç birisi onlara benzemiyor tipi benzemiyor bikere 130 kilo süt döküyorum bol miktarda silaj yulaf otu arpa buğday palet yem işte vardığımız nokta ama suni tohumlamayı devlet eliyle yapıldığı yıllar böyle değildi o buzağılar iyiydi özelleşmek bize yaramıyor maalesef sahtekar milletiz bizim sırtımızdan sopa eksik olmadan olmuyor anlasılan
Veteriner hekimlerin görevi aslında suni tohumlama sırasında uygulama yapılan hayvana uygun genetik yapısını daha çok geliştirecek sperma kullanmak yani tohumlama sırasında genetik destek sağlamak ama öyle veteriner hekimler az :)
Bu işi biz üreticilerin yapması gerekiyor gerekirse spermaları kendimiz alıp hayvanlarımıza uygun genetiğini daha yükseğe taşıyacak tohumlamalar yapabiliriz bunu kısmende olsa yapmaya çalışıyorum.

hacimmet link=topic=78268.msg934482#msg934482 date=1415714592' Alıntı:
Bundan sonra 2009 öncesi doğumlu hayvanlarımıza etçi yada kombine ırk atabiliyoruz desteğide daha yüksek.Veteriner hekimlerin görevi aslında suni tohumlama sırasında uygulama yapılan hayvana uygun genetik yapısını daha çok geliştirecek sperma kullanmak yani tohumlama sırasında genetik destek sağlamak ama öyle veteriner hekimler az :)
Bu işi biz üreticilerin yapması gerekiyor gerekirse spermaları kendimiz alıp hayvanlarımıza uygun genetiğini daha yükseğe taşıyacak tohumlamalar yapabiliriz bunu kısmende olsa yapmaya çalış
maalesef hayvancılığımız veterinerlerin vicdanına kalmış işimiz zor zaten köylünün değişmeyen kaderi birileri tarafından sömürülmek süt 20 kuruş zam gelir olay olur şok şok şok ana haber bultenleri bile bahseder insanlar isyan eder elektriğe mazota doğalgaza bilmem neye ℅20 zam gelir kimsenin gıkı çıkmaz devlet bişeyi yapıyor ama denetlemiyor evet suni tohumlama iyi birşey ama denetlersen denetlemezsen sonumuz adam hayvanı tohumluyor tohumlama çubuğundaki numarayla tohumlama kağıdına yazdığı numara farklı ne yaptıkları belli değil sözde holstain attı ama buzağı öyle demiyor bence hayvancılıkla uğraşanları devlet kurs açıp egitmeli herkes kendi hayvanını tohumlayabilmeli madem biseyi yapıyorsun tam yap siz nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum hacimehmet bende böyle bişey yapmayı iki yıldır düşünüyorum bi cesaret edip başlayamadım yani spermayı kendim alıp veterinere para karşılığı attırmak ama spermayı nereden bulurum hadi spermayı bulduk diyeleim birde spermaların konduğu kabın bi gazı var azot mu ne o gazı nerden alırız hiç bilmiyorum

Sperma tankları bir kaç bin TL ' ye alınabilir. Soğutmak için kullanılan azot gazını da (sıvı azot aslında) sanayiden almak mümkün. Kargaz, Habaş, Linde vs. gibi sıvı azot satan bir çok firma mevcut. Sperma tankına yetecek miktarı nasıl satarlar o kısmını bilemiyorum ancak.