Hassia DU 100 SD Mibzer Kullanım ve Ayarları

Hassia DU 100 SD

Arkadaşlar mibzeri komşudan ikinci el olarak 1500 liraya aldık. Yaklaşık 14 yıldan bu yana kullanılmamış. Makinanın çalışmayan bir aksamı yok sadece bir iki kaynaklanması gereken yeri var. Arkasına çeki yaptırıp kullanacağız. Bu makinanın gübre ayarı nasıl yapılıyor bilenler yardımcı olursa çok makbule geçer.

1988 model

Gübre önde tohum arka tarafta. Aralarında branda var.

Ynt: Hassia DU 100 SD Mibzer

Öncelikle bedava almışsın onu söyleyim. Güle güle kullan.

Ama önce İyi bir bakımdan geçmesi gerekiyor. Bakım düzgün yapılırsa çok güzel iş yapar. Tohum tarafı kademesiz şanzımanlı, gübre tarafı, dişli ayarlı. Gübreyi çok hassas atamaz ama tohumda sıkıntı yaşamazsın.

Gözüme çarpanlar:
1-) örtücülerin elden geçmesi gerekecek.
2-) onca yıl çalışmadığı için klapelerde mutlaka sıkıntı vardır.
3-) tohum ile gübre gözlerinin arasına brandayı incele. Hatta saçtan bir bölme yaptırırsan garanti olur.
4-) disklerde sıkışan, dönmeyen, açısı bozulan var mı kontrol et.

Gübre ayarını anlatmak için görsel kullanmam gerekiyor. Bir sonraki mesajda anlatıyorum.

Çok fena resimli anlatırım:

bu9arury.jpg

dy4epabe.jpg

• Beğen
Tepkiler: nahres

Çok teşekkür ederim Yılmaz Abi. Brandada üç tane delik var. Kapatamazsak saç koyduracağız. 1 tane de dönmeyen disk var, onu elden geçireceğiz. Allah sana Amazone nasip etsin abicim.

Ercan AYKUŞ link=topic=78273.msg925971#msg925971 date=1413289297' Alıntı:
Hayırlı olsun bu markayı ilk defa duydum :)

Teşekkürler

fuatavni link=topic=78273.msg925979#msg925979 date=1413291851' Alıntı:
Çok teşekkür ederim Yılmaz Abi. Brandada üç tane delik var. Kapatamazsak saç koyduracağız. 1 tane de dönmeyen disk var, onu elden geçireceğiz. Allah sana Amazone nasip etsin abicim.

Teşekkürler

:D Âmin, cümlemize.

Eldekinin kıymetini bilmek lazım. Edirne sanayinde var mı bilmiyorum. Bi tane kumlama makinası ile girilip tüm pası söküldükten sonra tüm parçaları elden geçirilse, 2 kat boya atıldıktan sonra düzgün bir yağlansa, daha bi 10-15 yıl sorunsuz çalışır o makina. Resimlerinden de belli zaten. Fazla yıpranmamış.

mkemalackgz link=topic=78273.msg930970#msg930970 date=1414662457' Alıntı:
Güle güle kullan. Çok güzel mibzer. 95 ' ten beri kullanıyorum. Diğer mibzerler yeni yeni hassia ile rakabete başladılar.

Sağolun teşekkür ederim.

CropMasteR link=topic=78273.msg930975#msg930975 date=1414662892' Alıntı:
Hayirli olsu gule gule kullanin. Harika mibzer bence. Su dikkatimi çekti, gubre veya tohumu nasil koyacaksiniz? Basamak, merdiven goremedim.

Römork ' a yakın yanaşacağız Gürkan Hocam. :) Çeki ve basamak yaptıracaktık ama bu yıl kaldı artık.

Ynt: Hassia DU 100 SD Mibzer Kullanım ve Ayarları

Mükemmel diyebilirim Yılmaz Abi. Yağmur yağarken çamura dahi tıkanmadan ekiyor. Tohum ayarı çok hassas. Tam istediğin kiloyu gramı gramına atıyor. Gübre kısmı hassas değil. En az 20 kilo 20.20.0 ayarlanıyor ama tarlada 24-25 kiloya çıkıyor. Depo kapasitesi de düşük. 7 dönüm ektikten sonra tekrar dolduruyoruz. Klavuzların bi esprisi yok, indirmeden ekiyoruz. Çekiyi yaptırırken bazıları 'bana satar mısın?' bazıları da 'Almanlar römork takmayı akıl edememiş' dediler. :)

Ynt: Hassia DU 100 SD Mibzer Kullanım ve Ayarları

insertend link=topic=78273.msg1027483#msg1027483 date=1445017490' Alıntı:
Mükemmel diyebilirim Yılmaz Abi. Yağmur yağarken çamura dahi tıkanmadan ekiyor. Tohum ayarı çok hassas. Tam istediğin kiloyu gramı gramına atıyor. Gübre kısmı hassas değil. En az 20 kilo 20.20.0 ayarlanıyor ama tarlada 24-25 kiloya çıkıyor. Depo kapasitesi de düşük. 7 dönüm ektikten sonra tekrar dolduruyoruz. Klavuzların bi esprisi yok, indirmeden ekiyoruz. Çekiyi yaptırırken bazıları 'bana satar mısın?' bazıları da 'Almanlar römork takmayı akıl edememiş' dediler. :)

Sevindim memnun olmana. Kaliteli mibzer olduktan somra, diskli mibzerin üzerine ekim yapacak makine yoktur.

Bu Hassia ' ların en sevdiğim yönü ise, traktörün arkasında sanki yokmuş gibi olmaları. Tutmuyorlar traktörü.