Maliye Bakanı Tarım Arazileri İçin Çağrıda Bulundu

Maliye Bakanı Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini belirterek, 'Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015 ' e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar' dedi.

YARI FİYATINA VERİLECEK

Söz konusu kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazilerinin hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinden doğrudan satılabileceği bilgisini veren Şimşek, bunun önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Şimşek, hak sahiplerinin bu kanun ile söz konusu arazilere ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabileceklerini bildirdi.

TAKSİT İMKANI DA VAR

Öte yandan, hak sahiplerinin belirlenecek bedeli peşin ödemesi halinde indirimden, taksitle ödemesi halinde ise 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanından faydalanabileceğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti:
'Ayrıca, satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip olan vatandaşlarımız, ellerini çabuk tutmalı. Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015 ' e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar.'

'ŞU ANA KADAR 130.661 KİŞİ BAŞVURDU'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulama kapsamında şu ana kadar defterdarlıklar veya malmüdürlüklerine başvuru yapanların 130 bin 661 kişiyi bulduğunu bildirdi.

Buna karşın, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip daha fazla kişinin olduğunu düşündüklerini dile getiren Şimşek, hak sahiplerini bir an önce ilgili defterdarlık veya malmüdürlüklerine başvuru yapmaya davet etti.

'FİİLEN KULLANILAN TAŞINMAZLARIN HUKUKEN EDİNİLMESİ SAĞLANACAK'

Fiyat araştırmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması, ilçe ve köy geçişlerinin tutarlı olması amacıyla yapılan başvuruların topluca ele alınacağı bilgisini veren Şimşek, Türkiye genelinde rayiç bedel belirleme çalışmasına eş zamanlı başlanılacağını söyledi.

Kıymet takdirlerinin belirlenmesi ve kontrol çalışmalarının bitmesinin ardından satışında sakınca olmayan taşınmazların, başvuru yapan hak sahiplerine ilgili aşamalardan sonra satılacağını anlatan Şimşek, 'Böylece vatandaşlarımızın, fiilen kendilerinin kullandığı bu taşınmazları hukuken edinmeleri sağlanacak, mülkiyet ve yönetim sorunları giderilmiş olacak' diye konuştu.

Maliye Bakanı Tarım Arazileri İçin Çağrıda Bulundu

Ynt: Maliye Bakanı Tarım Arazileri İçin Çağrıda Bulundu

köyler ilçe Belediyelerine bağlandı..
il özel idareleri kalktı...
yani köylere belediyeler bakıyor...
bu yasadan icrimisil yazılan her yer yararlanır..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78274.msg926005#msg926005 date=1413296603' Alıntı:
köyler ilçe Belediyelerine bağlandı..
il özel idareleri kalktı...
yani köylere belediyeler bakıyor...
bu yasadan icrimisil yazılan her yer yararlanır..

peki Yusuf bir yorum da benim için yapar mısın. benim oturduğum yer kasaba arazi kasabanın altında geçen yıl tapulaştırmadan geçtik ama tapuları daha almadık. benim arazinin yanında biraz hazine yeri vardı. ecrimisil ini yatırıyordum. tapulaştırmadan sonra benim yerin yanında hazine yeri hiç değişmeden kendi yerinde ama dölümü arttı ve paftası değişti. ben bu yeri alabilir miyim ne dersin?

abi ecrimisilini yatırıyorsan ilk alım hakkı senin..
yatırmıyorsan ihale usulü satılır...
Ayrıca bu türde yerlerin öncelikle mal Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılmış yer olarak nitelik kazanmış olması lazım..
once onu sor... satıştamı diye.. sonra dilekçe ver..

Yusuf abi belediye arazileri dışındaki yerler diyo.yani ben almak için başvurdum.sizin orası belediyeye ait.siz köy değilsiniz mahallesiniz dedi.dedim ecir misil yatırdım vs.ee mal devletin sana kiralamıştı.şimdi kiralamaktan vaz geçti dediler.
Fehim abi bizim oradada toplulaştırma yapılıyorç.hazineleri muhtemeln devlet toplulaştırma bitince satacak.tarlanın başındakinden çok hazineleride toplulaştırdılar.onları ya uzun dönem kiralama yada satacaklarmış.bekleyip görecez.
Barış eğerki toplulaştırma olmasaydı tarlamdan 10 dnüm otobana gidiyordu.şimdi toplulaştırma ayağına otobanı bedavaya geitrdiler.yoksa 400 e 500 e bakmazdık :(

FEHİM link=topic=78274.msg926015#msg926015 date=1413299515' Alıntı:
peki Yusuf bir yorum da benim için yapar mısın. benim oturduğum yer kasaba arazi kasabanın altında geçen yıl tapulaştırmadan geçtik ama tapuları daha almadık. benim arazinin yanında biraz hazine yeri vardı. ecrimisil ini yatırıyordum. tapulaştırmadan sonra benim yerin yanında hazine yeri hiç değişmeden kendi yerinde ama dölümü arttı ve paftası değişti. ben bu yeri alabilir miyim ne dersin?
fehim abi maliye nin milli emlak servisinde 45 gün staj yaptım bu işlere bakıyoduk satışa çıkmamış olsa bile bi dilekçe yaz bu ada parseldeki yeri almak istiyorum diye onlar gereğini yapıp sana dönüş yapacaklardır

Gökhan ÖZKAN link=topic=78274.msg926201#msg926201 date=1413319241' Alıntı:
Yusuf abi belediye arazileri dışındaki yerler diyo.yani ben almak için başvurdum.sizin orası belediyeye ait.siz köy değilsiniz mahallesiniz dedi.dedim ecir misil yatırdım vs.ee mal devletin sana kiralamıştı.şimdi kiralamaktan vaz geçti dediler.
Fehim abi bizim oradada toplulaştırma yapılıyorç.hazineleri muhtemeln devlet toplulaştırma bitince satacak.tarlanın başındakinden çok hazineleride toplulaştırdılar.onları ya uzun dönem kiralama yada satacaklarmış.bekleyip görecez.
Barış eğerki toplulaştırma olmasaydı tarlamdan 10 dnüm otobana gidiyordu.şimdi toplulaştırma ayağına otobanı bedavaya geitrdiler.yoksa 400 e 500 e bakmazdık :(
demek otobanı o yüzden bekletiyolar vay uyanıklar :/ bizimde 10 dönüm otobana gidiyor başka yerden yer verme yoluna gidilecekmiş diye duydum abi

Gökhan ÖZKAN link=topic=78274.msg926234#msg926234 date=1413324674' Alıntı:
projede 11 köy armış.muhtemelen sizin köyde içinde :(
evet abi bizim köyde var ve başbakan açıklama yaptı 2015 te başlanacak.Bizim köyde tarım tamamıyla bitti her taraf otoban gibi yollarla doldu :(