Misirda kurt mücadelesi

Merhabalar
Çok şükür mısır silajini tamamladik fakat Cab sıkıcı şekilde kurt bizi zarara uğrattı ne somekler vardı ne de boy . Gelişmeyi tarımda bırakmış namussuz.
Sonuç olarak tavsiye edebileceğiniz hangi yöntemler var ?

Ynt: Misirda kurt mücadelesi

mısırların 4-5 yapraktan tug çıkarma evresine kadar düzenli ilaçlama yapmalısın ben ilaç olarak proclaim ve dursban 4 karışımını tek geçerim tuğdan hemen önce bile holsan ile uygulama yapmıştım

vallla kurt çeşit çeşit ama
ben şunu bilirimm tecrübelerime dayanarak

onlarca farklı tarım ürününde farklı kurtlar için farklı kurt ilaçları kullandım ama larvin isimli ilaç gibi etkilisi yok
pamuk mısır yerfıstıgı soya fasulyesi gibi birçok üründe korkmadan kullanabilirsin kokusu bile kurtları mahvediyor :D
tabi insan saglıgı açısındanda zararlı buyüzden hasatla son ilaçlama arasındaki süreye dikkat etmek lazım
fakat diger kurt ilaçlarının 2-3 katı pahalı

Hocam bize denilen şey kurt ilaçlarının etkisinin geçici olduğu
4 5 yaprak iken atılan ilacın ömrünun hasata kadar olmadığı . Bu yüzden danisiyorum tavsiye ettiginiz ilaçların etkisi uzun sürer mi diye ?

Birde ilaç kaplamdan bahsetti bi abimiz. Ekim öncesi ilaçları kapliyorlar mis tam detaylı anlatamadi var mı billeniniz bu uygulamayı

eeemreee link=topic=78280.msg926240#msg926240 date=1413326617' Alıntı:
Hocam bize denilen şey kurt ilaçlarının etkisinin geçici olduğu
4 5 yaprak iken atılan ilacın ömrünun hasata kadar olmadığı . Bu yüzden danisiyorum tavsiye ettiginiz ilaçların etkisi uzun sürer mi diye ?

Birde ilaç kaplamdan bahsetti bi abimiz. Ekim öncesi ilaçları kapliyorlar mis tam detaylı anlatamadi var mı billeniniz bu uygulamayı

kardeş zaten şunu söyleyim kurt ilacı bir tarafa tarımda kullanılan ilaçların belki %90ı ekimden hasada kadar korumaz bitkiyi ürünü
illaki her ilacın bir ömrü var
kurt ilacı olayına gelirsek
ben yanlış hatırlamıyorsam larvn için 30-45 gün arası koruma saglar diye biliyorum
hatta azönce bayer in sitesinden baktım net bilgi göremedim fakat son ilaçlama ile hasat arasında 28 gün olmalı diyor larvin kullanmı için
bayerin tüm ilaçları pahalı fakat kaliteli ve harbiden işe yarıyor misal larvinin 900gramlık paketli olanı piyasada şuanda 80-100 tl arası satılıyr bizim burda
8-10 dekar arası yere kullanılıyor 1 paketi mısır tarlasında
kilogramı 30-40-50 liraya satılan kalitesiz ilaçlarda var

şimdi ikinci ürün mısır bizim buralarda eskiden çokt ama artık genel de birinci ürün mısıra yöneldi herkes bunun ana sebebide kurt :)
birinci ürün mısırları genelde larvinle 2 defa ilaçlayıp hasat edebiliyorken
ikinci ürün mısırda larvinle 3 hatta bazen 4 defa kurt ilaçlaması yapılıyor diger ilaçlarla defalarca ilaçlasanda zaten onların kurda bi etkisi yok :)

sende ikinci ürün mısır ekiyorsan ve sezon kurtluysa ki busene tüm bitkilerde krut vardı yani kurtu bir sezondu larvinden 3 uygulama ile enfazla 4 temiz sonuç alırsın ve hasatta kurttan dolayı verim kaybın olmaz (tabi sezon bitti artık bunları seneye yaparsın eger kurt olursa )
diger ilaçlardan 5-6 uygulama yaparsın hala tarlada kurt eksik olmaz verim kaybın olur

birde mısır malum uzun boylu bir bitki yani belli birdönem nomal traktörle ilaçlama yaparsın ama birsüre sonra traktör girmez olur yüksek traktörlerle(leylek deriz bunlara) ilaçlama yaptırırsın buda ekstra masraf

bbirde tohum ilaçlama konusunda çok bilgim olmasada kullandıgımzı mısır tohumları hazır ilaçlı geliyor biz hiç bir işlem yapmadan mibzere koyup ekiyoruz
tohum toprak altında iken bazı zararlılara karşı bu ilaç sayesinde korunuyor ama bu ilaçlar mısırın koçanındaki kurda karşı korumaz bence