simental sperma

Arkadaşlar siyah alaca bir anneye atılan simental tohumundan ilk buzağısında, yani ilk F1 melezlemede baskın renk kırmızı çıkan buzağısı olan sperma markası bilen veya sonuç alan arkadaşımız varmı?

Ynt: simental sperma

Bu knuda bilgim yok ama bildiğim siyah alaca kolay dönüyo.Biz montafon cinsine simental aşılattık ancak kafası beyaz oluyo diğer her yeri yine aynı.Mantofon çok daha baskın.Komşular alacaya attırdı hemen dönüyo renk olarak simentale.

rengi biraz sariya kacan daha acik renkli olan bogalarin yavrulari simentale daha yatkin dogdugunu dusunuyorum. ege vetin maigold bogagisini siyah beyaz holstainde kirmizi beyaz simental yavru dogduguna sahit oldum

Ben çok fazla melezleme yapmıyorumn ama küçük ve zayıf yapılı holstein ineklerime kombine ırkları deniyorum.Beyaz baskın bir holstein inekte ilk tohumlamada simental geni baskın bir sperma uyguladık buzağı neredeyse tam simentale çevirdi aynı hayvana 2 tohumlamada mandafon ırkı sperma attırdım buzağı yaklaşık3 gün önce doğdu bu buzağıda aynı şekilde tamamen mandafon olarak çıktı yani buradan benim anladığım bazı anneler buzağılarına kendi genlerini daha az geçiriyorlar yani baskın çıkma özelliği sadece baba ile alakalı değil annenin gen geçirme özelliği az ise ozaman buzağı babaya daha çok benziyor.