Zeytin sineğine karşı 822 bin 500 dekar alan ilaçlandı
AA
9 Ekim 2014
Zeytin sineğine karşı ilaçlama

Balıkesir ' de, zeytin sineğine karşı yürütülen mücadele kapsamında ağustos ayında başlatılan çalışmalarda, 822 bin 500 dekar alanda uçakla ilaçlama yapıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, zeytin sineğiyle mücadele ağustosta başlatılıp eylülün son haftasına kadar gerçekleştirildi.

Ayvalık, Erdek, Bandırma, Marmara, Edremit, Burhaniye, Havran ve Gömeç ilçelerinde 822 bin 500 dekar alan, uçakla ilaçlandı. Mücadelede, 16 bin 450 litre ilaç, 68 bin 500 litre ziray (şeker pancarı melasından yapılan sineği cezbedici bir karışım) kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, dünyanın en kaliteli zeytini ve zeytinyağının üretildiği Edremit ve Erdek körfezlerinde, zeytin sineğiyle mücadelede önemli mesafe aldıklarını bildirdi.

Yürüttükleri çalışmayla zeytin ve zeytinyağının kalitesinin artacağını ve bunun, Balıkesir ve Türkiye ekonomisine olumlu katkılar sunacağını vurgulayan Uğur, şunları kaydetti:

'Balıkesir genelinde 810 bin 290 dekar alanda zeytin üretimi yapılıyor. Edremit Körfezi ' ndeki zeytinler yağlık, Erdek Körfezi ' ndeki zeytinler ise sofralık olarak değerlendiriliyor. Dünyanın en kaliteli zeytin ve zeytinyağını üretmemize rağmen maalesef bu ürünlerin en büyük düşmanı olan zeytin sineğiyle mücadelede istenilen seviyede değildik. Zeytin sineği, zeytin ve yağının kalitesini düşüren ve çiftçilerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Büyükşehir Belediyesi olarak 15 Haziran ' da 8 ilçede zeytin sineği tuzakları asarak mücadeleye başladık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaptığımız girişimler sonucu zeytin sineğiyle mücadelenin uçakla havadan yapılmasını sağladık. 11 Ağustos itibarıyla Ayvalık ' ın Cunda Adası ' ndan uçakla ilaçlama başlatıldı. Mücadele başarılı oldu.'