ılk yem bezelyesi deneyimim. . Ekimden hasata. . .

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78309.msg926587#msg926587 date=1413475850' Alıntı:
ekim işi tamam şimdilik 10kg dap attım 50kg çuvala ölçMEdim ama tahmini 20ila 25kg tırtıkale kattim yulaftan vazgeçtim yarında merdane çekilir

Hayırlısı olsun.

20-25 kg tritikaleyi 15 dekara mı kullandın?

UÖZKAN.77 link=topic=78309.msg926623#msg926623 date=1413482501' Alıntı:
burda HİÇ gübresiz yetişti.. hatta kışlıktı buranın kışınada dayandı..

zaten azotu havadan beleş alıyo bunlar :)

Abi hiç gübresiz aslında hatalı. Çünkü hem bezelye ilk gelişim döneminde, hem de karışımda kullanılan hububat, az da olsa belli bir miktar azota ihtiyaç duyuyor. Daha ilk gelişim döneminde olan bezelye bu azotu sağlamada yetersiz kaldığında (özellikle toprak azot bakımından çok fakirse) bazı kardeşlenme ve gelişim sorunları yaşanabiliyor.

Daha önemlisi ise fosfor. Bezelye azotu temin etse bile fosfor üretme konusunda bir etkinliği yok. Dolayısı ile hem bezelye, hem de içindeki hububat fosforu topraktan hazır kullanıyor. Bu nedenle fosforlu bir taban gübre takviyesi şart olmasa da gerekli.

Benim gözlemlediğim dekara 2kg saf azot ile 2kg fosforun yeteceği yönünde. Bu da 10 kg 20-20 ' ye tekabül ediyor.

Üst gübre konusunda haklısın. Keza azot verilmesi hububatı azdırırken baklagilin köklerinde bulunan ve havadaki azotu toprağa kazandıran asıl unsur olan nozulların tembelleşe ve çalışmamasına neden oluyor.

Ynt: ılk yem bezelyesi deneyimim. . Ekimden hasata. . .

Yılmaz burda fiğ kadar verimli oldu.. eken arkadaş pulluk, ilaç gübre vs.. ne varsa karşıt biri..

senede 50-100 römork hatta daha fazla hayvan gübresi çeker.. özellikle böcek ilacı hayatında hiç kullanmamıştır.. ot ilacıda büyük ihtimalle.. ama suni gübre çok az kullanır..

burda hayvancılık ESAS olduğundan yabancı ot mücadelesi vs yok denecek kadar az..

zaten arkadaşta iyi bi hayvancı..

hatta garip gelebilir ama buğdaya bile suni gübre atmamak için içine %10 gibi fiğ karıştırıp ekip deniyo... zaten hayvanlarına yedirdiğinden temizlik-safiyet derdi yok :)

gübre yerine fiğ ilginç ama memnun..

sizin oraları az çok biliyom.. bunlar garip gelebilir ama.. bizim burda bitkisel verimler zaten çok değil.. yabani otla mücadeleyi bırak.. ne güzel hepsini biçer mallara yediririm diyenler var burda:)

Abi 2 önemli nokta var.

1-) Verim fiğ kadar olmuşsa o bezelye olmamış zaten :D
2-) Ota (yemlik) ekilen bir bitkiye ne ot, ne de böcek ilacı kullanılmaz. (Çok istisna olarak hardal basan fillerde, sırf fiğe kurtarmak için kullanılan ot ilaçlarını ayrı tutuyorum) Kullanılması, hem bile bile hayvanı zehirlemektir. Hem de otun verimini düşürür. Varsın yabancı ot (belli miktara kadar) olsun. Ziyanı yok.

Yemlik mahsüle bu kadar itina ederken kendi yediğimiz ekmeğin yapıldığı buğdaya, gırtlağa kadar süneyi dayıyoruz ya.. O da ayrı bir tartışma konusu.

sebazios link=topic=78309.msg926619#msg926619 date=1413482061' Alıntı:
Hayırlısı olsun.

20-25 kg tritikaleyi 15 dekara mı kullandın?
yok yılmaz abi yani 15dekara 65ila 75arası sagolasın abi.
UÖZKAN.77 link=topic=78309.msg926623#msg926623 date=1413482501' Alıntı:
burda HİÇ gübresiz yetişti.. hatta kışlıktı buranın kışınada dayandı..

zaten azotu havadan beleş alıyo bunlar :)
umut abi biz macar fiği ekiyorduk taban gübresi hiç atmıyoruz çimen de denk gelirse arada bi atıyorduk 6ila 7kg . Bunu hiç ekmedimden ekmek ne olur ne olmaz diye . Eğer ıyi sonuç Alırsam tohum tutabilirsem seneye gübresiz ekerim

şunun için yazdım..

burda millet nerdeyse buğdaya/arpaya gübre atmayacak.. fiğe/yem bezelyesine HİÇ atmaz zaten :)

ilaç konusuda genel buğday/arpa dahil.. kullananlar sayılıdır.. ova köylerde sınırlı..

mesela Polatlıda tarım yapan Ankara merkezden tanıdıklar var.. bilmem şu böceklerle, şu zararlılarla nasıl mücadele ediyonuz.. burda ilaçsız imkansıza yakın diyolar.. bizim burda onların hiçbiri yokki:)

dediğim gibi burda hayvan/kurban esas olduğunda herşeye yem gözüyle bakılıyo nerdeyse.. verimlerde çok yüksek olmadığından sentetik kimyasal tüketimi çok çok az..

ama hayvan gübresi kullanımı ÇOK fazla..

Yılmaz... son dediğin ekmek..vs

GIDA terörüne hiç girmeyelim, yatmam lazım :)

BlackStorm link=topic=78309.msg927983#msg927983 date=1413880114' Alıntı:
adana torunoğlun dan aldım az önce ithal sertifikalı. kargoyla gelecek. Şuan ekilebilirmiş. Ben çavdarla ekeceğim için çavdarı fazla katma dedi.
fiyatını yazabilir misiniz sizce sakıncası yoksa.

BlackStorm link=topic=78309.msg927982#msg927982 date=1413879913' Alıntı:
Ben önce saçıp çizel arkasında merdaneyle ekicem heralde bir sorun olmaz. Çavdar böyle ekiyorlarr bizim burda.
çizel i önce cek derine düşer bitişi sıkıntılı olabilir torunoğlunu da sıkı tut geçen sene ben lenox aldım taşkın tarım aracılığıyla parayı yatırdık tohum elimizde kalmadı diye göndermediler bizde parayı bi kaç sefer istedik anca geri verdiler

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78309.msg927993#msg927993 date=1413883060' Alıntı:
çizel i önce cek derine düşer bitişi sıkıntılı olabilir torunoğlunu da sıkı tut geçen sene ben lenox aldım taşkın tarım aracılığıyla parayı yatırdık tohum elimizde kalmadı diye göndermediler bizde parayı bi kaç sefer istedik anca geri verdiler
2-3 güne elinde olur dediler. İthal sertifikalı tohummus 6.5/kg aldım. 25 er kiloluk cuvalmıs ayrıca 12 lira cuval bası kargo ödeyecem :(

Çizel çektim önce derin derin merdanesiz patates yerine. Hatta bir bölümünün videosunu bugün siteye atıcam. Merdane sanayide hazırlanıyor,merdane hazır olunca üstten saçıp tekrar derin olmamak koşuluyla merdaneli çizel çekmeyi düşünüyorum?

BlackStorm link=topic=78309.msg928098#msg928098 date=1413907246' Alıntı:
2-3 güne elinde olur dediler. İthal sertifikalı tohummus 6.5/kg aldım. 25 er kiloluk cuvalmıs ayrıca 12 lira cuval bası kargo ödeyecem :(

Çizel çektim önce derin derin merdanesiz patates yerine. Hatta bir bölümünün videosunu bugün siteye atıcam. Merdane sanayide hazırlanıyor,merdane hazır olunca üstten saçıp tekrar derin olmamak koşuluyla merdaneli çizel çekmeyi düşünüyorum?
kilosu 6.5lira mı ? Neden mibzerle ekmiyorsun