ılk yem bezelyesi deneyimim. . Ekimden hasata. . .

arkadaşlar dün yem bezelyesi tohumlarını getirdim 150kg aldım 15dönüme ekecem. Bugün bezelyeyi ekeceğim yere önce 5li uzun bacak çizel le işledim hemen peşinden kazayağı ıle düzledim yarın bi aksilik olmasa ekecem. Hasata kadar burdan ne yaptıysam paylaşacam fotoları birazdan atarım

Ynt: ılk yem bezelyesi deneyimim. . Ekimden hasata. . .

bende bu sene denemelik 4 dekar kadar ekeceğim ne ile karıştıracaksın? bide aldığın yerin tel nosunu verirsen sevinirim.... haftasonu denizliye gidip ekeceğim yeri çizel çekmeyi düşünüyom bayramda yetiştiremedim...

[/QUOTE]
tavaslı_okan link=topic=78309.msg926390#msg926390 date=1413402225' Alıntı:
bende bu sene denemelik 4 dekar kadar ekeceğim ne ile karıştıracaksın? bide aldığın yerin tel nosunu verirsen sevinirim.... haftasonu denizliye gidip ekeceğim yeri çizel çekmeyi düşünüyom bayramda yetiştiremedim...
4kg yulaf ve 4kg tırtıkale karıştıraçaktim ekeceğim yer tırtıkale yeri olduğundan onu katmıyorum 5kg yulaf katmayı düşünüyorum 7ila 8kg da dap atacam . Sinan taşkın 05548833458

Kolay gelsin :)

Yem bezelyesi, yetiştirilmesi gerçekten zevkli bir ürün. Tavsiye ederim.

Biz de geçen hafta 40 dekar kadar (tamamını tritikale ile) ektik. İşler yoğun olduğundan ekim esnasında çekim yapamadım. Kısmetse sonra.

Geçen yıl alınan randımanın cesareti ile 2 de deneme yaptık bu yıl.

1-) 0 (sıfır) gübre uygulaması. Ne tabana ne üste (şaka gibi)
2-) Bezelye yerine bezelye (münavebeye sokmadan, üst üstüste) denemesi

Farkındayım. Limitleri biraz zorluyo gibiyiz ama ben bezelye güveniyorum :D

Öneri: yer tritikale yeri de olsa tritikale ile ekmekten çekinme. Tritikalenin ihtiyacı olan azotu bezelye zaten temin edecek. Sen sadece DAP ' ı (aslında fosforu) biraz (misal 10-15kg/da aralığında DAP düşecek şekilde) arttır. Yulaf istersen yine ekle ama ekim esnasında minimum 4kg/da tritikale olmalı karışımda. Bu senin sigortan olacak.

sebazios link=topic=78309.msg926438#msg926438 date=1413412666' Alıntı:
Kolay gelsin :)

Yem bezelyesi, yetiştirilmesi gerçekten zevkli bir ürün. Tavsiye ederim.

Biz de geçen hafta 40 dekar kadar (tamamını tritikale ile) ektik. İşler yoğun olduğundan ekim esnasında çekim yapamadım. Kısmetse sonra.

Geçen yıl alınan randımanın cesareti ile 2 de deneme yaptık bu yıl.

1-) 0 (sıfır) gübre uygulaması. Ne tabana ne üste (şaka gibi)
2-) Bezelye yerine bezelye (münavebeye sokmadan, üst üstüste) denemesi

Farkındayım. Limitleri biraz zorluyo gibiyiz ama ben bezelye güveniyorum :D

Öneri: yer tritikale yeri de olsa tritikale ile ekmekten çekinme. Tritikalenin ihtiyacı olan azotu bezelye zaten temin edecek. Sen sadece DAP ' ı (aslında fosforu) biraz (misal 10-15kg/da aralığında DAP düşecek şekilde) arttır. Yulaf istersen yine ekle ama ekim esnasında minimum 4kg/da tritikale olmalı karışımda. Bu senin sigortan olacak.

Yılmaz münavebesize bir şey diyemem ama, 0 gübrede bence hiçbir şey olmaz :D Azotu bağlar onlar nasılsa :) Diğer türlü fazla azot olur mu acaba, yoksa tritikale o azotu kullanılır hiçbir şey olmaz mı? Gübresiz bezelyeleri nereye ekeceksin bu arada? Ayçiçeklerin yerine mi?

DeHLiZ link=topic=78309.msg926462#msg926462 date=1413445910' Alıntı:
Yılmaz münavebesize bir şey diyemem ama, 0 gübrede bence hiçbir şey olmaz :D Azotu bağlar onlar nasılsa :) Diğer türlü fazla azot olur mu acaba, yoksa tritikale o azotu kullanılır hiçbir şey olmaz mı? Gübresiz bezelyeleri nereye ekeceksin bu arada? Ayçiçeklerin yerine mi?

Hani bu sökülen bağın aşağısına inmiştik. Onun alt tarafına. Buğday yeri.

Bende merak ediyorum nasıl olacak. Bı çıkış yapsınlar (yani yaparlarsa) paylaşım yapıcam.

sebazios link=topic=78309.msg926468#msg926468 date=1413447862' Alıntı:
Hani bu sökülen bağın aşağısına inmiştik. Onun alt tarafına. Buğday yeri.

Bende merak ediyorum nasıl olacak. Bı çıkış yapsınlar (yani yaparlarsa) paylaşım yapıcam.

İnşallah Yılmaz, ben güveniyorum bu bezelyelere, o yüzeyde kalan tohumun fotoğrafı geldi şimdi aklıma, yine de sürmüştü. Bence bunlar da güzel çıkacak. Geçen sefer dekara 37-38 balya çıkmıştı değil mi? Bu sene inşallah daha da fazla çıkar :)

sebazios link=topic=78309.msg926438#msg926438 date=1413412666' Alıntı:
Sen sadece DAP ' ı (aslında fosforu) biraz (misal 10-15kg/da aralığında DAP düşecek şekilde) arttır. Yulaf istersen yine ekle ama ekim esnasında minimum 4kg/da tritikale olmalı karışımda. Bu senin sigortan olacak.

Yılmaz ' ın dediğine göre at, o deneme yapıyor sen bakma şimdilik ona :D

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78309.msg926491#msg926491 date=1413454307' Alıntı:
1saat sonra bezelyeyı ekecem simdi gübre atıyim mı atmayım mı

Şu an atiyorsundur zaten. At. Sıkıntı yok. Ama dekara minimum 10kg düşsün.

sebazios link=topic=78309.msg926520#msg926520 date=1413459697' Alıntı:
Şu an atiyorsundur zaten. At. Sıkıntı yok. Ama dekara minimum 10kg düşsün.
ekim işi tamam şimdilik 10kg dap attım 50kg çuvala ölçMEdim ama tahmini 20ila 25kg tırtıkale kattim yulaftan vazgeçtim yarında merdane çekilir