Goodyear Lastikleri zirai lastik ürün grubundan çıkma kararı aldı

Goodyear, ' zirai ' den çıkıyor
Ana Sayfa» Şirketler
16.10.2014 09:28

Goodyear Lastikleri zirai lastik ürün grubundan çıkma kararı aldı

İSTANBUL - Goodyear Lastikleri zirai lastik ürün grubundan çıkma ve 31 Ekim itibariyle zirai lastik üretimini durdurma kararı aldı.

Şirketten KAP ' a yapılan açıklamada, söz konusu kararın şirketin daha kârlı ürün gruplarına yönelmesi amacıyla alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu yılın ilk altı ayı itibariyle, zirai lastiklerin şirketin toplam üretimi içindeki payı yüzde 1.1, toplam satışları içindeki payı ise yüzde 3.5 seviyesinde
bulunuyor.

Ynt: Goodyear Lastikleri zirai lastik ürün grubundan çıkma kararı aldı

1990 yılında 265 mf traktör almıştık arka lastikleri goodyear dı.ve 2007 yılına kadar kullandık.yani 17 yıl. yılda 250 saat yapıyordu.bence çok kaliteliydi...

Goodyear pek tutulmadı traktör lastiklerinde.Etrafımda hep çatlıyo diye duyuyodum ama bizim 640 da da goodyear var yılda 500 saat yapıyo tam 14 yıldır kullanıyoruz aynı lastiği çatlama yarılma hiç yok ben seviyodum goodyearı bils-*-

Lastik dişleri bitmeden lastik telef oluyordu ve faiş fiyatla satılıyordu ve çok fazla sert. Pazarda bukadar düşük paylı olmalarına şaşırmamalı. Yerinde ve doğru bir karar almışlar.

aslan26 link=topic=78315.msg926492#msg926492 date=1413454857' Alıntı:
Good year için dogru bir karar olmuş.Traktor lastiklerindeki çatlamayı bir turlu çozememislerdi artık çozmelerinede gerek kalmamış.
ülkemiz arazilerinin geneli taşlı ve malesef taş sorunu çözülmezse çatlama yarılma kesilme gibi sorunlara hiçbir firma çözüm bulmaz yada lassa gibi yumşak hamurdan yaparlar lastigi oda zaten kendi kendine eriyip bitiyor
sert hamurdan imal edilen goodyearda buyüzden dayanmıyor normalde lastik saglam tırnaklar falan iyi fakat hertarafında yarıklar çatlaklar açılmalar oluşuyor

Arazilerin taş olması ile ilgisi yok 4 mevsime uyum sağlayabilen bir lastik değil kış mevsiminde çok fazla sertleşip katılaşıyor yazında çatlamaya sebeb oluyor. Lassa için zirai ürün grubunda radial lastikler için bişey diyemiycem ama otomotiv sektöründe ve normal zirai grubunda iyi bir lastik.

1979 model 6.5 tonluk Ziraat Donatım marka römorkun lastikleri GoodYear teker izleri hala çok derin çatlama da yok gayet kaliteli tekerlekler üretmiş bi marka ;)

YAVUZ_13 link=topic=78315.msg926497#msg926497 date=1413455436' Alıntı:
ülkemiz arazilerinin geneli taşlı ve malesef taş sorunu çözülmezse çatlama yarılma kesilme gibi sorunlara hiçbir firma çözüm bulmaz yada lassa gibi yumşak hamurdan yaparlar lastigi oda zaten kendi kendine eriyip bitiyor
sert hamurdan imal edilen goodyearda buyüzden dayanmıyor normalde lastik saglam tırnaklar falan iyi fakat hertarafında yarıklar çatlaklar açılmalar oluşuyor
Lastikçilerdeoyle soyluyor.Sert oldugu icin catliyor diyorlar.Bizim bicerin on ve arka lastikleride goodyear arkalar iyi ama onler tirnakların dibinden catladı gerçi bu haliyle bile daha 6-7 yıl gider.Arka lastikleride good yearın markası olan bfgoodrink onlarda bir sorun yok.

dustero link=topic=78315.msg926500#msg926500 date=1413455932' Alıntı:
Arazilerin taş olması ile ilgisi yok 4 mevsime uyum sağlayabilen bir lastik değil kış mevsiminde çok fazla sertleşip katılaşıyor yazında çatlamaya sebeb oluyor. Lassa için zirai ürün grubunda radial lastikler için bişey diyemiycem ama otomotiv sektöründe ve normal zirai grubunda iyi bir lastik.
kardeşim nasıl ilgisi yok :)
ben im köyüm dag köyü sayılır yani arazilerin birkısmı egimli taşlı birkısmı düz ovada ve bizde lassa agrılıklı kullanıyoruz
5km aşagıda ova köylerde lassa kullanan yok enaz yarısı goodyear kullanıyor 10 sene gidiyor abartısız neden diyeceksin cevap belli arazilerinde 1 tane taş bulamazsın tarlada kavga etsen karşındakine atcak taş bulamazsın :)
bizde ise maşallah topraktan çok taş var

ama iklime baglı olarak etki edermi etmezmi dersen etkisi olur illaki
ama yatan makina da olur çalışan makina mevsimden etkilenmez fazla
mevsimden etkilenip de kısa sürede deforme olan lastiklerin başnda petlas gelir hatta mevsim bir tarafa haftada 1 defa traktörü yıka lastigi yıka 2 sene sonra o petlasın halini gör :)

Birde sert lastiği düşük hava basıncında kullanmayacaksın çatlamaya çok meğilli oluyor.Pirelli de goodyear gibi sert lastik ondada çatlama problemleri olduğunu duyuyorum.Bizim köy son zamanlarda hep özka aldı hem ucuz hem iyi diyolar bende seneye değiştircem bakalım ne alacaz :S

YAVUZ_13 link=topic=78315.msg926505#msg926505 date=1413456268' Alıntı:
kardeşim nasıl ilgisi yok :)
ben im köyüm dag köyü sayılır yani arazilerin birkısmı egimli taşlı birkısmı düz ovada ve bizde lassa agrılıklı kullanıyoruz
5km aşagıda ova köylerde lassa kullanan yok enaz yarısı goodyear kullanıyor 10 sene gidiyor abartısız neden diyeceksin cevap belli arazilerinde 1 tane taş bulamazsın tarlada kavga etsen karşındakine atcak taş bulamazsın :)
bizde ise maşallah topraktan çok taş var

ama iklime baglı olarak etki edermi etmezmi dersen etkisi olur illaki
ama yatan makina da olur çalışan makina mevsimden etkilenmez fazla
mevsimden etkilenip de kısa sürede deforme olan lastiklerin başnda petlas gelir hatta mevsim bir tarafa haftada 1 defa traktörü yıka lastigi yıka 2 sene sonra o petlasın halini gör :)

Ben Good Year ' ın neden bozulmaya meyilli olduğunu açıklamak istedim taşlıkla ilgisi yok derken bunu kastettim yorumunuz benim üstüne bastığım şeyden uzaklaşmış :) tabiki taşlık arazi lastiği daha çabuk yıpratır ancak mesele Good Year lastikte bozulmaların olması taştan yıpranması değil sonuçta Türkiye ' nin heryeri taşlık değil.

Petlas konusunada değinmek isterim deformasyonun sebebi Petlas olması değil düşük hava ile binici tarafından kullanılmasından kaynaklı. 25-30psi arasında olması gereken lastik hava basıncı 18-20psi da kullanılıyor. 2009 ' da L95 in arka lastiklerini değiştirdim Petlas aldım dolu dolu 5 sene geçti tek bir çatlak yok. 2hafta öncede önleri değiştirdim yine Petlas aldım :) Mayıs ayında 110 luk deneme motoru aldık Erkunt daha yaklaşık 1000 saatteydi lastikleri petlas ve daha 1 senelik traktörün bütün lastikleri dairesel olarak yarık yarıktı bizim burda ne taş var ne kaya tamamen bilinçsiz ve ilgisiz kullanım.

Ben her sene biçerdöveri takozlara alırım geçen sene almadım ve arka lastiklerden birini kaybettim ve ikincisi de gitmek üzere. Lastikler Good Year ve gereken hava yani 45-50 basılmış olmasına rağmen gitti lastik ötekide bu basınca rağmen yanak yaptı daha dişler %55 olmasına rağmen o da gidici. Good Year sert geçen kışta fazla sertleşiyor ve kimyası bozuluyor L95 in önleri Petlas ' tan önce Good Year dı onlarda küçük çatlaklar hariç bir sorun yaşamadım ama lastik lastik değil kemik gibi olmuştu lastikçi çıkarırken lastikçiye acıdım.

çok birşey kaybetmediginize eminim zaten çok kaliteli lastikleri yoktu araçlar içinde olan lastikleride çok kaliteli değil zaten ama meydan çinlere kalıyor ona üzülüyorum elbette

Ön lastiklerde kullandığım goodyear Öncü çok kaliteli, ayrıca römorkta kullandığım 10 kat 900-16 ebatında asker tipi lastikleri ne zaman taktığımı unutacak kadar çok oldu. 15 sene rahat var. Hala kullanıyorum ama değişme zamanı geldi.

Bu nasıl birşey anlamadım.

Yorumların yarısını okuyan, o an gider Goodyear alır, diğer yarısını okuyan, gider traktörün üstünde takılı Goodyear ' ları söker atar, bir daha da kapısına bastırmaz.

Yorumlar bu kadar tezat birbirine.

Iklim farklılıklarına bakıyorum, var ama çok değil.

Tek açıklanabilecek sonuç, Goodyear ' ın sürekli aynı standart kalitede mal üretmediği. Ben bunu anlarım.

Not: uzun süre çalışmayacak araçlarda:
- araç takoza alındı ise lastik havasını %20-30 arası düşürmek,
- araç park halinde (yani yerde) bekletilecek ise, lastik havasını %20-25 civarı 'yükseltmek'

Lastiğin zarar görmesini (kısmen de olsa) engeller.

sebazios link=topic=78315.msg927010#msg927010 date=1413586550' Alıntı:
Bu nasıl birşey anlamadım.

Yorumların yarısını okuyan, o an gider Goodyear alır, diğer yarısını okuyan, gider traktörün üstünde takılı Goodyear ' ları söker atar, bir daha da kapısına bastırmaz.

Yorumlar bu kadar tezat birbirine.

Iklim farklılıklarına bakıyorum, var ama çok değil.

Tek açıklanabilecek sonuç, Goodyear ' ın sürekli aynı standart kalitede mal üretmediği. Ben bunu anlarım.

Not: uzun süre çalışmayacak araçlarda:
- araç takoza alındı ise lastik havasını %20-30 arası düşürmek,
- araç park halinde (yani yerde) bekletilecek ise, lastik havasını %20-25 civarı 'yükseltmek'

Lastiğin zarar görmesini (kısmen de olsa) engeller.

Yılmaz abi aynen o şekilde kullandım zaten ama kimyasalında var bir problem. Ben traktör ya da iş makinelerinde önermiyorum açıkçası alırkende çok pahalı.

bir konu yu atlıyorsunuz beyler. şöyle ilk açıklamada <satışları içindeki payı ise yüzde 3.5 seviyesinde > bir ibare var. bu demek oluyor ki fabrika malı üretiyor ama bayilerin ellerinde yıllarca satılmak için bekliyor. satıldığında da lastik yatık lastik olunca biraz da hava basıncı düşük kullanıldı mı lastikte çatlamalar oluşuyor. yorumlardan çıkardığım sonuç bu şekilde oluştu.
uzun zamandır lastik almadığım için fiyat için yorum yapamam. ama şu da bir gerçektir ki piyasadan bir markanın kaybolması çinlilere ve diğer markaların fiyat arttırması olarak bizlere yansıyacağı dır.

Fehim abi doğru söylüyorsun bu da %100 etkili bir faktör. Ben neye olursa olsun lastik alırken önce yenimi diye sorarım snra raftan inincede nezaman üretilmiş diye lastiğe bakarak kontrol ederim. Hepimizin buna dikkat etmesi lazım atladığımız bilgi için teşekkürler.

arkadaşlar iyi akşamlar . lastik konusundaki açıklamaların hemen hemen tamamını okudum .genelde hepimizin yapmış olduğu hatalar var . yılmaz kardeşimin aynen dediklerine katılıyorum .
en önemli konu düşük hava olayı .
birde kullanılmayan araçların takoza alınması . ( balya makinası , biçer ,batoz ) gibi .
çünkü ağır araçlar lastiğin yapısını bozuyor .birde havası düşükse olay dahada hızlanıyor .( çabuk deforma oluyor )
Bir teknik insan olarak ben kendi işimle ilgili lastik olayını anlatayım . THY de grev olduğu zamanlar . uçaklar sabit olarak ayni yerde 2 veya 3 günden fazla sabit bırakmayız .uçaklar sürekli olarak hareket ettirilerek lastiğin taban oturumunu %45 ileriye veya geriye alırızki ayni yerde durmasın diye .zaten bu bakım kitaplarında yazar ve uygulanır .
birde hemen hemen 24 saattte 1 defa hava ikmalleri yapılır .verilen limitlere getirilir .
ben şahsım olarak muhakkak her üç arabamında latiklerini maksimum 1 ayda bir kontrollarını yaparım .eksilenleri tamamlatırım . lastik ömrü açısından .
tabiki arazi yapısını . taşlık gibi çok önemi vardır .