Mf 3.105 28 li goble diskaroyla tarla sürmede

Mercimek yeri bu dolyasıyla biraz sert o yüzden goble diskaroyla sürdüm, bu arada bu tarlayada daha hangi çeşit buğday ekeceğimide bilmiyorum bu konu hakkında yorum tavsiye edenede şimdiden teşekkür ederim :)

Ynt: Mf 3.105 28 li goble diskaroyla tarla sörmede

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78348.msg926845#msg926845 date=1413562097' Alıntı:
eline sağlık..
bu gobleden bende alacam arkadaş ...
çok güzel işçilik çıkarıyor...
teşekkürler :) al abi tavsiye ederim ilgiden de şaşma kulan ayrılacağını gör şahsi fikrim :)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78348.msg926846#msg926846 date=1413562283' Alıntı:
kolay gelsin habun bey.
kırmız mercimekmi ekmiştin yoksa yeşilmi.
biz genelde yeşil ekeriz.
teşekkürler haci mehmet abi :) kırmızı sihah noktalı cağlı 1 ceşidi :)

Mehmet CÖMERT link=topic=78348.msg926849#msg926849 date=1413562678' Alıntı:
güzel paylaşım kolay gelsin
teşekkürler :)
nailyetek link=topic=78348.msg926852#msg926852 date=1413563394' Alıntı:
Güzel paylaşım, teşekkürler. Bu arada mercimek tarımı ile ilgili biraz bilgiye ihtiyaç var, dekara atılan tohum miktarı, gübreleme v.s.
teşekkürler abi :) bu senede Allah kısmet ederse 110 dünüm mercimek ekerim ve Allah izin verirse bi konuda mercimek tarımı ile ekimden dikime uygulanan işlemleri bilgileri elimden gediği kadar paylaşırım abi :)
MehmetGngr link=topic=78348.msg926854#msg926854 date=1413563456' Alıntı:
güzel paylaşım dönüme kaç l yakıyo ölçebildinmi
teşekkürler dönüm 1000 metrekare 800 gram yakıyor diskaroda :)
ranger link=topic=78348.msg926858#msg926858 date=1413564105' Alıntı:
Kolay gelsin bu tarz gobleler iyi iş çıkarıyor mercimekte verim ne alıyorsunuz.
teşekkürler :) mercimek biraz üzen ve meşaketli yıla bağlı biraz 80 kgdan 220 kg kadar değişiyo :)
alipasalierkan link=topic=78348.msg926870#msg926870 date=1413566587' Alıntı:
Güzel paylaşım. Kolay gelsin...

kolay gelsin yanlış saymadıysam 26 veya 28li goble
yeni tip ortadan tekerli gobleler içinde en iyisi yani ülkemizde üretilen en iyisi ilgi şuanda
marka olarak iyi bir tercih yapmışsınız
birka sorum olacak
105 bu gobleyi pulluk yada çizelle sürülmüş yerde tam çapta çekebiliyormu yada fotograflardaki tarladaki vitese göre kaç vites düşüyor
birde goglenin çalışma prensibi birçok ekipmanın aksine sag degil sol taraftır yani goble çiziyi sagdan açar traktör sürekli tarla başında tarla sonunda sola döner ve çiziyi takip ederek sürüm yapar
fakat bu yeni tip goblelerde site ve diger video paylaşım sitelerinde gördügüm kadarıyla sag tarafla çalışılıyor ve iz açan gobelnin son disk i hep sürülmüş yere iz açıyor böyle oluncada özellikle sürülmemiş arazi işlenirken iz açmaya n diger taraf havada kalıyor topragı fazla işleyemiyor birnevi boşa dönüyor disklerin birkaçı
acaba bunun özel bir nedeni varmı :)

birde son sorum sag dan çalıştıgınıza göre dönüşlerde problem yaşamamak için her dönüş esnasında tekeri kaldırıp indiriyormusunuz acaba :)

YAVUZ_13 link=topic=78348.msg926880#msg926880 date=1413567814' Alıntı:
kolay gelsin yanlış saymadıysam 26 veya 28li goble
yeni tip ortadan tekerli gobleler içinde en iyisi yani ülkemizde üretilen en iyisi ilgi şuanda
marka olarak iyi bir tercih yapmışsınız
birka sorum olacak
105 bu gobleyi pulluk yada çizelle sürülmüş yerde tam çapta çekebiliyormu yada fotograflardaki tarladaki vitese göre kaç vites düşüyor
birde goglenin çalışma prensibi birçok ekipmanın aksine sag degil sol taraftır yani goble çiziyi sagdan açar traktör sürekli tarla başında tarla sonunda sola döner ve çiziyi takip ederek sürüm yapar
fakat bu yeni tip goblelerde site ve diger video paylaşım sitelerinde gördügüm kadarıyla sag tarafla çalışılıyor ve iz açan gobelnin son disk i hep sürülmüş yere iz açıyor böyle oluncada özellikle sürülmemiş arazi işlenirken iz açmaya n diger taraf havada kalıyor topragı fazla işleyemiyor birnevi boşa dönüyor disklerin birkaçı
acaba bunun özel bir nedeni varmı :)

birde son sorum sag dan çalıştıgınıza göre dönüşlerde problem yaşamamak için her dönüş esnasında tekeri kaldırıp indiriyormusunuz acaba :)
teşekkürler :) doğru saymışsınız goble 28 li ve 105 icin büyük cizeli bilmiyorum ama pulluk yerinde kıyası acarsan hic cekmez desem yerinde olur ama işlenmeyen tarlada pek sıkıntı yok cekiyor genede 105 in hakkı 24 tür bizde genelde ekipmanlar kulandığımız traktürün bi üstü traktör için alınır ve bu yözden 28 li aldık :) doğrudur bu tip gobleler sola döner hep sağa dönülerek iş yapılmaz yapılan varsada ben görmedim bilmiyorum :) evet ben sağdayım ama dikat ederseniz cizi içini bitiriyorum o yüzden sağda ki dönüşlerde hep sol dönmek için gobleyi kaldırmaya gerek kalmaması için ilk cizi cekerken etrafanda dönerkende solda gidilir aynı şekil yani dönüşlerde sağa dönmemek icin solda cizi içinde sağda gidilir :)
Sanırım siz disklerin havada gidiyor demenizdeki kasıt sol arka tarfta diğer disk caplarının yarısı kadar olan kücük diske diyorsunuz onun amacı bu şekil sağda giderken toprak toprak üstüne atıp tarlanın tevsiyesinin bozulmasına engel olması :)
Umarım acıklayabildim yanlışım varsada bilen arkadaşlar yardımcı olabilirler :)

Arslanlar 5070 link=topic=78348.msg926893#msg926893 date=1413569121' Alıntı:
teşekkürler :) doğru saymışsınız goble 28 li ve 105 icin büyük cizeli bilmiyorum ama pulluk yerinde kıyası acarsan hic cekmez desem yerinde olur ama işlenmeyen tarlada pek sıkıntı yok cekiyor genede 105 in hakkı 24 tür bizde genelde ekipmanlar kulandığımız traktürün bi üstü traktör için alınır ve bu yözden 28 li aldık :) doğrudur bu tip gobleler sola döner hep sağa dönülerek iş yapılmaz yapılan varsada ben görmedim bilmiyorum :) evet ben sağdayım ama dikat ederseniz cizi içini bitiriyorum o yüzden sağda ki dönüşlerde hep sol dönmek için gobleyi kaldırmaya gerek kalmaması için ilk cizi cekerken etrafanda dönerkende solda gidilir aynı şekil yani dönüşlerde sağa dönmemek icin solda cizi içinde sağda gidilir :)
Sanırım siz disklerin havada gidiyor demenizdeki kasıt sol arka tarfta diğer disk caplarının yarısı kadar olan kücük diske diyorsunuz onun amacı bu şekil sağda giderken toprak toprak üstüne atıp tarlanın tevsiyesinin bozulmasına engel olması :)
evet bu ilginin 24lüsünü almıştı bir arkadaşım geçen sene pulluk ve çizelle sürülmüş yerde traktörün canını alıyormuş 2nin3ü ile gidiyormuş td95 :)
ama sürülmemiş yerde ve kazayagı ile sürülmüş yerde fazla zorlanmıyorumuş 3ün2si ile falan rahat gidiyormuş

ters gitme konusunda ortak düşünüyormuşuz sadece siz ara kapıyormuşsunuz :)
ama benden bir tavsiye bukadar geniş ara atmayın :)
birde benim bahsettigim küçük disk degildi son fotoya bakınca batmıyor dedim :)

Ynt: Mf 3.105 28 li goble diskaroyla tarla sürmede

Arslanlar 5070 link=topic=78348.msg926893#msg926893 date=1413569121' Alıntı:

Tamamen doğru.

Evlek atarak sürekli içe (sola) doğru çalışmak en pratik çalışma şekli.

Ufak taslar ise tesfiye düzenlemede kullanılıyor.

e6aga5ub.jpg

Resimde en sağdaki taslara dikkat edilirse daha net anlaşılabilir.

berat.yzn link=topic=78348.msg926915#msg926915 date=1413571848' Alıntı:
Kolay gelsin abi :)
Maşallah koca oğlan sıkı çalışıyor bu aralar :)
teşekkürler kardeşim :) ekim zamanı yaklaşıyor kolay kolay iflah olmaz artık taa ki bitene kadar :)
omerfarukkoc link=topic=78348.msg926936#msg926936 date=1413573883' Alıntı:
Kolay Gelsin, Goble Böyle Yerlerde Güzel İş Çıkarıyor :)
YAVUZ_13 link=topic=78348.msg926958#msg926958 date=1413576498' Alıntı:
evet bu ilginin 24lüsünü almıştı bir arkadaşım geçen sene pulluk ve çizelle sürülmüş yerde traktörün canını alıyormuş 2nin3ü ile gidiyormuş td95 :)
ama sürülmemiş yerde ve kazayagı ile sürülmüş yerde fazla zorlanmıyorumuş 3ün2si ile falan rahat gidiyormuş

ters gitme konusunda ortak düşünüyormuşuz sadece siz ara kapıyormuşsunuz :)
ama benden bir tavsiye bukadar geniş ara atmayın :)
birde benim bahsettigim küçük disk degildi son fotoya bakınca batmıyor dedim :)
tavsiyen için teşekkürler abi :) zaten normal kiltvatör kazayağı mibzer gibi yün fark etmeyen işlerde hic cizi atmam tarlanın bi tarafından başlar sağlı solu taki bitene kadar 50 dünümden fazla yerlerde tabi :) bu tarlada baya büyük 230 dünüm birazda bu yüzden bu kadar geniş cizi cekmem :)
Doğrudur batmıyor abi cünkü bu mercimek yerlerini ektikten sonra ve baharda demir silindir ( başka bi konuda fotosun atarım) dediğimiz cekeriz bu yüzden cok sert olur yoksa ayar sondan ikincide :) bu kadar batta bildi oda yağmur yağdığı icin sadece yumuşayan kısmını deviriyo :) yağmurdan önce denemiştim hic batmadığı için bırakmıştım ki batsaydıda daha traktör cekmezdi :) teşekkürler abi :)