jersey ve angus

merhaba arkadaşlar.100 dönüm kadar sulu tarlamız var,ekip biçmiyoruz,icara veriyoruz.aldığımız paranında bir değeri yok.kendi tarlamızın yanında bir miktar daha arazi kiralayıp açık büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünüyoruz.kendimiz köy kökenliyiz fakat uzun zamandır tarım dan ayrıyız.
bu iki ırk hakında düşünceleriniz nelerdir?birisi etci diğeri sütcü ama ikisininde meradan yararlanma kapasitesi çok iyi.ikisini birlikte yapmakmı yoksa birisine yoğunlaşmakmı daha mantıklı?

Ynt: jersey ve angus

fabrika yemini minimumda tutarsak karışık 50 başlık bir işletme verimli olurmu?böyle bir işletmeyi 2 kişi idare edebilirmi?forumda gördüğüm kadarıyla çok tecrübeli arkadaşlar var,yardımcı olurlarsa memnun olurum.

Eğer hem et hem süt istiyorsan iki farklı ırkla çalışmak yerine kombine verimli bir ırk seçmelisin.

Süt işletmesini idare etmek daha zordur. Besi çiftliği daha rahat olabilir. Angus güzel bir seçim olacaktır.

Ben holstein bakıyorum yıllardan beri
Angus ve carsey pek görmedim bizim bölgede fazla yok , nasıl olur fikrim yok.
DÜşündüğün işletme düzgün yönetilir ise güzel sıkı takip edilir ise olur düzgün yönetim için bilgi ve tecrübe şart.
Bilgi ve tecrübe dedik tarım bilgisi ayrı yem bitkisi yetiştirmek için, hayvancılık bilgisi ayrı.
Kimseye güvenmiyeceksin işletmende çalışan onlarca iyi adamında olsa kendin sabah erken kalkıp işi takip edeceksin hayvancılık böyle.

• Beğen
Tepkiler: Serdar17

ismail_17 link=topic=78368.msg927521#msg927521 date=1413737682' Alıntı:
Ben holstein bakıyorum yıllardan beri
Angus ve carsey pek görmedim bizim bölgede fazla yok , nasıl olur fikrim yok.
DÜşündüğün işletme düzgün yönetilir ise güzel sıkı takip edilir ise olur düzgün yönetim için bilgi ve tecrübe şart.
Bilgi ve tecrübe dedik tarım bilgisi ayrı yem bitkisi yetiştirmek için, hayvancılık bilgisi ayrı.
Kimseye güvenmiyeceksin işletmende çalışan onlarca iyi adamında olsa kendin sabah erken kalkıp işi takip edeceksin hayvancılık böyle.
tecrübe yok ama işimizi takip etmekten başka seçeneğimiz de yok.50 hayvan için yapay mera ve yem bitkisi ekmek için ne kadar bi arazi gerekir ortalama?ve sadece kendi ektiklerimizle verim alabilirmiyiz*

yörük1 link=topic=78368.msg927849#msg927849 date=1413828008' Alıntı:
tecrübe yok ama işimizi takip etmekten başka seçeneğimiz de yok.50 hayvan için yapay mera ve yem bitkisi ekmek için ne kadar bi arazi gerekir ortalama?ve sadece kendi ektiklerimizle verim alabilirmiyiz*

Bunu ben tam olarak hesaplayamam şu yanlış yaparız.
Elindeki araziyi uygun şekilde böldükten sonra bir taraf otlatılır iken diğer dinlendirilir ve varsa sulanır şekilde olmalı .
Tabi mera yapayda olsa besleme dengeli olmalı bir taraf enerji ağırlıklı olursa bir taraf protein ağırlıklı olmalı.
Zaten ihtiyacı tamamen meradan karşılaman olmaz istediğin verimi alamazsın.
Açık besi işletmende yem yolu olmalı uygun kaba yemi karıştıracak yem karma makinen olmalı.
Ve azda olsa kesif yemde vermelisin .
Bu seçenekler hepsi olmalı önünde
Yavru dişileri ilk 8 aya kadar padoktan salmam ben dışarıya çabuk bozuluyor keyifleri güneş çarpıyor soğuk çarpıyor, susuz kalıyorlar.
Erkekleri zaten dışarı salmadan bölmeden kesime gönderiyorum .
Sağılır inekler için güzel olur yapay mera ve işletmende maliyeti çok düşürür.
Bence böyle :)

ismail_17 link=topic=78368.msg927865#msg927865 date=1413829394' Alıntı:
Bunu ben tam olarak hesaplayamam şu yanlış yaparız.
Elindeki araziyi uygun şekilde böldükten sonra bir taraf otlatılır iken diğer dinlendirilir ve varsa sulanır şekilde olmalı .
Tabi mera yapayda olsa besleme dengeli olmalı bir taraf enerji ağırlıklı olursa bir taraf protein ağırlıklı olmalı.
Zaten ihtiyacı tamamen meradan karşılaman olmaz istediğin verimi alamazsın.
Açık besi işletmende yem yolu olmalı uygun kaba yemi karıştıracak yem karma makinen olmalı.
Ve azda olsa kesif yemde vermelisin .
Bu seçenekler hepsi olmalı önünde
Yavru dişileri ilk 8 aya kadar padoktan salmam ben dışarıya çabuk bozuluyor keyifleri güneş çarpıyor soğuk çarpıyor, susuz kalıyorlar.
Erkekleri zaten dışarı salmadan bölmeden kesime gönderiyorum .
Sağılır inekler için güzel olur yapay mera ve işletmende maliyeti çok düşürür.
Bence böyle :)
teşekkür ederim abicim.fabrika yemi olmadan olmaz diyorsun.benim düşüncem angus ve jersey ile minimum yem maliyeti ile çalışmak.tabiki hayvan konforu üst düzey olmalı.bu iki ırkı düşünmemim nedeni meradan yararlanma kapasitelerinin iyi olması ve özellikle jerseyin kanaatkar olması.ayrıca jerseyin süt kalitesi çok iyi,ekicinin fabrikası yakın ve duyduğum kadarıyla kaliteli süte daha iyi fiyat veriyorlarmış.
100 bin işletme sermayesi ile başlamayı düşünüyorum,bir miktar kredide çekebilirim.altından kalkabilirmiyim acaba?

yörük1 link=topic=78368.msg927925#msg927925 date=1413838059' Alıntı:
teşekkür ederim abicim.fabrika yemi olmadan olmaz diyorsun.benim düşüncem angus ve jersey ile minimum yem maliyeti ile çalışmak.tabiki hayvan konforu üst düzey olmalı.bu iki ırkı düşünmemim nedeni meradan yararlanma kapasitelerinin iyi olması ve özellikle jerseyin kanaatkar olması.ayrıca jerseyin süt kalitesi çok iyi,ekicinin fabrikası yakın ve duyduğum kadarıyla kaliteli süte daha iyi fiyat veriyorlarmış.
100 bin işletme sermayesi ile başlamayı düşünüyorum,bir miktar kredide çekebilirim.altından kalkabilirmiyim acaba?

Altından kalkabilirmiyım acaba ? Çok zor bir soru matematik yok bende yine zayıf benim , önden hesap yapmak benim için çok zor.
Çok farklı yollar var hayvancılıkta , farklı maliyetler, farklı pazarlama yöntemleri .Elinde şu an geçimini sağladığın düzeni bozmak nasıl olur bilemem bunu sakın unutma yaşama payını her zaman hesaba koy kendin için, zor duruma düşürme kendini derim.
İşe hiç başlamadan 100 bin çok para değil riskli bence eğer birde yaşama payı için başka gelirin yoksa baya riskli.
Bu düşündüğün işi düzene koyup para getirir hale getirinceye kadar sıkıntılı bir süreç olabilir.
Çünkü hayvancılığın geliri gideri gideri sabit değil dalgalanıyor inişli çıkışlı .
Onun için şu anki ekonomik düzenin iyi ise düzenini bozmadan hayvancılığa geçmeni tavsiye ederim.
Hayvanların alınmış işletmen kurulmuş halde iken 100 bin olsa elinde 50 baş hayvan için çok iyi olur alacağını peşınt alır satacağını vadeli istediğın fiyata satarsın.
Benim bu yazdıklarım sadece farklı bir bakış açısı umarım diğer arkadaşlarda bir şeyler yazar, durumu sen kendin en güzel şekilde değerlendirirsin.

Ynt: Jersey ve Angus

1- Öncelikle İsmini Yazarsan Sewiniriz…

2- Ne işle meşgulsun, ewli misin bekar mı, çocuk war mı, çocukların yaşları kaç, senin yaş kaç, geçimini nasıl sağlıyorsun?

3- Tarlanın yapısı nasıl sulak mı kıraç mı? Sulama imkanın war mı?

4- Tarlada şimdiye kadar hangi tür ürünlerin tarımı yapılmıştır?

5- Tarlada herhangi kapalı bir alanın war mı? Warsa kaç m2?

6- Tarla da tuzlanma w.s.s gibi sıkıntıların war mı? Tarlanın rakımı kaç?

7- Tarlanın etrafında bu tarz haywan çiftlikleri war mı?

8- Hasıl işini unut…Fizibl değil şu anki fiyatlar ile…

9- Tarla tarımı için herhangi bir aletin ekipmanın war mı?

10- Eldeki sermaye kısıtlı bunu artıracak önerilerim olacak werdiğin cewaplara göre…

11- Tarlanın bulunduğu bölgede hangi ürünlerin tarımı yapılmaktadır? Finike, Kumluca Seraların bol olduğu bölgede isen bu işi unut…

12- Anadolu insanın hemen hepsinin zaten geçmişi toprak tarım haywancılık en son hangi yılda bıraktın?

13- Start aşamasında başlamadan kredi işini unut kafandan sil…

14- Maddelerin altına alıntı yaparak cewaplar werebilirsen sewiniriz…

15- Eğitimin mezuniyetin nedir?

16- Ne yaparsan hangi işe başlarsan başla, çok iyi araştır, analiz yap, başlangıçta hedeflerini çok iyi belirle we başlangıçdaki hedeflerinden şaşma…Yapacağın ilk we en büyük
hata bu olur…

17- Bu işi ne kadar süre yapabilirsin? Kısa wadeli mi uzun wadeli mi düşünüyorsun?

18- İşin başında duracak mısın? Awrupadaki 100-150 başa kadar olan tüm işletmeler aile işletmesidir…Başka işleride yoktur genelde…

19-Jersey de çok sıkıntı war damızlık bulma konusunda…Çok araştırdım hala da araştırıyorum…Irk daha belli değil bende...Başlagıç aşamasında fizibl olmayabilir....Angusu bilemem…

20- Tarlanın bölgesinde dekar (1000m2) İcar fiyatları ne ciwarlarda?

21- Tarlanın olduğu bölgede ekim dikim, sürüm, hasat işlerini saat / dekar bazında piyasaya çalışanlar war mı?

22- Biraz uzun oldu daha da war ama senin donelerin olmadan bir şeyler söylemek çok zor….

23- Mera demişsin, tarlanın meraya mesafesi nedir mera kaç dekardır? Meranın rakımı, ot durumu nasıldır? Serik ile Korkutelindeki meralar çok farklıdır...

Selamlar Murat…

• Beğen
Tepkiler: BIRKANYUSUF

Murat abi Antalyalı hemşerini sınava mı tabi tutuyorsun maddelemişsin:) Şaka bi yana bu yazdıklarını sağlayan bir adamın başarısız olması zor. Biz de düşünüyoruz lakin organik tavuk işi kafamızı meşgul ediyor epeydir. Arkadaşın sorusuna gelince yukarıda da tavsiye edildiği gibi simental daha uzun vadeli ve sağlam bir yatırım olur ama ondan önce halledilmesi gereken yukarıdaki maddelerin yanında bir de ahır vs yatırım ve planlamaları var.

Hermiyas link=topic=78368.msg927985#msg927985 date=1413880996' Alıntı:

2- Ne işle meşgulsun, ewli misin bekar mı, çocuk war mı, çocukların yaşları kaç, senin yaş kaç, geçimini nasıl sağlıyorsun?

10- Eldeki sermaye kısıtlı bunu artıracak önerilerim olacak werdiğin cewaplara göre…

11- Tarlanın bulunduğu bölgede hangi ürünlerin tarımı yapılmaktadır? Finike, Kumluca Seraların bol olduğu bölgede isen bu işi unut…

12- Anadolu insanın hemen hepsinin zaten geçmişi toprak tarım haywancılık en son hangi yılda bıraktın?

16- Ne yaparsan hangi işe başlarsan başla, çok iyi araştır, analiz yap, başlangıçta hedeflerini çok iyi belirle we başlangıçdaki hedeflerinden şaşma…Yapacağın ilk we en büyük
hata bu olur…

17- Bu işi ne kadar süre yapabilirsin? Kısa wadeli mi uzun wadeli mi düşünüyorsun?

18- İşin başında duracak mısın? Awrupadaki 100-150 başa kadar olan tüm işletmeler aile işletmesidir…Başka işleride yoktur genelde…

19-Jersey de çok sıkıntı war damızlık bulma konusunda…Çok araştırdım hala da araştırıyorum…Irk daha belli değil bende...Başlagıç aşamasında fizibl olmayabilir....Angusu bilemem…

21- Tarlanın olduğu bölgede ekim dikim, sürüm, hasat işlerini saat / dekar bazında piyasaya çalışanlar war mı?

22- Biraz uzun oldu daha da war ama senin donelerin olmadan bir şeyler söylemek çok zor….

23- Mera demişsin, tarlanın meraya mesafesi nedir mera kaç dekardır? Meranın rakımı, ot durumu nasıldır? Serik ile Korkutelindeki meralar çok farklıdır...

Selamlar Murat…
selam murat bey,kendim memurum.ismim hasan,35 yaşındayım.çocuk var ama işle ilgili yardımcı olabilecek yaşta değiller daha.eğitimleri bitmedende herhangi bir işle ilgilenmelerine müsade etmeyi düşünmüyorum.
tarlamız sulak,rakımı deniz seviyesinde,pamuk,susam,kavun karpuz,her türlü sebze,mısır,buğday kaliteli olarak yetiştirilebiliyor.
tarlada kapalı bir alan yok,düz arazi.bölgemizde turizmin gelişmesi ve tarım gelirlerinin azalması ile birlikte tarım bitme noktasına geldi.dekar fiyatları ortalama 60-70 tl civarında.
mera malesef yok,kendim arazi kiralayarak yapay mera oluşturmayı düşünüyorum.tarladan çıkalı 15 yılı geçti dolayısıyla ekipmanımız yok.fakat çevrede ekim hasat vs işini saat bazında yada arazi bazında yapanlar var.bizzat işi kendim yapmayacağım ama işimi boşvermem.kredi çekersem sadece çiftliğe bel bağlamayacağım.
daha önce küçük çapta ticaret yaptım zararda etmedim çok şükür.

Hermiyas Kardeşimiz süper yazmış parmaklarına saglık ben deniz kısaca hayvancılık yapmak isteyen arkadaşa bi kendi ufak hikayemi anlatim...
Sabah 08:00 gibi kalkıyorum 11 dana ahırın arkasında bulunuan 1000 metre karelik alana salıyorum sonra ahıra geçiyoorum radyoyu açıyorum ve sağılacak olan 9 süt inegini sayorum tekli sagım makinasında 09:00 da sagım bitiyor bütün hayvanlar açık alanda ve sularını içerken ben beton zeminde yemimi karıyorum 10:00 gibi yemler hazır oluyor havanın durumuna göre içerdemi dışardamı verecegime karar veriyorum yemi saat 10:30 da yem bitiyor sütcü o sıralar geliyor sütü teslim ediyorum ve hemen ahırım 4 odalı ve her odaları sıyırgayla iyice sıyırıyorum saat 12.00 gibi işim bitiyor canım gezmek isterse atlıyorum motora yada ufak işler varsa onu yapıyorum (Tarla işleri ahır işleri tadilat vs vs )
Saat 18:00 oldumu aynı işlemi tekrarlıyorum ve gerekirse büyük araziler i gece sürüyorum , 365 gün boyunca hayatım böyle gidiyor :)
Büyük baş 25
Küçükbaş 11
Tavukgil 100

baktığım hayvanlar bunlar tabi kendimi zorlasam rahat 15 inek 30 dana baka bilirim ama bana 10 başlık sagım odası verin birde 4 tonluk yem makinası rahatlıkla 100 hayvanı bakarım güçç*-*

• Beğen
Tepkiler: BIRKANYUSUF
merhaba arkadaşlar.100 dönüm kadar sulu tarlamız var,ekip biçmiyoruz,icara veriyoruz.aldığımız paranında bir değeri yok.kendi tarlamızın yanında bir miktar daha arazi kiralayıp açık büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünüyoruz.kendimiz köy kökenliyiz fakat uzun zamandır tarım dan ayrıyız.
bu iki ırk hakında düşünceleriniz nelerdir?birisi etci diğeri sütcü ama ikisininde meradan yararlanma kapasitesi çok iyi.ikisini birlikte yapmakmı yoksa birisine yoğunlaşmakmı daha mantıklı?
Sizde benimle aynı kafadasınız. Süt amaçlı çiftlik kuracaksanız JERSEY, et amaçlı kuracaksanız ANGUS cinsi olmalı. Çünkü bu cinsler diğer ırklara nazaran saf, hastalıklara, sıcak-soğuk stresine dayanıklı, meraya uygun, az yenle çok ve kaliteli süt-et veren, daha az dışkı ve yer kaplaması açısından kesinlikler bu iki ırk derim.

jersey

hata bu olur…

Selamlar Murat…

forumda yeni rastladım. jersey konusunda yatırım düşünüyorum. bu konuda en akılcı soruları sorduğunuza göre birikm oldukça fazladır diye düşündüm. bulabildiniz mi jersey? başlayabildiniz mi?

Danayı şuan 25 tl den kesiyorlar sütte şuan 1.4-1.5 tl, süt hayvancılığının maliyetini çıkarmıştım önceki yazılarda ki jersey de bu maliyet daha da yüksek olacak yoğun bir sütü olduğu için yani hayvan başı çok komik kârlar edersiniz. Eğer tüketim ve pazar bulursanız manda olur çok da kârlı olur kendi yeriniz de var yada koyun o da mandadan aşağı kalmaz.