Japonya, yerli yolcu uçağı hayallerini 50 yıl sonra yeniden gerçekleştirdi. 1.7 milyar dolara geliştirilen uçak, Türkiye ' ye de önerildi.
Japonya ' nın en büyük holdinglerinden Mitsubishi, Japonya ' nın yerli yolcu uçağı hayallerini 50 yıl sonra yeniden gerçek yaptı. 2008 ' de çalışmalarına başlanan ve o dönemde Türk Hava Yolları ' na da önerilen uçağın, 1.7 milyar dolara geliştirildiği bildiriliyor.

Ülkenin yüksek hızlı treni Shinkansen ' i geliştiren mühendislerin de desteğini alan ve bazı tasarım sonurları nedeniyle 4 yıllık gecikme yaşayan 'MRJ', önceki gün törenle hangardan çıktı.

300 SİPARİŞ ALDI

Uluslararası sertifikalandırma amacıyla 2017 ' ye kadar test uçuşlarına devam edilecek uçaktan, büyük çoğunluğu Japon Hava Yolları ve All Nippon Airways şirketlerine ait 300 ' e yakın sipariş olduğu belirtiliyor.

Uçak projesinde, otomotiv üreticisi Toyota ' nın da yüzde 10 ' luk bir ortaklığı bulunuyor.

KISA MESAFELİ UÇUŞLAR İÇİN UYGUN

Mitsubishi Regional Jet adının kısaltılmışı olan MRJ, kısa mesafeli uçuşlar için düşünülmüş. 78 ve 92 yolcu kapasiteli tipleri bulunan uçağın gövdesinde, hafiflik amacıyla büyük oranda karbon fiber gibi malzemeler kullanılmış. Uçağın motorlarıysa 'Pratt and Whitney' şirketinden geliyor.

TÜRKİYE ' YE DE GELDİLER

Mitsubishi, 2020 yılında düzenlenen Tokyo Olimpiyatları ' na kadar göklerde olmasını planladığı MRJ için sipariş almak amacıyla 2008 ' de Türk Hava Yolları ' yla da görüşmüş, ayrıca uçakların bazı parçalarının, ileriki aşamalarda Türkiye ' de de üretilebileceğini belirtmişti.

BİR UÇAK DAHA GELİYOR

Aynı zamanda 1962 ' de Japonya ' nın ilk ticari uçağı YS-11 ' in de üreticisi olan Mitsubishi Heavy ' nin yanı sıra bazı Japon şirketleri, Boeing ' le uzun süredir işbirliği yapıyor. Japon şirketleri Boeing ' in 777 ve 767 uçaklarına parça üretirken, son modeli 787 Dreamliner ' in karbon fiber parçalarının da yüzde 35 ' ini karşılıyor.

Japon Honda da, 'uçan spor Otomobil' dediği iş jetini geliştirmişti. Bu uçak da gelecek yıldan itibaren teslim edilmeye başlanacak.


Not: alıntıdır

Japonlar 50 Yıl Sonra Uçak Üretti