BİR TRAKTÖR MARKAMIZ DAHA OLDU.HUZURLARINIZDA:

Ynt: BİR TRAKTÖR MARKAMIZ DAHA OLDU.HUZURLARINIZDA:

maygun10 link=topic=78446.msg933438#msg933438 date=1415379953' Alıntı:
Uzelin kendi parçaları olarak jantlarını biliyorum Massey de, Uzel başka hangi parçaları kendi üretti acaba?.
1997 model 54C ninde motor hariç diğer parçaları da aynı,Tümosan,erkunt,döktaş,Hema, Carraro...Demekki motorları Orijinal olsa .Yetecek gibi.
Uzel ' in zamanında jant ürettiğini biliyorum.Şimdi olsa onuda yapmaz,yaptırır. Benim de söylemek istediğim bu zaten .Uzel ' i çok büyütüyoruz.Erkunt ve Hars onun yaptığını yapıyor ve üstelik markaya lisans parası vermiyor ve belkide traktör başına 3-5000 lira para ceplerinde (ülkemizde)kalıyor.

Agco ile anlaşmaları böyledir belki de.Aslına esen MF traktör üretiyor deniyor ama işin aslının öyle olduğunu sanmıyorum.Patentli bir tasarımı kim aklına eserek üretebilir?Belki Agco ' ' nasıl olsa ben o modelleri üretmiyorum kim üretirse üretsin ama benim adımı yazmasın ancak ben her üretilen traktörden patent paramı alıyım ' ' diyordur.İşin aslını bir anlayabilsek :)

Erkunt neredeyse bütün traktör markalarına yedek parça üretiyordu. Fakat kendi markalarını ve kendi Erkunt modellerini geliştirip traktör yaptılar ve güzel bir başarı sağladılar.

Hars firması çok tanınmış bir firma ama kendi traktörlerini yapmalıydılar, taklitçiliğin yürümediğini halk biliyor onlar bilmiyor.

Bizim ülkemizde mükümmel tasarımcılar ve mühendisler var. İsteyen uçak bile yapar. Tabi işin kolay yolu bu, yan sanayi motoru al şanzuman al ve Konya yapımı yan sanayi iki çamurluk bir kaput tamam. Al sana traktör.... Taklitçilik iyi olsaydı
Hintlilerin taklit ürünleri dünyada bir numara olurdu.

ENES4422 link=topic=78446.msg969823#msg969823 date=1423740145' Alıntı:
Erkunt neredeyse bütün traktör markalarına yedek parça üretiyordu. Fakat kendi markalarını ve kendi Erkunt modellerini geliştirip traktör yaptılar ve güzel bir başarı sağladılar.

Hars firması çok tanınmış bir firma ama kendi traktörlerini yapmalıydılar, taklitçiliğin yürümediğini halk biliyor onlar bilmiyor.

Bizim ülkemizde mükümmel tasarımcılar ve mühendisler var. İsteyen uçak bile yapar. Tabi işin kolay yolu bu, yan sanayi motoru al şanzuman al ve Konya yapımı yan sanayi iki çamurluk bir kaput tamam. Al sana traktör.... Taklitçilik iyi olsaydı
Hintlilerin taklit ürünleri dünyada bir numara olurdu.
enes abim hintliler fakirliklerine rağmen çok taklitçi değildirler
adamlar bizden daha millidir DHT anahtar vs. takımları var hani bizim altaş varya ona tam 10 basar izeltaş kalitesinde diye biliim fiyatı %70 daha ucuz.
boliwod isminde film sektörü var izle bak adamlar genelde kendi kültürünü işlemiş
biz özellikle cuhuriyetin ilk yıllarında giyimle , konuşma yaşam tarzı dahil batıyı örnek almadıkmı
batının sanaisini , edüstrisini neden örnek alınmadı
haaa şimdi iyimi son sürat devam
kanıtımı cari açık bunun en iyi örneğidir sanırım

kusura bakma tek cümlene cevap verecektim biraz uzadı

çifçilik zor iş link=topic=78446.msg969833#msg969833 date=1423743100' Alıntı:
enes abim hintliler fakirliklerine rağmen çok taklitçi değildirler
adamlar bizden daha millidir DHT anahtar vs. takımları var hani bizim altaş varya ona tam 10 basar izeltaş kalitesinde diye biliim fiyatı %70 daha ucuz.
boliwod isminde film sektörü var izle bak adamlar genelde kendi kültürünü işlemiş
biz özellikle cuhuriyetin ilk yıllarında giyimle , konuşma yaşam tarzı dahil batıyı örnek almadıkmı
batının sanaisini , edüstrisini neden örnek alınmadı
haaa şimdi iyimi son sürat devam
kanıtımı cari açık bunun en iyi örneğidir sanırım

kusura bakma tek cümlene cevap verecektim biraz uzadı

Yok ne kusuru kardeşim, aslında aynı duygulara sahibiz. Hintlilerin kendi markaları var ve çok güçlü kuruluşlar. Bazı firmaları taklitçi, onlar da asıl markalarla mahkemelik şimdi.

Tamanen yerli birtek motorumuz var türk patentli oda pancar motor arkadaslar 4 silindirli motor üretiyor pancar motor. Ne yazikki Tumosan tamamen fiat bozması bir motor icindeki parcalari gectim blok ayni bir defa italyan patentli bir motor. Ne yazikki benim bildigim tamamen türk tasarimi ve patentli tek motor pancar . su pompasi ureten ozel bi sirkette bunlarin su basınç testini yapiyorduk 65 beygir pancar motor uretimleri var. Fakat bunu ne erkunt kullanir nede bu tip markalar hazir ve avrupa mal daha saglam diye düşünen dusuncesindede hakli olan ciftcimizi tatmin etmez. Gercekten hintlilere bende saygi duyuyorum sanayi konusunda turklerden cok ondeler bilgisayar cpu sunu üretiyorlar

uzel bir imparatormuş...küllerinden neler dogdu neler...
kopya asla tutmaz...kanısındayım...başak da kopya çekiyor....yeni bir model yeni bir motor şanzuman yok...şekil degişikligi bile yok...

Motorunu perkins kullansınlar ama tasarımını kendileri yapsınlar. Hiç mi mühendis yok bu ülkede. Bu forumda traktör tasarımı yapabilecek arkadaşlarımız vardır diye düşünüyorum. Konuşsunlar. Bu gibi şirketler artık bırakmalı taklit yapmayı. Madem traktör üreteceksin çıkar kendi modelini ver piyasaya. Tümosan nasıl gelişti? Cesaret olması lazım bence bu işler için. Yav bırak tasarımını model ismi bile aynı la :)

ARKADAŞLAR HARS TRAKTÖRÜN GEÇMİŞİ NE UZEL DİR NEDE MF ASLI İRAN İTMCO DUR BİRÇOK ÖZELLİKLERİ VE TEKNELOJİLERİ BU İRAN MİLLİ MARKASININ ÖZELLİKLERİDİR BU TRAKTÖRLERİN TÜRKİYE YE GELİŞLERİ BAŞKENT TRAKTÖR İLE OLMUŞTUR.NE YAZIKKİ BAŞKENT TRAKTÖR SAHİPLERİ İŞLERİNDE CİDDİ OLMADIKLARI İÇİN BİRÇOK BAYİ,SERVİS,ÇİFTÇİ VE ÇALIŞANLARINA BÜYÜK ZARARLAR VERMİŞTİR BU FİRMAYLA İLİŞKİSİ OLAN BİR ÇOK KİŞİ ZARAR GÖRMÜŞTÜR.ÜRETTİKLERİ TRAKTÖRLER ÇAKMADAN ÖTE KALİTE SIFIRDIR AMAÇ SADECE PARA OLDUĞUNDAN ŞU AN PİYASADA BULUNAN TÜM TRAKTÖRLERİ SORUNLUDUR.FABRİKAYI VE MARKAYI HARS MAKİNAYA SATARAK SORUMLULUKLARINDAN KAÇMIŞLARDIR.İNŞALLAH HARS BİR KILIF DEĞİLDİR BU KİŞİLERLE BİR İLGİSİ YOKTUR.YOKSA DAHA ÇOK CANLAR YANAR DEMEDİ DEMEYİN