100 yerli ırk mı 50 simental mi

Merhaba Arkadaşlar,

öncelikle 100 adet yerli ırk yani çok sütü olmayan çok cins buzağıların olmıcağı sırada bir işletme kurmak istiyorum inekler için herhangibir besleme olmıcak maliyet olmıcak yazın nisandan ekime kadar merada bakılıcak kışın kaba yem ve gerekli besinleriyle beslersem yani çok masraf etmicem yazın buzağıları aldıkdan snra tekrar merada otlatmaya devam edip buzağıları kaliteli yani profesyonel besleme yaparsam karlılık sağlıyabilirmiyim

veya bunun yerine 50 tane simental alıp içeride besleyip sütünü ve buzağılarını mı değerlendirmeliyim

destek ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler

duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0

Ynt: 100 yerli ırk mı 50 simental mi

selamlar.....

100-50 den büyüktür öncelikle yeşil alanın bol ise niye olmasın neticede amacın kazanmak hertürlü acık beside alan ve bakım sulama imkanın varsa yerli ve Simental ırkta bir sorun çıkmaz sanırım ,ama bunun doğumları sağımları ve günlük bakımı var içinde sorun teşkil eden hayvanlar olacaktır.
Ama et ağırlıklı düşünüyorsan kesinlikle Simental derim hem işin hafif olur hemde 100 hayvanla uraşmaktansa 50le uraşırsın geri kalanları yıllık doğumla takviyelersin neticede ilerde erkek danaları kapalı alana alacaksındır herhalde....

Asıl soru ahırınla yeşil alanın arasındaki mesafe yakınsa kesinlikle 50 simantal tavsiye ederim yılda 50doğum demek 2 yılsonra hesaplamaya başlarsak offf offf offf offf TL euro japon yeni Altın ... daha başka nedimm güçç*-*

Uzun lafın kısası BAŞLANGIÇ BİTİRMENİN YARISIDIR :D

lordsaar link=topic=78448.msg928589#msg928589 date=1414076776' Alıntı:
selamlar.....

100-50 den büyüktür öncelikle yeşil alanın bol ise niye olmasın neticede amacın kazanmak hertürlü acık beside alan ve bakım sulama imkanın varsa yerli ve Simental ırkta bir sorun çıkmaz sanırım ,ama bunun doğumları sağımları ve günlük bakımı var içinde sorun teşkil eden hayvanlar olacaktır.
Ama et ağırlıklı düşünüyorsan kesinlikle Simental derim hem işin hafif olur hemde 100 hayvanla uraşmaktansa 50le uraşırsın geri kalanları yıllık doğumla takviyelersin neticede ilerde erkek danaları kapalı alana alacaksındır herhalde....

Asıl soru ahırınla yeşil alanın arasındaki mesafe yakınsa kesinlikle 50 simantal tavsiye ederim yılda 50doğum demek 2 yılsonra hesaplamaya başlarsak offf offf offf offf TL euro japon yeni Altın ... daha başka nedimm güçç*-*

Uzun lafın kısası BAŞLANGIÇ BİTİRMENİN YARISIDIR :D

yeşil alanda sorun yok ve et için yapıcam süt çok uğraştırıcı ve detaylı olduğunu düşünüyorum o zaman 50 simentalle başla diyosun

teşekkür ederim öneri için

55-46 link=topic=78448.msg928590#msg928590 date=1414077129' Alıntı:
bizim bikaç tane yerli ırk bikaç tanede holşteyn var ama ben size simental i tavsiye ederim :D yerli ırk boşuna amelelik gibi geliyor bana

yerli ırktada bakım kolay sanıyorum birde uzak yakın çok fark etmio diye biliyorum ama
simental daha mantıklı gibi haklısınız 50simentalde et veriminden dolayı 100 yerli ile aynı parayı alıcaksam tabiki 50 ile uğraşmak daha uygundur

öneri için teşekkür ederim