Çayır sökümü için Kiralık traktör.

Arkadaşlar sizin bilgilerinize ihtiyacım var; Bilecikde bir yıllığına çayır kiralama ihalesi var ihaleye benden başka birisi daha girecek olurda ihaleyi alırsam bana çayır sürmek için minimum 75 hp çiftçeker lazım civarda bildiğiniz traktör kiralayan galeri vs varmı?olurda kiralık bulamazsam 3 lü disk pulluk alıp 640 la sürebilirmiyim bunu önerirmisiniz bana.Araziye buğday ekilecek.Birde çayıra hiç ekim yapılmamış verim nasıl olur?

Ynt: Çayır sökümü için Kiralık traktör.

144fenomen link=topic=78469.msg928263#msg928263 date=1413961864' Alıntı:
Arkadaşlar sizin bilgilerinize ihtiyacım var; Bilecikde bir yıllığına çayır kiralama ihalesi var ihaleye benden başka birisi daha girecek olurda ihaleyi alırsam bana çayır sürmek için minimum 75 hp çiftçeker lazım civarda bildiğiniz traktör kiralayan galeri vs varmı?olurda kiralık bulamazsam 3 lü disk pulluk alıp 640 la sürebilirmiyim bunu önerirmisiniz bana.Araziye buğday ekilecek.Birde çayıra hiç ekim yapılmamış verim nasıl olur?
disk pulluk otlu toprakta iyi iş görür fakat 3 lüsünü 640 istediğin randımanda çekebilir m onu bilemiyorum

Çayırın etrafına bak çok taban sulak olmasın , neden ekilmemiş şimdiye kadar , etrafında ekilir tarla var mı ? seviyesi alçak yada başka bir sıkıntı olmasın , tahlil yaptır bence toprağına sağlam iş.
Ayrık kamış saz türü çok yıllık otlar zorlar ama illa yapacam dersen toprak tavında olursa sıkıntı olmaz işçilik çamur yada kuru olursa biraz sorun, disk pulluk batarmı çalışırmı çıkan tezek kesekleri kırmak içinde ağır diskaro yada rotavatör türü alet gerekir.
Dinlenmiş yer uygun hazırlanır ise güzel ürün yapar.

ismail_17 link=topic=78469.msg928267#msg928267 date=1413962974' Alıntı:
Çayırın etrafına bak çok taban sulak olmasın , neden ekilmemiş şimdiye kadar , etrafında ekilir tarla var mı ? seviyesi alçak yada başka bir sıkıntı olmasın , tahlil yaptır bence toprağına sağlam iş.
Ayrık kamış saz türü çok yıllık otlar zorlar ama illa yapacam dersen toprak tavında olursa sıkıntı olmaz işçilik çamur yada kuru olursa biraz sorun, disk pulluk batarmı çalışırmı çıkan tezek kesekleri kırmak içinde ağır diskaro yada rotavatör türü alet gerekir.
Dinlenmiş yer uygun hazırlanır ise güzel ürün yapar.
sağolasın ismail abi bilgilerin için.su çıkma olayı olmuyomuş.İşçilik zor baya çünkü kova otu var onun hakkından diskli pulluk gelir diye düşünüyorum ben.şimdiye kadar sürülmeyişinin sebebi devlete ait mera olduğundan.çayır otu köreldiğinden yeni çayır ekecekler ama bunun için bir yıl buğday arpa veya yulaf ekilebilir sadece.ben hasatı yaptıkdan sonra sürüp hazır halde bırakcam.

3 lü disk pulluğu traktör çekemiyorsa sondaki pulluğu sökebilirsin ( 2 li yapılabilir). veya yere fazla batırmamak ( kaba bırakmamak için) kaydıyla çizel çekip daha sonra sürebilirsin. traktör kiralamana bence gerek yok 640 bu işin altından uygun ekipmanla kalkar kanaatindeyim.

Çizel de yok fehim abi yatırımı merkezde ev yapıyoruz yoksa traktör dahil bütün ekipmanları değiştirecektik.diskli pulluğu 3+1 almak istiyorum aslında çünkü anızdada kullanmak istiyorum hem ileride bir tane daha traktör alcaz onada uygun olsun istiyorum.arazi 200 dönüm çayır dibinde suda var 640 tutuşursa su hazır yani ;D.debriyaj plakasını ve yağlarını değiştirip startı verecez bakalım barş:s

640 a hiç bir şey olmaz korkma havalar serinledi- disk pulluk yerine varsa normal pullukta olur. Bıçak adedini azaltıp pulluğu biraz sola yatırıp acele etmeden yavaş yavaş sürersin.

FEHİM link=topic=78469.msg928281#msg928281 date=1413967911' Alıntı:
640 a hiç bir şey olmaz korkma havalar serinledi- disk pulluk yerine varsa normal pullukta olur. Bıçak adedini azaltıp pulluğu biraz sola yatırıp ace,le etmeden yavaş yavaş sürersin.
aynen denemekde yarar var olmadı ya birisine para ile sürdürüm yada disk pulluk deneriz olacak gibi olursa gider bayiden alırım elinde vardı.
hüso55 link=topic=78469.msg928282#msg928282 date=1413968468' Alıntı:
allah kolaylık versin..
sağolun..

işin zor allah kolaylık versin. peki bu kadar masrafa, işçiliğe değecek mi.? bizim buralarda bu tarz kiralamalarda arazi sahibi en az üç yıllığına ücretsiz kiraya verir. çünkü burası ıslah edilecek(yabani ot, taban suyu kesek vs ) bunun içinde bir sürü işçilik ve yakıt sarfiyatı olacak. bu arada 640 bu işin üstesinden rahat gelir traktör kiralamaya gerek yok. iki soklu pulluk ile iyi bir sürüm yapabilir. kolay gelsin.