ziraat odaları

ilçenizde ve ilinizdeki ziraat odasından faydalanan arkadaşlar var mı?
sizlere, çiftçi sorunlarına, üretim sorunlarına katkı sağlıyorlar mı?
üretim ve teknikleri konusunda fayda gördünüz mü?
çks kayıtında ,çiftçilik belgesi ve aydat konusunda şikayetiniz var mı?
ziraat odası gerkli mi sizce?
fikirlerini yazarsanız sevinirim..

Ynt: ziraat odaları

Türkiye ' de Oda we birlik denilen kurumların tamamı ranta dönüşmüş durumundadır...Fikren güzel ama icraatta bi cacık faydaları yok ota boka para almak dışında...Bakınız DSYB.... Şu anda tüm odaların we birliklerin kasalarında milyarlarca lira para wardır...

Bizim burada ziraat odaları çifçileri fuara goturmekten başka bir faydaları yok.Ancak para topluyorlar.Bence kaldırılsada olur.Onların yapacagı işi tarım il ve ilçe mudurluklerindeki elemanlarda yapar.

Benim tespitim bir kurum bu adam çiftçimi diye öğreneceği zaman ziraat odasından kayıt istiyor.Çiftçinin kayıtını tutuyor kısaca. Ben şuana kadar çiftçiden ücret alıp makbuz vermeleri dışında bir faydasını görmedim. Esnaf odalarıda aynı mantıkla çalışıyor sanırım.

hep aynı olay bu konuyu açmamdaki sebep şikayetin ve faydanın ne oldugunu ögrenmek.herkes fikrini yazarsa bakıp geçmesin..konuyu hükümete intikal ettirip çiftçiden alınan boş aydat ve çiftçilik belgesi ücreti,çks onay ücreti vs bu arpalık son bulsun..bizi temsil ediyor gözükmesin..

sizlerin oralar da faydası olmaya bilir. ama bizim burada ilaç ve tohumluk gibi bazı ürünleri satıyorlar. sattıkları ilaçlar çin malı ama olsun. haaaa birde özel bankanın biriyle sözde anlaşmışlar çiftçiye başak kart gibi bir kart veriyorlar.
yani kendileri soydukları yetmezmiş gibi birde bankaya soyduruyorlar.

ziraat odaları yukarıda da bahsedildiği üzere çiftçinin çiftçi olup olmadığının kayıdını tutmaktan başka hiçbir işi olamayan ve çiftçiye hiçbir katkısı olmayan oluşum (bence). hiç bir gereği olmayan ve kaldırılması gereken veya yapısının değiştirilip çiftçiye yararlı işler yapabilecek yapıya döniüştürülmeli. örneğin dünyanın parasını topluyorlar bünyesinde bir ziraat mühendisi bulundurup bu müühendis her köye 1 gün gelip toplantılar, tavsiyeler, yönlendirmeler yapılabilir 1 ilçede en fazla 20 köy vardır. ayda 1 sefer köye gelir. benzeri işleri desteklemelidir. ayrıca etkin çalışıp bulunduğu bölgenin sesini duyurmalı. yoksa toptan kaldırılmalı

devlet niye tutuyor çks sistemini...
birlik olalım şu haraçları vermeyelim.. banka benden ziraat odası kaydı istedi.ben yok dedim şart dedi.bende giderim başka bankaya...kapat benim hesabları ben başka bankaya gidiyorum dedim.7 gün sonra çagırdılar krediyi aldım.
70tl çks parası çiftçilik belgesi 50 tl şimdi yakın zamanda oldu.daha çks ler başlamadı.2014 dekine 50 tl aldılar.2015 70 tl gibi tarlanın büyüklüğüne göre..
milyonlarca çiftçi var .binlerce çiftçinin borcu ertelenmedi.ses yok
ithal tarım ürünleri marketlerde raflarda ses yok...bakın ABD den yeni bir virüs geldi karpuz tarımı yapanlar araştırsınlar...bu neden ithal ürünlerden...
ziraat odası baksın bu işlerde...

snazmi link=topic=78484.msg928742#msg928742 date=1414130177' Alıntı:
ziraat odaları yukarıda da bahsedildiği üzere çiftçinin çiftçi olup olmadığının kayıdını tutmaktan başka hiçbir işi olamayan ve çiftçiye hiçbir katkısı olmayan oluşum (bence). hiç bir gereği olmayan ve kaldırılması gereken veya yapısının değiştirilip çiftçiye yararlı işler yapabilecek yapıya döniüştürülmeli. örneğin dünyanın parasını topluyorlar bünyesinde bir ziraat mühendisi bulundurup bu müühendis her köye 1 gün gelip toplantılar, tavsiyeler, yönlendirmeler yapılabilir 1 ilçede en fazla 20 köy vardır. ayda 1 sefer köye gelir. benzeri işleri desteklemelidir. ayrıca etkin çalışıp bulunduğu bölgenin sesini duyurmalı. yoksa toptan kaldırılmalı

böyle bir yapıya dönüşmez...rant var...amaç ne..başındakiler zaten çok çifçi ve köy agaları..araştırınız..tarım kredi ve ziraat odalarındaki yönetim kurulu üyelerini araştırın..

Ziraat Odalarının Genel kurulu Toplantısına gidilip,orada açıklanacak olan yıllık ne kadar gelir ve gider olduğuna ve bu gelirin ne şekilde nereye harcandığını öğrenmek lazım.Bazı Ziraat Odalarının Çiftçilerin kullanması için,kepçe,tohum mibzeri vb. aletler aldığını duyuyorum.Tohumluk getirip sattıklarını da gördüm.

Yapılacak çok şeyler var ama bizde ilgilenmiyoruz gitmiyoruz toplantılara gidip orada masaya vurmak gerek yumruğu .
Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım var anlatırız hep gel ismail yönetime gir diyor kaçıyorum sorumluluktan, bir şey demeye hakkım yok şimdi.
Yukarıda FEHİM , arkadaşın dediği gibi izinsiz özel bir bankaya kimlik bilgilerimizi vermişler o banka herkese üretici kart hazırlamış sonra bankacılar getirdi dağıtmaya, alan imzayı attı aldı almayan almadı.
Benim yönetimdeki arkadaş vermeyelim bilgileri bankaya yanlış olur desemde destek bulamadım diyor.

maygun10 link=topic=78484.msg928757#msg928757 date=1414133337' Alıntı:
Ziraat Odalarının Genel kurulu Toplantısına gidilip,orada açıklanacak olan yıllık ne kadar gelir ve gider olduğuna ve bu gelirin ne şekilde nereye harcandığını öğrenmek lazım.Bazı Ziraat Odalarının Çiftçilerin kullanması için,kepçe,tohum mibzeri vb. aletler aldığını duyuyorum.Tohumluk getirip sattıklarını da gördüm.

Genel kurula gitsen ne olacak içlerinden biri veya muhasebeci kağıdı alıp okuyor. ne dir bu dediğinde tahmini bütçe deyip işin içinden çıkıyor. muhasebeci zaten toplantıya gelmeden önce gelir ile gideri yöneticilerin istediği şekilde dengeliyor. ortaya bir bakıyorsun ortada para diye birşey yok...

birde İsmail arkadaşında konuya değindiği gibi benim şahsi bilgilerimin iznim olmadan bir bankaya verilmesi olayı ben bir gün mahkemelik edecek te sizleri bilemem.

Kağıt üzerinde güzel, ysayla kurulmuş odalar ama icraatta-sahada ÇOK sorunlu ve aksak..

Hiç olmamasından daha iyidir denebilir..

Seçimler komedi.. başkan delegeleri, delegeler başkanı seçiyo.. yani koltuğa 1 kere oturmuş başkanı devirmek bi diktatörü devirmekten zor:)

Yaptıkları işler.. tohum vs satmak, sınırlı danışmanlık hizmeti veya 1-2 alet ekipman alıp kullandırmak veya projelerde yer almak.. bunların %80 ' i kağıt üzerinde biyik faaliyetlerdir.. ama aslında ve gerçekte yapması gerekenden ÇOK uzaktır!

EN kötüsü de bunlar çiftçiyi her şartta ve durumda Bakanlığa veya Hükümete karşı KESİNLİKLE savunamazlar, politika üretmezler, öyle değilde böyle olsa daha iyi olmaz mı diyemezler!

Çünkü tamamen vesayet altında, bürokrasinin gölgesindedirler!

HER iddiaya varım MECBUR-ZORUNLU olmasın en az %90 üyesi bi anda kayıt sildirir!

İnşallah zamanla gerçek, olması gereken durumlarına dönüşürler..

bi şeyin kağıt üzerinde güzel durması ile gerçekte-hayatta güzel durması rasında uçurumlar-dağlar var..

mevzuatını, kuruluş yasasını okusan dünyanın en önemli, en köylü dostu kuruluşu sanırsın ama çok daha ekmek yemek lazım milletce..