7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Mayıs 2012
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  137
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarla Tapusu Devir-Teslim  Sa. Arkadaşlar bizim tarlaların tapularının bazılarını benim üstüme yapmak istiyoruz. Bu üstüme alacağım tapuların bazılarıyla kredi kullandık ve kredi süreleri daha bitmedi. Şimdi benim bu tarlaları üstüme alabilmem için neler yapmam gerekecek? Bu işlemler için ne kadar masraf yaparım? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden sağolun.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  Alıntı ilhan16 link=topic=78486.msg928332#msg928332 date=1413987895 Nickli Üyeden Alıntı
  Sa. Arkadaşlar bizim tarlaların tapularının bazılarını benim üstüme yapmak istiyoruz. Bu üstüme alacağım tapuların bazılarıyla kredi kullandık ve kredi süreleri daha bitmedi. Şimdi benim bu tarlaları üstüme alabilmem için neler yapmam gerekecek? Bu işlemler için ne kadar masraf yaparım? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden sağolun.

  Krediyi kullandığınız yere gidip kalan borcuyla birlikte devir yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. ya olur alacaksınız yada borcu kapatıp hipoteği kaldırıp işlemi tamamlayacaksınız. Masraf konusuna gelince hipoteği kaldırmak için noterden olacak o 150 tl civarıdır. tarlalarda belediyeden satış rayiç değerlerine göre harç bedeli ödemen gerekir.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,134
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  yeni yasada tarla devir işleminde belirli bir dönüm altında yer varsa satış işlemi olmuyor diye biliyorum ben.
  yinede bu kunuda bilğisi olan arkadaşlar daha detaylı yazarlar.

 4. #4
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,661
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  ben ağustos sonunda 2parsel olmak üzere biri 10500metrekare biri 22dekar tarla aldım bunların 2sınin masrafı 860tl tuttu nasıl hesaplanıyo bilmıyorum

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2011
  Şehir
  Konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  893
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  Yeni yasaya göre bir kişi ya tüm tapusunu satacak ya da geriye en az 50 dekar sulu veya 150 dekar kuru veya 10 dekar bahçe tapusu kalacak şekilde satış yapabilir.

  Kredi işine gelince tapuda ipotek varsa ve alıcı tarlayı ipotekli almaya razı ise hiçbir işleme gerek yok. Tapu dairesinde işlemi yapan memur alıcıya ' tarlada şu nedenle şu kuruma ipotek var. ipoteğiyle birlikte almaya razımısınız ' diye soruyor alıcı razıyım diyor işlem bitiyor.

  Nerden biliyorsun derseniz yazın tarla aldım 25 dekar.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2009
  Şehir
  tekirdağ
  Yaş
  35
  Mesajlar
  74
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  yeni yasaya göre tarlaların bir kısmını satamaz 2.5 dekardan ufaklar satılabiliyor diğerlerinin hepsini birden aynı gün içinde satması lazım elinde hiç kalmıycak tek satmak istiyorsa sadece sınır komşusuna satabilir başka ilçe tapusunda kayıtlı yer varsa onların tamamını aynı gün içinde olmak şartıyla ayrı satabilir diğer tarlalardan enaz 5kilometre uzaktaki tarlaları satabilir tapuya gittiğiniz zaman bunları araştırcaklar ilçe tarımdan yazı istiycekler yani durum baya karışık.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarla Tapusu Devir-Teslim  Tarla tapularında baya bi denişikle gidilmiş galiba Tayyip beyin çiftci yasasına göre araziler Komşu unsuru ve ekilir arazilerin bölünmemesi konusunda baya birşeyler söylüyorlardı birde ayle de mal paylaşımında çiftcilikle uraşan varsa onun.....

  Eker, 'Tarlalar babadan evlada geçerken bölünmeye başladı. Dünyada hiçbir gelişmiş ülkede olmayan bir şey' dedi. Türkiye ' nin yaklaşık 2 milyon hektar tarım arazisini bu sebeple kullanamadığını anlatan Eker, sözlerine şöyle devam etti:
  'Kanun tasarısı, bakanlar kurulunun gündeminde. Radikal köklü bir çözüm. Üç seçenek var. Mirasçılar kendi aralarında anlaşıp hisse devri yapabilir. Anlaşamazlarsa şirketleşebilirler, herkes o şirkete mirastaki payı nispetinde hissedar olur. Son seçenekse, o işi yapmaya ehliyeti olan kardeş diğerlerinin paylarını alır. Onun için bir de arsa ofisi, bir kredi mekanizması kuralım. Satın alabiliyorsa onlardan alabilsin.'
  Milliyet

  Tarım Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerinin bölünmesine yönelik bir yasa tasarısı hazırladıklarını belirterek kardeşlerin şirketleşmesini destekleyeceklerini söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmek için bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi....

  http://emlakkulisi.com/guncel/yeni-tarla-yasasi/242560

  Tarım arazilerinin imar durumu 2014!


  Tapu sicilinde tarımsal niteliğiyle kayıtlı taşınmazın imar planı kapsamında olduğunun taraflarca beyan edilmesi durumunda öncelikle ilgili belediye/valiliklerden talep konusu parselin planı olup olmadığı, planı varsa kullanım amacı sorulur. Peki tarım arazilerinin imar durumu ile ilgili değişiklikler neler?  İlgi : a) 03/10/1997 tarih ve 1997/12 sayılı Genelge.

  b) 26/05/2014 tarih ve 23294678-010.07.02/28158 sayılı Duyuru.

  c) 20/03/2007 tarih ve 2007/5 sayılı Genelge.  5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 15.05.2014 tarih ve 29001 sayılı Resmi Gazete ' de yayınlanan 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile değiştirilmiştir.


  Yeni yasal düzenleme ile asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeterli gelirli tarımsal arazi büyüklüğü kavramları tanımlanmış, belirlenen büyüklükteki tarımsal araziler üzerinde gerçekleştirilecek mülkiyeti aktarıcı nitelikli işlemlerin yanı sıra, intikal ve miras taksimi işlemlerinde önemli değişiklikler öngörülmüştür.


  Kural olarak tarımsal alanlarda gerçekleştirilecek tapu ve kadastro işlemlerinde, tarımsal nitelik taşıyan alanların asgari tarımsal arazi büyüklüğü, yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü, arazi sınıfları arasındaki dönüştürme katsayıları, tarımsal alanlar arasındaki ekonomik bütünlük vb. kavramların müdürlüklerimizce irdelenerek doğrudan işlem tesis edilmesi mümkün olmadığından söz konusu taleplerle ilgili olarak il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince olumlu görüş verilmesi durumunda işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


  İl/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri tarafından konuya ilişkin yapılacak değerlendirmede TAKBİS üzerinden alınacak tapu kayıt örneklerinden yararlanılacak, kayıtlarda bir çelişki bulunması durumunda tapu müdürlüklerinden ıslak imzalı kayıt örneği talep edilebilecektir.


  5403 sayılı Kanunda 6537 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile, tarım arazileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen büyüklüklerin altında ifraz edilemeyecek, hisselendirilemeyecek, pay ve paydaş sayısı artırılamayacaktır.


  Tarımsal arazinin niteliği konusunda tereddüt oluşması halinde (Örneğin taşınmazın niteliği ham toprak, depolu bahçe, bahçeli ev, içinde ev olan tarla vb. gibi) konunun il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne soru konusu edilmesi gerekmektedir.


  Tapu sicilinde tarımsal niteliğiyle kayıtlı taşınmazın imar planı kapsamında olduğunun taraflarca beyan edilmesi durumunda öncelikle ilgili belediye/valiliklerden talep konusu parselin;


  - Planı olup olmadığı,

  - Planı varsa kullanım amacı,


  Soru konusu edilerek alınacak cevabi yazıda, taşınmazın imar planının (nazım, mevzii, uygulama imar planı vb.) bulunduğu ve planda tarımsal alan olarak özgülenmediğinin belirtilmesi halinde ilgi (a) Genelge gereğince işlem yapılacaktır.


  Taşınmazın imar planı kapsamı dışında kaldığı veya imar planında tarımsal niteliği korunacak alanda yer aldığının tespiti halinde, tarla/bağ/bahçe/zeytinlik/çayır/üzerinde ev olan tarla vb. tarımsal nitelik taşıyan tüm taşınmazların müstakilen veya hisseli olarak paydaşlara veya üçüncü kişiye devredilebilmesi için; uygulamanın aşağıda öngörüldüğü biçimde yönlendirilmesi gerekmektedir.

  http://emlakkulisi.com/tarim-arazile...mu-2014/261914
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Traktörlerin devir/dk hızları
  Konu Sahibi CELAL KARABULUT Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 24
  Son Mesaj : 04.Eylül.2015, 15:12
 2. TÜMOSAN 85 HP devir testi
  Konu Sahibi cexparo Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Mayıs.2014, 14:46
 3. Tarım arazilerinin tapusu rahmetlilerde
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 41
  Son Mesaj : 12.Ocak.2014, 07:37
 4. Newhollanlardaki devir göstergesi.
  Konu Sahibi schneider Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 23.Mart.2013, 13:18
 5. Devir saati???
  Konu Sahibi hayalim Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 04.Mayıs.2012, 13:38

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status