tohumluk tunca hasat

Ynt: tohumluk tunca hasat

Salih Abi bereketli olsun. Allah hayırlısı ile yemeyi de nasip etsin. İnan verimlerin iyi olmasına çok sevindim.

Hep derim. Eli açık olanın bahtı da da açık olur. Allah razı gelir. (guzel bağladım ama)

sebazios link=topic=78502.msg928689#msg928689 date=1414091079' Alıntı:
Salih Abi bereketli olsun. Allah hayırlısı ile yemeyi de nasip etsin. İnan verimlerin iyi olmasına çok sevindim.

Hep derim. Eli açık olanın bahtı da da açık olur. Allah razı gelir. (guzel bağladım ama)
anladın onu sen kakka dıyorsunda anladım anladım
şimdi goldsunlar 150 kg ıla 230 kg kadar verım yaptıkı buyuk basarı tohumda
tuncalarda 150 ıla 300 arası verıyorkı buda ıyı
tohum uretımındekı puf noktayı bılen varmı desem

manas link=topic=78502.msg928690#msg928690 date=1414091276' Alıntı:
anladın onu sen kakka dıyorsunda anladım anladım
şimdi goldsunlar 150 kg ıla 230 kg kadar verım yaptıkı buyuk basarı tohumda
tuncalarda 150 ıla 300 arası verıyorkı buda ıyı
tohum uretımındekı puf noktayı bılen varmı desem

Var Abi. Tohum üretiminin ilk puf noktasi, trakyali kardeşlerine güzellik yapmak :)

Trakyadan hayır duası alan tohum üreticilerinin verimi 200 kilo ortalamayı gecer, sırtı yere gelmez :D

Bilimsel bi açıklama degil ama ikna edici..

Saka bir yana merak ettim. Ne o püf noktası Salih Abi?

Ayrıca o püf noktası her neyse, yaglik için de geçerli olacağına eminim.

sebazios link=topic=78502.msg928694#msg928694 date=1414091723' Alıntı:
Var Abi. Tohum üretiminin ilk puf noktasi, trakyali kardeşlerine güzellik yapmak :)

Trakyadan hayır duası alan tohum üreticilerinin verimi 200 kilo ortalamayı gecer, sırtı yere gelmez :D

Saka bir yana merak ettim. Ne o püf noktası Salih Abi?
cogu uretıcı puf noktayı bılmez aslında erkekli dişili ekıyoruz arılarla aşılama bunlar standart işler ama puf nokta dolleme donemınde sıcaklık 30 dereceyı gecerse dol kanalları kapanıyor dahada acılmıyor goldsun bu sene az gec ekıldı dolleme donemınıde serın gecırdı verım yuksek oldu suana kadar goldsunda 230 kg mı goren yok
trakyalılara olummu var tohum pahalı der gecersınız gel gor nasıl yetısır tohum kurutmayıda özellıkle sectım yarın son tarlam bıcılecek allah nasıp ederse

Püf noktasının, sıcaklık dolayısı ile kapanan döl kanalları ile alakalı olabileceğini tahmin ettim ama sıcaklığın nasıl engellenebileceği ile ilgili bir fikir yürütmedim. Oysa cevap basitimiş: 'geç ekim'

Aynı yöntemi bizde de uygulayanlar var. Bizdeki amaç, sıcaklıktan öte son bahar yağışlarını yakalayabilmek. Susuz şartlarda geç ekim (özellikle çıkış için) büyük risk ama suya hakimiyet varsa iş değişir.

Salih Abi kurutma için çeltikte kullanılan tane kurutma makinaları işe yaramaz mı?

kurutmada bende dusundum ama sıcak hava ıle kurutma denenmıs cımlenme oranı dusuyormus buyuzden dogal yollardan kurutma yapılıyor benımkı zaten kuruydu yarın cuvallayıpda saglık mah sıne yolcu ederız ıns sulama ılede bıraz ısı düşüşü oluyor ama kapanan kanalların gerı acılmaması kısırlıga yol acıyor ben bayagı 10 senedır ekmıyordum ama bu yıl ekdım toto yu tutturmus kadar oldum şükür

manas link=topic=78502.msg928707#msg928707 date=1414093107' Alıntı:
kurutmada bende dusundum ama sıcak hava ıle kurutma denenmıs cımlenme oranı dusuyormus buyuzden dogal yollardan kurutma yapılıyor benımkı zaten kuruydu yarın cuvallayıpda saglık mah sıne yolcu ederız ıns sulama ılede bıraz ısı düşüşü oluyor ama kapanan kanalların gerı acılmaması kısırlıga yol acıyor ben bayagı 10 senedır ekmıyordum ama bu yıl ekdım toto yu tutturmus kadar oldum şükür

Valla Abi dekar başına ciro gerçekten güzel. Keşke daha da yüksek rakam verseler de daha çok kazansanız. Hep diyorum. Bize ulaşan fiyat düşünüldüğünde, işin asıl veremediniz çeken sizin aldığınız para az bile.

Yalnız kurutma işlemi basit görünse de çok hassas bir işlem. Fazla kurutarak rekolte fireleri verilebiliyor.

Örneğin nem ' in olması gerekenden %2 fazla düşürülmesi. Tunca ' nın kilogramında yaklaşık 10 kuruş kayıp demek. Tonda 100 lira, 100 tonda 10 bin lira zarar bu. Tam değerini yakalamak lazım.

Sizde kabul edilebilir nem oranı kaç? Yağlıkta 9 ' un altına düştü mü olay tamam.

fıreye fılan kurban oluruz uretıcı olarak ama cakallara yedırıyoruzda o zorumuza gıder benım ekmemdekı sebeplerın basında o gelır neyse acmayım agzımı aksam aksam gelecegım allah ansıp ederse işler bıtsın trakya zıyaretı yapacagım

Salih Abi başımızın üzerinde yerin var. Misafir etmeden bırakmam.

Bu arada fiyatlar neden değişti o kısmı anlamadım. Taban fiyat 1.20 ise goldsun ' da değişim yok ama Tunca ' da çarpan 4.60 ' a yükselmiş.

Boş yere iyilik yapmaz benim bildiğim serbest piyasa şirketleri :) iyilik yapacakları mı tuttu :)

kımse kımseye durup dururken kıyak yapmaz baska bolgelerde ekımlerı var sıvas karaman gıbı sıvas tarafında baraj yagıslardan oturu suyu kısıtladı bu sene buda uretıme darbe vurdu rekolte dusdu ee kıme yag calacaklar