Mibzer Nasıl Kullanılır?

Bu hafta sonu eger havalar musade ederse bir miktar bugday ekmek istiyoruz. Ancak daha onceden mibzeri kullanmayi bilen herkesin baska bir isi var. Durum boyleyken daha once hic mibzer kullanmamis biri olarak ben deneyebilirim, yapamazsam baska bir zamana birakmak zorunda kalacagiz ekimi. Oztekin marka pistonlu, gubreli, cift hortumlu bir mibzer ve arkasina tapan olarak :) baglanmis o genislikte bir kalas var elimde.

Daha once hic mibzer kullanmamis biri sizce bu isi bir kac saatte cozebilir mi?

Tecrubesiz birinin minimum yardim ile bu isi yapmayi denemesi sonucu olusabilecek zarar riski ile ekimi geciktirmede olusacak risk arasinda hangisini secmek daha mantikli?

Hic mibzer kullanmamis birine forum uzerinden mibzer kullanmayi ogretmek mumkun olabilir mi ? :)

Ynt: Mibzer nasil kullanilir ? Yardim.

ahmtkskr link=topic=78505.msg928719#msg928719 date=1414094940' Alıntı:
arpamı ekeceksiniz buğday mı ? Öztekinde 2 sac içerde kalacak sekilde ekim yaparız biz sizinde büyük ihtimal öyledir

tesekkurler.

bugday ekecegiz. cumartesi gidip deneyecegim belki. hidrolikten derinlik ayarini bir kez yapip o ayar ile devam edebiliyor musunuz ? yoksa surekli derinlik ayarini elle kontrol etmek gerekiyor mu ?

cem.ispir link=topic=78505.msg928729#msg928729 date=1414097802' Alıntı:
tesekkurler.

bugday ekecegiz. cumartesi gidip deneyecegim belki. hidrolikten derinlik ayarini bir kez yapip o ayar ile devam edebiliyor musunuz ? yoksa surekli derinlik ayarini elle kontrol etmek gerekiyor mu ?
İlk olarak gübre,buğday ve derinlik ayarını yapın.
bi önceki sıradaki tekerle ilk sac arasındaki boşluk kapanacak şekilde sürüp devam edin (bu bizim mibzerde iki sacın içerde gitmesiyle kapanıyor büyük ihtimal sizinde öyledir.)
Tohumun dişlilerden aktığınıda arada sürerken kontrol edersiniz işlem tamamdır :)

Arkadaşın da söylediği gibi önce gübre ve tohum ayarını derinlik ayarını yapıp sonra mibzeri Doldurmalisin abi. Ve ilk ektiğin tarla çok büyük Olmasın kaç dekar geldiğini bilirsen dekara Ne kadar tohum gübre attığını net anlar sağlamasını yapmış olursun. Bi ikincisi ince uzun tarlalarda kolay olur ama şekilsiz ve büyük tarlalarda içe Doğru dönerek ektiğin için (çekili mibzer için) tarla bitmeye yakın köşelere De Gidip ekilmemis yer kalmamasına dikkat ettin mi olay tamamdir. Son olarak mibzer dolu ve ekim pozisyonundayken yani saclar yerdeyken kesinlikle geri manevra Yapma hem arka örtücü zincirler zarar görür hemde tohum ve gübre yatağı dişlileri tersine döneceğinden sıkınti Olabilir. Şimdiden kolay gelsin bereketli olsun abi.