Zetor 90-Arka Lastiği Yardık Sonunda

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

515 saat civarı gübre yüklerken galiba kurban bayramından kalma koca bi kemik arka sağa geçti.. lastiği yeniledik.. yarılanıda yamalayıp yedekledik..

Sancaktepe köyü..

Bu arada gübre yüklerken gerçekten çok az yakıyo.. dikkat ettim hep rölantiye yakın çok az gaz vererek yavaş hareket etmek zorunda kaldığımızdan galiba.. bide taşıyan motorlar yetiştirmediğinde stop edip bekliyoz..

45-50 km gidiş geliş ve 34 römork gübre doldurma yaklaşık 150 tl yakmadı..

köylere gidiş gelişi saymazsak 1 depo ile 125 litre.. tam ölçemedim ama 200 römorka yakın yükler..

Gübre taşıyanlar HEP... MF ve NH..

Ynt: Zetor 90-Arka Lastiği Yardık Sonunda

geçmiş olsun dostum arada oluyor böyle vakalar
peki lastiklerin biri eski digeri yeni oldugundan bir uyumsuzluk olabilirmi acaba
yani sanırım sadece patlayan degişmiş gibi

sağol cana gelmesin.. o kemik batcağına 10 civi geçseydi daha iyidiydi.. çok taşlı, sakat yerlerde çalıştık böyle bişe görmedim.. :)

şimdi arka sol MİTAS orjinal kendi çek malı lastik.. sağa da zarzor Erzincandan Petlas bulabildik.. diğerlerini 3-5 gün beklemek zorunda kalacaktık yoksa.. bulsam Lassa alacaktım..

biri 500 saatte diğeri 0 takıldı.. yolda veya çalışırken bi sıkıntı hissetmedim.. aynı eskisi gibi gidiyo..

valla bikaç kere uzak köylere gidip geliş akşama kadar gübre yükleme.. hep petrole yanaştığımda şaşırdım ÇOK az yaktığını görünce..

bu son çalışmada jeton düştü..

dikkat ettim mesela seri 2-3 veya onlara yakın EN çok takviye 4-5 kullanılıyo.. zaten sadece İLK yüke girerken gaza basıp giriyon gübreye.. sonrasında hep rölantiye yakın.. mecbur yavaş hareket etcen..

yoldada sürekli seri 6 ile ve 16 gaza çekip el gazını HİÇ ellemiyom.. en çok hoşuma giden 5,5 ton ağırlığa rağmen ta 55-60 km yola gidince bile inişli çıkışlı asfaltta bile HİÇ gazı ellemeden AYNEN gidiyo.. çok sert rampada sadece 16 gazdan 14 gaza düşüyo o kadar..

uzun lafın kısası gübre işi yol olmasa ÇOK karlı römorku 20 TL ' ye doldurdum mesela.. vatandaşta memnun arka kepçeden kurtulduk diye..

1 yakıp 3-4 kazandırır.. elin alıştımı çok da zevkli-rahat.. sadece motorları beklemek sıkıyo bazen..

piyasaya çalışmayı düşünen varsa düşünmesin başlasın vesselam :)

Özkan.. bi traktör hastası için Zetor tadına doyum olmaz bi makine.. ama bi dost tavsiyesi ülkemizde ticareti olmaz gibi..

inan 3-4 ton gelmeyen motorların son vitesle çıkamadığı-bitiremediği asfalt rampaları.. 5-6 tonluk gövdesiyle hiç duymadan taksi gibi bi karar gibi çıkıyo.. manuel ama benim gözümde otomatik vites.. vites değişme ihtiyacı bu kadar az.. tork yedeğinden mi başka bişe mi bilmiyom ama bişe var..

hatta ağır devir 30 km yapan 7441.. motorların sadece kelle olarak son vitesle bitiremediği dönüşlü/dik bi rampayı seri 6 ile 3 küsür tonluk römorkla bitirdi..

arkasında o römorkla seri 6 ile ileri geri yaptım hayvan pazarında gelip baktılar seri mi takviye mi diye.. o kadar..

Ammavelakin TİCARETİ burda çok zor.. avrupada olsan hiç düşünme derdim..

ama denemeni alıp binmeni isterim.. Aydıncık yakınsa Ali abi var tam zetor hastası hatta köylerinde 3-4 zetor daha var.. bizim 7441 ' de ordan alınmıştı..

Anlattigin duruma cokta yabanci degilim aslinda abi .. 3105 lerde bu konuda Zetor gibiler. Bende senin 3105 kullanmani cok isterim, tavsiyede ederim.. Bence Zetor un ulkemizde bu kadar az bilinmesinin ve az binilmesinin en buyuk nedeni saglam bir bayi ve servis aginin olmamasi.. İkinci el piyasasi tamamen bu iki konu uzerine sekilleniyor benim cevremde herkes once buna bakiyor. Mesala NH bukadar satiyorsa en buyuk sebebi bayi ve servis aglari..

Basimiza gelen isleri biliyosun bu sorunlari atlatiyim hayirlisiyla, ilk is o zetor u surmeye gidecem emin ol :)

Özkan.. 105 ' i biliyom.. buranın en büyük çiftliklerinden birinde 10 kadar motor var.. içlerinde Case 95 ve 100 bg civarı tümoda var.. ama EN çok MF 105 ' den memnunlar.. geçen çizelle tarla sürerken o da yanımda sıra bağımsızla mısır biçiyodu:)

zetorun ABD bayi/servis ağı aşağıda.. avrupa ülkeleri de benzer durumda.. yani dünyanın bildiği ama bize yabancı bi marka.. az üretip öz satıyo.. bi JD gibi onlarca fabrika ile küresel dev değil ama 1 tek fabrika ile küresel bi marka.. butik.. az-öz mantığıyla bilinirliği meraklısı dışarda ÇOK fazla..

ama bizde ticareti olur ama olmaz, ÇOK zor.. ciddi sermaye ister..

Ercan kemiği arkadaşa göstermek için aradım, bildiğin balta hatta kazma adama vursan ölür.. harmanın sahibi mahcup olmuş.. gidip uzak bi yere gömdüm dedi:)

evet lastik MİTAS.. çek malı.. bizde pek bilinmez ama avrupa kalite bi lastik.. kaliteli de ne oldu kurbanın kemiği yardı attı:)

Geçmiş olsun Umut işçilikte her şey oluyor.
Bende petlas starmaxs kullanırım havalarına dikkat edersen sıkıntı olmaz , tabi avrupa yada pahalı lastikler gibi dayanıklı ömürlüde değil.
Dubleks olanlar ilk çıktığında belli hatalar oldu Yusuf un şikayet ettiği konu çatladılar şimdi yenilerde sıkıntı olmaz zannedersem.

Rocy, Ercan.... alk-*s :) aha yandık Yusuf gibi benide başlarsanız makaraya sarmaya yandık ki ne yandık:)

sağol İsmail abi Starmax petlasın 1 üstüymüş galiba.. geçen senede Hidromeğin arkayı orjinal Lassayı yardık.. petlas bulup takmıştık.. 1 yıldır durumu güzel, korktuğumuz gibi çıkmadı.. nasip..

imdi gelelim işin ciddiyetine gençler..

YAKAR net veremedim;

çünkü 15 dekar çizel 50 km yol
ve 34 römork gübre yükleme 50 km yol... TOPLAMI 294 TL yaktı.. hangisi çizel hangisi gübre bilemedim, iLK çizel denememizdi zaten.. ama gübrede ÇOK az yaktığına eminim daha önce defalarca NET ölçtüm burdan paylaştım..

hatta bi keresinde Yılmaz 'abi sen demesen bu kadar az yaktığına inanmam' demişti..

şimdi bu sefer çalışırken jeton düştü.. videoya dikkat.. SADECE yüke/gübreye girerken gaza basılıyo.. kalanı nerdeyse hep rölantiye yakın yavaş..

bi römork 7 kepçe civarı tepeleme doluyo.. 5 dk civarı sürüyo.. yani motor nerdeyse akşama kadar rölantide çalışmış gibi oluyo..

GÜBRE yüklemede motor ÇOK az yakıyo ve normal vesselam... yol olmasa hiç yakmaz.. :)

ZETOR 90/BAYBURT/GÜBRE YÜKLEME-ÇAYIRKÖPRÜ KÖYÜ

Geçmiş olsun umut Abi. Bizim buralarda yarılmaları onaran iyi ustalar var. Arkadaşın radyal yarışmıştı. Tamir ettirdi. Şu an tamirin üzerine 2000 saat geçti, hala sıkıntı yok. Sadece şekil olarak yamalı gibi duruyor. Estetiğe çok önem verenlere gelmez.

Bir de bence sıfır plastik almayıp sadece yamalıyı kullansaydın, tekerleklerde çap farkı oluşmaz, daha randımanlı çalışırdın. Tamam 500 saateki lastik te sıfır sayılır ama yine de yeni lastik almak bayağı maliyetli oluyor.

Bu arada, geçen kapı, şimdi lastik, bi nazar var galiba. Kenar köşe değild de, göze çarpacak bi yere boncuk asma vakti gelmiş.

kolaygelsın arkadaş boyle işler olur Allah cana vermesın senın zetor çok ıyı dalış yapıyor gubreye sankı kepçe bıraz kuçuk kaldırırken bayagı dokuluyor buda senın fazla sefer atıp yakıtını arttırmazmı ama son gunlerde zetoru ıyı takıp edıyorum alanlar hemen on yukleycı taktırıyor bu iş için idıal galıba bırde geçen sıtede gordum adam 22 ton pancar sarmış bır kalkışta ufak bır tımalama yaptı bırdaha ver coşkuyu bence TURKIYEDE SERVIS AĞI OLSA PIYASAYI IYI KARIŞTIRACAK ZETOR