AGCO, Türkiye'yi dağıtım üssü yapacak

AGCO, Türkiye ' yi dağıtım üssü yapacak
Ana Sayfa» Şirketler
24.10.2014 12:22

ABD ' li tarım makineleri üreticisi AGCO ' nun 9 milyon $ yatırımla kuracağı tesis bölgesel depolama ve dağıtım merkezi olacak

İSTANBUL - ABD ' li tarım makineleri dizayn, üretim ve dağıtım şirketi AGCO, 9 milyon dolar yatırımla Türkiye ' de kuracağı tesisin temelini atarken, tesis tamamlandığında Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Batı Afrika için şirketin ana depolama ve dağıtım merkezi olacak.

AGCO tarafından yapılan yazılı açıklamada, 27,700 metrekare üzerine kurulacak tesisin 2015 yılının mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

AGCO Türkiye Ülke Müdürü İbrahim Aksoy, tesisin yurt içinden ve Hindistan ' dan tedarik edilen parçalar için AGCO ' nun ana depolama ve dağıtım yeri olacağını belirterek, 'Bu malzemeler tüm Türkiye pazarı yanında Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Batı Afrika ' ya Türkiye üzerinden dağıtılacaktır. Şu anda Fransa’dan yürütülen yedek parça operasyonu da Orta Doğu ve Kuzey Batı Afrika ülkeleri için Türkiye ' ye kaydırılacak ve Türkiye bu ülkeler için dağıtım üssü haline getirilecektir' dedi.

Açıklamada yer alan bilgilere göre AGCO ' nun Türkiye ' den satın aldığı parçaların ve ürünlerin değeri 5 yıl önce 20 milyon dolar iken bugün parça ve komple traktör olarak 100 milyon dolara yaklaştı. Yeni ürünler ve satın alma kalemleri ile yakın zamanda Türkiye ' den satın alma cirosunun 200-220 milyon dolara ve toplam ticaret hacminin de 500 milyon dolara çıkması bekleniyor.