inekçilik yapmak istiyorum

babamdan kalma 67 dekar arazim var. önümüzdeki aylarda kuyu için ruhsat verilecek. buraya kuyu açtırdıktan sonra yonca ekmeyi düşünüyorum. 67 dekarlık yerin 10-15 dekarına çiftlik kurup kalanına yonca eksem. şimdilik 10-15 inekle başlasam bu işe. başarabilir miyim sizce. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: inekçilik yapmak istiyorum

Şimdiye kadar geçiminizi sağladığınız iş önemli.
Bazı işler hayvancılığa yakın hayvancılığı öğrenmek için daha uygun her iş gibi hayvancılığında zor ve kolay tarafları var.
Öğrenme süreci var, bu öğrenme sürecine ekonomik yönden hazırlıklı olmak gerek pahalı bir iş
Öğrenme sürecinde acemilikten dolayı bazı hatalar yapılır mutlaka bunlar ekonomik yönde dahada külfet getirir .
İnsan illa yapmak isteyince olur neden olmasın, az sayı ile başlayıp öğrendikçe çoğaltmak mantıklı .
Karapınar duyduğum kadar bu iş için uygun arkadaşlarım oraya kendinden yürür makine ile mısır biçmeye gittiler bu yaz.
Gerekirse daha yer kiralanır mısır ve yonca için .
Tabi senin başka ne hazırlıkların var ne imkanların var bu da önemli .
Hayvancılık yaşam şeklidir unutma her sabah erken kalkmak demektir kar kış .
Kolay gelsin başarılar.

öğretmenim ben şu an. şimdiye kadar da geçimimi böyle sağladım hep ama yıllarca köylerde çalıştım. küçüklüğüm de köyde geçti ama hayvancılık işine de ekim dikim işine de girmedim hiç. diktiğimiz şeyler bahçelere meyve fidanlarıydı hep. son yıllarda inekçilik revaçta. bizde de tarla var 67 dekar. şimdiye kadar hep kiraya verdik. şimdiden sonra kendim yapmak istiyorum. kuyu ruhsatını bekliyorum. onu aldıktan sonra bu işe girmeyi düşünüyorum. köyde halamın oğlu var. ben yardımcı olurum dedi. beraber çevirecez işi. 10 inekle başlaşam diyorum. yapamazsam bırakırım yonca işine devam ederim. yapabılırsem sayıyı artırarak gideriz. bir ineğin maliyeti ve kurulan çiftliğin maliyetini hesapladıgımızda astarı yüzünü geçer mi acaba?

ERKANDOGANER link=topic=78572.msg929446#msg929446 date=1414330076' Alıntı:
öğretmenim ben şu an. şimdiye kadar da geçimimi böyle sağladım hep ama yıllarca köylerde çalıştım. küçüklüğüm de köyde geçti ama hayvancılık işine de ekim dikim işine de girmedim hiç. diktiğimiz şeyler bahçelere meyve fidanlarıydı hep. son yıllarda inekçilik revaçta. bizde de tarla var 67 dekar. şimdiye kadar hep kiraya verdik. şimdiden sonra kendim yapmak istiyorum. kuyu ruhsatını bekliyorum. onu aldıktan sonra bu işe girmeyi düşünüyorum. köyde halamın oğlu var. ben yardımcı olurum dedi. beraber çevirecez işi. 10 inekle başlaşam diyorum. yapamazsam bırakırım yonca işine devam ederim. yapabılırsem sayıyı artırarak gideriz. bir ineğin maliyeti ve kurulan çiftliğin maliyetini hesapladıgımızda astarı yüzünü geçer mi acaba?

Mesleğini bırakma derim köyde iş ile ilgilenecek ortakçın varsa çok iyi beraber yapın işi para kazanma sürecine getirmek baya zor, bu arada öğretmenlik işini bırakma.
İşin maliyet hesapları zor çünkü gelir ve giderler çok dengesiz istikrarsız

Hala oğlu, dayı oğlu ile bu işler olmaz. Eğer kendin tamamen bu işe odaklanmayacaksan hiç girme derim. Okulda bir işin olduğunda mazeret izni kullanırsın ama inek mazeret, düğün, cenaze tanımaz.

İsmail_17 Kardeşimize yerden Marsa kadar katılıyorum öncelikle saygılar!!!!

Hayvancılık öncelikle bana göre cok zevkli ve rahatlatıcı bir meslek ama mesleğin en kötü tarafı sizi dış dünyadan koparıp kendi dünyanıza hapsediyor benimde hoşuma gidiyor :8
Hayvancılığı kısaca özetlemek gerekirse büyük bir aile demektir o yüzden Hocam siz bu konuda bizden bir adım öndesiniz ögretmen olarak uyum saglıyacagınıza inanıyorum .
Bakım konusuna gelirsek İsmail abimizin dediği gibidir sadece kısaca acmam gerekirse,

Sabah kendiniz belirlediğiniz bir saate kalkıyorsunuz ve o hayvanlara bakıyorsunuz akşam kendi belirlediğiniz saate aynısnı tekrarlıyorsunuz işin özü bu ama profesenel bakıcı olacaksanız ,Sabah hava aydınlanmadan kalkıyorsunuz hayvanınıza bakıyorsunuz akşamda hava kararmadan hayvanınıza bakıyorsunuz onları istirate çekiyorsunuz ,işin özü bu !!!

bendeniz dengesiz bi insan olarak kısaca size 1 günümü anlatmaya çalışayım!!!

sabah 08:00 gibi kalkıyorum ahıra giriyorum radyoyu açıyorum ve işe başlıyorum,ilk işim ahırda bulunan 11 danayı ahırın arkasında bulunan 1000 metrekare cıvarındaki etrafı telle çevrili alana salıyorum orada bulunan 2 adet Duş kabinin içindeki sudan onlar içerken bende ahırmda bulunan 9 tane ineğimi sagmaya başlıyorum sağım için 2 sağımlık seyar sağım makinası kulanıyorum,sagım bitikden sonra inekleride arkaya su içmeleri için salıyorum ve ahırın bölmeleirni temizliyorum, temizlik bitikden sonra ahırın kapalı bölümünde bulunan 10 metre kare cıvarındaki Beton bölmemin üstünde yemimi hazırlamaya başlıyorum (2 balya saman,3 el arabası küspe ,3 el arabası slajj,2 kova arpa yarması yada Mısır yarması,3 kova Kepek ,1 Kova besi toz yem).
Yemi hazırladıktan sonra havanın durumuna göre ahırın arkasındamı yoksa içerdemi verecegime karar veriyorum ve bu yemler büyük el arabasınla dağıtıyorum..
bu işlem bitikden sonra koyunlar ve tavuklarla biraz ilgileniyorum sonra aynı olayı akşam tekrarlıyorum 365 gün boyunca zuha-*-s
işimi serbest yapıyorum sıkma yada acele etmiyorum rahat davranıyorum saten hayvanlara alıştıkdan sonra hayvanlar saatini yolunu herseyini ezberliyor hatda bazen insanı bile şaşırtıyor zuha-*-s

Sana tavsiyede bulunmam gereken unsurlara gelirsek dikat edilmesi gereken unsurlar şöyle:
ilk olarak Kendinize saglam güvenilir bir VETERİNER bulun ve branşınada dikat edin(DOğum uzmanımı Hastalık uzmanımı),ve hastalıkları siz gördükçe ezberleyiniz ,isal, kellik, kabız ,şişlik, yarık, Kelebek,üşütme, ayak hastalıkları vs vs gibi hastalıkları ezberleyiniz tekrarında kendi kendinize veterinerlikde yapa bilirsiniz tabi bilinçli olarak..
ilaçları mümkün olduğunca kendiniz almaya bakınız veterinerler üstüne komisyon ekliye bilir ....

Gebelik konusuna gelirsek ben ilk başlarda 180TL ve 120TL cıvarında aşılama yapıyordum erkek spermini kaliteli lerine heves ediyordum tabi bu Holstian ırkının özeliğini ögrenince artık huyumdan vaz geçtim sabit 90TL lik sperm satın alıyorum çünkü benim inekler anca 2-3 denemem de tutura bildim benim çok şansızım bu konuda o yüzden bana soracak olursan ahırında bir sağlam DAMIZLIK dana bulundur zuha-*-s

Tarla ekimine gelirsek 67 Dekar alan maşallah cok iyi bunu iyi degerlendir derim yoncanı arpanı ve slajj lık mısırını iyi belirle giderlerini ve tarlanın en az %30 nu ker amaclı ek derim bu vesileyle ekecen hayvan yiyecekleri sana beleşe gelir oradan takviye yaparsın...
en önemli not KESİNLİKLE MEVSİM DIŞI ALIŞ VERİŞ YAPMA , yani dışarıdan alacagın yiyeceklerin mevsimini sakın kaçırma yoksa fiyatlar baya bi uçar!!!!!!
Ve en önemli kural !!!!!!! İŞİNE KESİNLİKLE Bİ BAŞKALARINI KARIŞTIRMA!!!!!!!!

Tekrardan başarılı olmanı dileirm kardeş başlangıç bitirmenin yarısıdır unutma ;D