Yoncayi KURUTMADAN BALYA YAPMAK

Hayvancılık - Hünkar Çiftliği - Kahramanmaraş 6. …: http://youtu.be/FSyixLIxFjE.A arkadaslar aranizda yoncayi bicip bicildigi gun hemen rulo balya yapan varmi buni silaj olarak degilde yani strec ile kaplamadan sadece file ile sarilip bu sayede yapraklarinin dokulmemesini sagladigini gordum bu bu sekilde yapan veya goren varsa ayrintili bi sekilde anlatabilirmi videoda 1.30 dan sonra bununla ilgili bir bolum var

Ynt: Yoncayi KURUTMADAN BALYA YAPMAK

Ben canakkalede ziraat muhendisligi tarim ekonomisi bolumunu okuyorum arastirma yaparken boyle bir konuya denk geldim 1-2haftaya okuldaki prof lara danisicam fakat bildiginiz uzre hepsi havali havalarindan yanlarina yaklasilmiyor burada belki bilen vardir diye konuyu buraya tasidim ayrica bu sekilde bicilen yonca kurutulmadan balya olursa 2 kati verim elde ederiz kuruyunca agirligini kaybediyor beklemedeyiz bakalim :)

Bu sene bizim Eskişehir de bir kişi streçli rulo balyası aldı yonca eğer sıkmasız makinayla biçildiyse bir gün sonra eğer sıkmalıyla biçildiyse biçildiği gün balya yapıyorum diyor.Birde müşterinin isteğine görede kilosunu ayarlıyormuş.

orklar59 link=topic=78573.msg929550#msg929550 date=1414344267' Alıntı:
Peki kızisma olmuyormu streclendikten sonra yonca kurumadan strecliyoruz
Yoncayı steçlerken havası alınıyor.Hava alındıktan sonra yonca 1-2 sene bozulmadan durabilir.Yoncanın kızışmasına neden olan havadır.Hava ile temas edemeyince kızışmada olmaz.

aslan26 link=topic=78573.msg929552#msg929552 date=1414344423' Alıntı:
Yoncayı steçlerken havası alınıyor.Hava alındıktan sonra yonca 1-2 sene bozulmadan durabilir.Yoncanın kızışmasına neden olan havadır.Hava ile temas edemeyince kızışmada olmaz.
Biraz fazla sorduk kusura bakma yukarıdaki videoyu seyrettinmi yoncanın rengi çok güzel .
Senin dediğin gibi biçildiği gibi o akşam balyalayıp streçleyip havasıda alınsa rengi sararır slaj renginde olur sapsarı benim bilgim böyle .
Burada hem biçildikten sonra kurutmadan hemen balyalama hemde birkaç gün doğada kurumuş gibi rengi güzel ve kuru onu çözemedik.

Videoyu daha önce izlemiştim.

Verim (ağırlık bakımından) 2 kat değil, 4-4.5 kat civarında olur. Kuru ot paketleme esnasında nem oranı %20 ' nin altına düşürme zorunluluğu var çünkü. Ama kuru maddede önemli bir değişim olmaz. Diğer avantajları da proteyin miktarının, kuruya göre daha fazla olması, otu ıslama riskinin azalması, mahsulü daha hızlı kaldırma (dolayısı ile daha hızlı su verme ve daha fazla biçim) olarak sıralanabilir.

Lakin günümüz tarım teknolojileri, otu sadece 2 şekilde paketleyebilmemize olanak tanıyor.

1-) kuru paketleme: balya tipleri değişse de hepsinde yöntem aynıdır. Biçilen ot, bünyesindeki nemin %20 ' nin altına düşene kadar tarlada bekletilir. Ardından da prizmatik, büyük prizmatik ve rulo tip bir makinasıyla (hatta elle) paketlenir. Ortalama süre hava sıcaklığı ve otun nem durumuna göre 2-18 gün arasında değişir.

2-) Silaj olarak paketleme: bunda da otu ister rulo balya yapıp strese sararsınız, ister toprak altı siloya görmersiniz, ister de tünel tipi yapay siloya koyarsınız. Yöntem değişmez. Ideal bir silaj için nemin %65-67 civarında olması önerilir. Oksijensiz ortamda türeyen bakteriler 'laktik asit' üreterek ortamda hakim hale gelir. Böylece oksijenli ortamda yüreyen, yani BITKININ FERMANTASYONA GIREREK BOZULMASINI SAĞLAYAN bakterilerin çoğalmalarını engellerler yada baskılarlar.

Videoda bahsedilen kilit kelime 'laktik asit'. Mahsüle laktik asit uyguladık! deniyor. Eğer laktik asit uygulanmışsa bu bir silaj yöntemdir. Tartışmasız. Ha silaj esnasında otu parçamazlar ayrı bir olay ama yöntem kesinlikle silaj yöntemi.

Bu arada mahsüle doğrudan laktik asit uygulamak pek ekonomik bir yöntem değil. Bu esnada kullanılması gereken asıl madde inokulant denen 'LAKTIK ASIT ÜRETEN CANLI BAKTERI'lerdir. Yani şu:

e9umy3u8.jpg

a3a2ypu6.jpg

Resimdeki ürünün 1 gramında 1.000.000.000 canlı bakteri bulunur ve tek görevleri laktik asit üretmektir. Siz bu bakteriler yerine laktik asit kullanırsanız, taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışmak, ya da sağ kulağı sol elle tutmaya çalışmaktan başka birşey yapmazsınız.

Karbonhidrat bakımından zengin olan gıdalar (Mısır yada buğday gibi) laktik asit üretme açısından sorun yaratmaz ama protein bakımından zengin baklagil, yoncagil ve ot türleri bu bakımdan zayıftır. İşte yapılan işlem bu açığı kapatmak için inokulant kullanımından ibaret bence.

Peki bu nasıl yapılıyor?

Bu inokulant yada kullanılacak laktik asit ' i silaj yapım esnasında otun içerisine homojen şekilde dağıtabilen paketleme makinaları var. Işin püf noktası da burda.

Videoda ot 2-3 gün kadar soldurulduktan sonra içerisine laktik asit vererek, bitkiler bütün olarak streç ile sarılmış. Eğer biçer biçmez sarsalardı, yada Mısır silajında olduğu gibi parçalayarak paketleselerdi, bu görüntü oluşmazdı. Ayrıca parçalanmaması, bitkinin besin değerlerini muhafaza etmesine de yatar ama bu yöntem hata affetmez. Bitki bozulmaya çok müsaittir.

Beni düşündüren nokta, videodaki ağabeyimizin dünya keşfi yapmış edaları. Yoksa yapılan şey, uzun yıllardan beri kullanılan bir yöntem. Atla deve değil.

ismail_17 link=topic=78573.msg929561#msg929561 date=1414345131' Alıntı:
Biraz fazla sorduk kusura bakma yukarıdaki videoyu seyrettinmi yoncanın rengi çok güzel .
Senin dediğin gibi biçildiği gibi o akşam balyalayıp streçleyip havasıda alınsa rengi sararır slaj renginde olur sapsarı benim bilgim böyle .
Burada hem biçildikten sonra kurutmadan hemen balyalama hemde birkaç gün doğada kurumuş gibi rengi güzel ve kuru onu çözemedik.
Benim dedigim yontemle yapıldıginda yoncanın rengi açık yesilden koyu yesile dönuyor aynı slajdaki gibi ama yoncanın tadında ve besleyiciliginde bir kayıp olmuyor.

Aydinlattigin icin cok tesekkurler bunu bizim ciftcilerimz yoncayi bicer bicmez toplayip koylerdeki klasik toprak uatune branda tipi yerlere yoncayi laktik asit olusmasini saglayan bakterilerle branda altina koysakta ayni goruntuyu sanki taze oyt gibi seklinde alabilirmiyiz?

orklar59 link=topic=78573.msg929581#msg929581 date=1414346411' Alıntı:
Aydinlattigin icin cok tesekkurler bunu bizim ciftcilerimz yoncayi bicer bicmez toplayip koylerdeki klasik toprak uatune branda tipi yerlere yoncayi laktik asit olusmasini saglayan bakterilerle branda altina koysakta ayni goruntuyu sanki taze oyt gibi seklinde alabilirmiyiz?
Yonca hava ve güneş ışıgla baglantısı kesildikten sonra her şekilde depolanabilir,

Yukardaki otun elde edilme sekli:

1-) otu biç
2-) nem ölçer ile ölcerek nemin %60-65 aralığına düşmesini bekle (2-3 gün surebilir)
3-) inokulant yahut laktik asit eklemesi yapabilen bir rulo balya ile haşbaysız paketleyip strec ile sar. (Laktik asit olgunlaşmayı hizlandirip otun rengini muhafaza etmesini saglar ama maliyeti yüksektir)

Hepsi bu.

(İsmail Abi senin sorunun cevabı 2 ve 3. maddede)

Ot silajini yığında saklamayı tavsiye etmem. Nedeni açıldıktan sonra çok hızlı bozulmaya uğraması. İyi muhafaza edilmez ve hızlı tüketilmezse tüm yığın kaybedilebilir.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=78573.msg929609#ms9609 date=1414351548' Alıntı:
Özellikle Yılmaz olmak üzere bütün değerli arkadaşlara verdikleri bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim alk-*s alk-*s .Pekiii bu silaj rulo balya makinelerinden yerli hangi firmalar üretmektedir. :S :S
Elibollar combi steçlemeli makinası var ,kayhan ertuğrul ,agromaster yerli üretim yapıyor.Hisarlar makinada Almanyadan ithal getirip burada satıyor.