Besilik Dana

Merhabalar,
Öncelikle herkese hayırlı işler dilerim. Besi işi ile ilgileniyorum fakat kafam çok karışık. Değerli bilgilerinizden paylaşmanızı rica ediyorum.
Kars hayvan pazarından 8-12 aylık 350-380 Kilo simental dana fiyatı 3400-4000 TL arasında değişiyor. Hayvanı 120 günlük besiye almayı düşünüyorum fakat kâr olarak birşey göremiyorum.
Sizden ricam, kâr elde etmek için kaç aylık almak lazım danaları ayrıca rasyon aşırı maliyetli geldi bana kesif yem ortalama 1 TL/Kg. Bu hayvanlara örnek olarak hangi zamanlarında ne kadar yem karışımı vermeliyiz? Örnekleme yapabilirseniz çok sevinirim tutarlarla birlikte.

Hayırı İşler

Ynt: Besilik Dana

1 hafta önce babam Kars hayvan pazarına gitti,Karsta fiyatlar olağan derecede yüksek doğu tarafında fiyatlar yüksek alıcı yok,İstanbul Balıkesir gibi kesim yerlerinde ise fiyatlar düşüşte.. (Bu söylediklerim kuzu için )
Yakın bi köylümuz ise 2 hafta önce karstan paskül ağırlığı 15.5 tl den simental dana almıs..

Cevaplar için çok teşekkürler. Sahaya inme konusunda haklısınız. Köylerden 1-2 teker teker toplamayı düşünüyoruz ama siz bu işi yapanlar nasıl elde ediyorlar onu merak ediyoruz kendi üretiminiz haricinde. Birde örnek rasyonlara ihtiyacımız olacak maliyet açısından. Kendi kesif yemimizi yapmak daha mantıklı mıdır? Örnekleme yapabilir misiniz rica etsem. Hayırlı işler.

bende 10 tane dana satıyorum 10+ aylık hergün Cambazlar ziyaretime geliyor pazarıda takip ediyorum benim 10 baş hayvanımın 5 i büyük 5 i Malak kaldı bende bu yüzden toplu olarak satmayı düşünüyorum ve şuana kadar 3.400 TL hayvan başı verdiler bende 37.000 TL de ısrarcıyım ama bu ay sonu herhalde 38.000 TL de ısrarcı olacam gibi duruyor güçç*-*
Piyasalara bakacak olursak Sakarya cıvarında durumlar okadarda iyi deil fiyatlar cok cok dengesiz gecen yıla nazaranla sütten kesilmiş bi bıza 650 TL le 1000 TL arasındaydı suan adamlar 1200TL-1500TL arası fiyat çekiyor ve bu Kurban sonuda piyasalara hayvan düşmedi için ola bilir ama dediğiniz gibi Doğudaki olaylarında etkişi var ora yükselirse buralar uçar zuha-*-s

Ben fazla besicilik yapmıyorum yılda 5 ila 10 dana kestiririm kendi ineklerimden .
Besicilik hayvancılık ve ticaret bir arada olan bir iş alırken de satarken de beslerken de kazanmak önemli .
YUkarıda senin sorduğun soruda kendin rasyonunu yapabilmen en güzeli ve en karlısı .
Ama aması var senin besi işletmendeki hayvanların bir yıllık kesif ve kaba yemini depolayacak depon olmalı işletmende
Neden dersen eğer kendi rasyonunu yaparken zahireciye yada tüccara dersen getir bana iki ton arpa iki ton yonca balyası olmaz
Kışın ortasında dışarıdan perakende yem alarak kendi yemini kendinde yapsan ucuza gelmez .
Kendi yemini kendin üretip kendi tarlanda yada yazdan bir yıllık depolayıp depondan alıp kendi rasyonunu yapman çok önemli bence.
Yeminin tamamını depolayamasanda büyük çoğunluğunu depolaman önemli

ismail_17 link=topic=78594.msg929820#msg929820 date=1414408227' Alıntı:
Ben fazla besicilik yapmıyorum yılda 5 ila 10 dana kestiririm kendi ineklerimden .
Besicilik hayvancılık ve ticaret bir arada olan bir iş alırken de satarken de beslerken de kazanmak önemli .
YUkarıda senin sorduğun soruda kendin rasyonunu yapabilmen en güzeli ve en karlısı .
Ama aması var senin besi işletmendeki hayvanların bir yıllık kesif ve kaba yemini depolayacak depon olmalı işletmende
Neden dersen eğer kendi rasyonunu yaparken zahireciye yada tüccara dersen getir bana iki ton arpa iki ton yonca balyası olmaz
Kışın ortasında dışarıdan perakende yem alarak kendi yemini kendinde yapsan ucuza gelmez .
Kendi yemini kendin üretip kendi tarlanda yada yazdan bir yıllık depolayıp depondan alıp kendi rasyonunu yapman çok önemli bence.
Yeminin tamamını depolayamasanda büyük çoğunluğunu depolaman önemli
Kardeşim cok haklısın yau ben gecen sene Samanda bi Taklaya geldim anlatırken bile küfrediyorum samanı 300 Balya aldım 8 TL den Küspe de 20 Ton slaj da kendim den sonra ben Samanda bi patladım aradan gecen 4 ay cıvarı sonunda samanı 15TL den adım 100 balyasını farka bakarmısın

saman
100 balya = 800 TL
100 balya=1500 TL mevsim dışı

küspe
tonu =60 TL fabrikadan
500 Kilosu = 100 TL paket mevsim dışı

ismail_17 hocam çok teşekkürler. Ben hayvanın kilosu ve rasyonu ile ilgili soruyu sorarken depo işini de düşünmüştüm zaten. Peki üstadlarım Sizin tavsiyeniz nedir? Kaç aylık hayvanı ortalama ne kadar alabilirim şu anda ve kaba yem olarak ne verebilirim kendi kesif yemimi de ne kullanarak oluşturabilirim?

Neler kaba yem olarak geçer neler kesif???

lasera link=topic=78594.msg929834#msg929834 date=1414410401' Alıntı:
ismail_17 hocam çok teşekkürler. Ben hayvanın kilosu ve rasyonu ile ilgili soruyu sorarken depo işini de düşünmüştüm zaten. Peki üstadlarım Sizin tavsiyeniz nedir? Kaç aylık hayvanı ortalama ne kadar alabilirim şu anda ve kaba yem olarak ne verebilirim kendi kesif yemimi de ne kullanarak oluşturabilirim?

Neler kaba yem olarak geçer neler kesif???

Sayın lasera, sulu kaba yemler, sulu kaba yemler vardır.

Sulu kaba yem olarak genellikle mısır silajı kullanılır. Kuru kaba yemlerde de arpa-buğday samanları. Tabi ki sulu kaba yem olarak yonca silajı, sorgun-sudan otu silajı, çayır otu silajları kullanılabileceği gibi, meradan da yararlanılabilir. Kuru kaba yemlerde de yonca kuruları, ryeglass kuru otu kullanılabilir. Benim tavsiyem beside pahalı otlardan yararlanmaman, çünkü bizde kaliteli et aranmaz, ağırlığa bakarlar sadece :) Silaj olarak mısır silajı verebilirsin.

Kesif yemler enerji ve protein kaynağı olan yemlerden hazırlanan yemlerdir. Arpa, buğday, ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi, soya küspesi, tane mısır gibi hububatlar ve yağ bitkilerinin küspelerini sayabiliriz.

Elindeki yemleri kullanarak http://www.trakkulup.net/bilgi-kutusu/hayvan-beslenmesi-ve-rasyon-hazirlama-hakkinda-hersey/ bu sayfadaki besi programını kullanarak rasyonunu hazırlayabilirsin...

Biz senede 300 yakın besi danası kestiriyoruz 6ve10aylıkken alıyoruz 8 ay besi yapıyoruz başlangıçta rasyon 4 kg oluyor sonlara doğru rasyon 8 kg ' a kadar çıkıyor ve yeterince para kazanıyor

Dehliz ve diğer arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Altın değerinde bilgilerdi bunlar. Allah razı olsun. Kafamdaki tek soru şu kaldı ki, Hayvanı ne zaman almalıyız ve besiye başlamalıyız? Yem tedariğini nasıl nerelerden tedarik edebiliriz? Samana 12 TL Yonca 15 TL Silaja 220 TL çekiyorlar Manisada. Yem teminini siz nerelerden hangi şartlarla alıyorsunuz?