ARPA tarlasına BUGDAY ekmek sizce dogrumu ?

bay-*s bay-*s sayın trakkulup : sizce arpa ekilmiş tarlaya aynı yıl bugday ekmek dogrumudur? tarla biraz alt tabanı sert ve kıraç bi tarla ama güzel pancar veren bi tarla hakkını yemeyelim şimdi . merak ettigim bu yıl arpaydı sürdüm ve şimdi bugday ekmek istiyorum sizce ekmelimiyim ekmemelimiyim ne gibi sorunlarla karsılasırım ekince sulama yapmayı düşünüyorum zatende yagmurlar var. sizce iyi verim alınabilinirmi ?

Ynt: ARPA tarlasına BUGDAY ekmek sizce dogrumu ?

Barış UZEL link=topic=78612.msg929947#msg929947 date=1414434058' Alıntı:
Biçer dane attıysa veya rüzgar dolu vb sebeplerle dane dökülmesi olduysa buğdayla beraber büyük ihtimal arpa bitecektir. Temiz buğday elde etmek zor gibi :(

büyük ihtimal öle olcak cünki kendi herzamanki bicerimiz ile yapıyoz hasadı 1545 oda dökecektir yani . peki arpa olmasını gectim verim düşüklügü gibi birseyler olurmu benim için 550 kg gecmesi kafi olcaktır sulama şartlarında . bide son soru arpalı bugday olunca yani öle cok olmazda satmada sıkıntı cekermiyiz ki ??

( güzel yorumların içinde teşekkürler abi )

• Beğen
Tepkiler: İsmailyuksel

ilkertetik link=topic=78612.msg929952#msg929952 date=1414434313' Alıntı:
büyük ihtimal öle olcak cünki kendi herzamanki bicerimiz ile yapıyoz hasadı 1545 oda dökecektir yani . peki arpa olmasını gectim verim düşüklügü gibi birseyler olurmu benim için 5500 kg gecmesi kafi olcaktır sulama şartlarında . bide son soru arpalı bugday olunca yani öle cok olmazda satmada sıkıntı cekermiyiz ki ??

( güzel yorumların içinde teşekkürler abi )

Buğdayı ekeceğin bölge Afyon emirdağ galiba nadasa bırakmadan ekim yapacağın için nadas tarlalara göre verim düşük olacaktır. Ama sulayacaksan ve gübresini toprak analizine göre atacaksın verimde kayıp olmaz. Arpa karışmış buğdayı yemlik sınıfında alırlar tohumluk veya ekmeklik olarak almazlar. fiyatı da bunlardan düşük olur. Gerçi çoğunu yemlik sınıfında alıyorlar o ayrı mesele ;)

Verim de bi sıkıntı olmaz hatta biraz verimi artırabilir de yanlız karışık olacağı icin biraz fiyatı düşebilir sâdece bu dez avantajı var başka yok :)
Onunda caresi var ya yağmurun yağıp arpaların yeşermesini yeşerdikten sonra diskaro yada kaz ayağı ile sürüp yeşeren arpaları öldürtükten sonra buğday ekersiniz :) eğer gec yağmur gelir gecikiriz diyosanız sulama imkanınız varsa sulayıp aynı uygulamayı takip edersiniz kolay gelsin :)

Geçen yıl tam tersini yaptık. Buğday yerine derin çizel sonra diskaro çektik. Biraz kesekli kaldı. Geçen yılın yağmurları ile çok iyi verim aldık. Içinde %5 kadar buğday vardı. Buğdaylar arpanın hasatını da geciktirmişti.

Barış UZEL link=topic=78612.msg929957#msg929957 date=1414434725' Alıntı:
Buğdayı ekeceğin bölge Afyon emirdağ galiba nadasa bırakmadan ekim yapacağın için nadas tarlalara göre verim düşük olacaktır. Ama sulayacaksan ve gübresini toprak analizine göre atacaksın verimde kayıp olmaz. Arpa karışmış buğdayı yemlik sınıfında alırlar tohumluk veya ekmeklik olarak almazlar. fiyatı da bunlardan düşük olur. Gerçi çoğunu yemlik sınıfında alıyorlar o ayrı mesele ;)

afyon emirdag ekim bölgesi şimdi abi iki cins arasındayım renan ve esperia duruma göre ikiside bölgeye uygun dekara 20 kg tohum ve 20 kg dap atmayı düşünüyorum ve ekilişten hemen sonra 5 e saatlik bi su vermeyi düşünüyorum tohum gübre toprak hazırlıgı ve su gibi degişik bilgilerin varsa paylaşırsan sevinirim .. ( bu arada ertaç abiye cokta uzak degiliz ya arada bi 40 km var .)

insertend link=topic=78612.msg929972#msg929972 date=1414435228' Alıntı:
Geçen yıl tam tersini yaptık. Buğday yerine derin çizel sonra diskaro çektik. Biraz kesekli kaldı. Geçen yılın yağmurları ile çok iyi verim aldık. Içinde %5 kadar buğday vardı. Buğdaylar arpanın hasatını da geciktirmişti.

kaç kg verim aldınız bölgeye göre düşükmü yoksa aynımıydı ?

Biz bi önceki sene cavdarlı bugdayı olan tarlaya ertesi sene 6 sıralı arpa ektik
Arpanın hasat zamanı geldiginde cavdarlar kurumamıştı biraz bekledik cavdarın hasat zamanı geldi buseferde bugday kurumadı birazdaha bekledik bugday kuruyana kadar arpa kelle atmaya basladı ;D sonra biçtik 300kg filan verdi :D

volkanuzel link=topic=78612.msg929984#msg929984 date=1414435871' Alıntı:
Biz bi önceki sene cavdarlı bugdayı olan tarlaya ertesi sene 6 sıralı arpa ektik
Arpanın hasat zamanı geldiginde cavdarlar kurumamıştı biraz bekledik cavdarın hasat zamanı geldi buseferde bugday kurumadı birazdaha bekledik bugday kuruyana kadar arpa kelle atmaya basladı ;D sonra biçtik 300kg filan verdi :D

abi bu bugday olacagı için arpadan sonra olgunlaşıyo ya belki çok ta zararı olmaz gibime geldi : bu arada 20 kg tohum ve 20 kg gübreye ne diyon dogru olurmu ??

arpa buğdaya nazardan daha cok döküntü olan bir ürün .şayet tarlada döküntü cok olduysa yerine buğday ekip hasat zamanı arpa biçmekte var onuda hesap edin derim.ben yerinizde olsam yine arpa eker hiç riske girmezdim.buğday içinde % 10 arpa kalsa bile hasat zmnı yemlik olur o buğday.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78612.msg929992#msg929992 date=1414436230' Alıntı:
arpa buğdaya nazardan daha cok döküntü olan bir ürün .şayet tarlada döküntü cok olduysa yerine buğday ekip hasat zamanı arpa biçmekte var onuda hesap edin derim.ben yerinizde olsam yine arpa eker hiç riske girmezdim.buğday içinde % 10 arpa kalsa bile hasat zmnı yemlik olur o buğday.

haklısınızda şimdi sorun su arpa bugday kadar verim yapmıyo ve daha ucuz gidiyo bn aynı bakımı ve özeni arpa yerine bugdaya göstersem en az 100% 30 kar elde ederim buda 100 dekarda 30 dekar fazladan kar demek . yinede bilgileriniz için cok tesekkür ederim

ilker gübre ve sulama işinde sıkıntı olmaz. Tarlada fazla arpa olmazsa arpanın kelle çıkarttığı zaman el ile temizleme ihtimalin var ama çok olursa yapacak bişey yok buğday ne kadar kaliteli de olsa yemlik olarak gider. Bide esperia soğuğa fazla dayanıklı değil diye biliyorum. Esperiayı ilk kez ekeceksen daha önce ekipte memnun kaldığın buğday çeşitlerini denemekte fayda var derim. riske girmeye değmez

Barış UZEL link=topic=78612.msg930014#msg930014 date=1414437139' Alıntı:
ilker gübre ve sulama işinde sıkıntı olmaz. Tarlada fazla arpa olmazsa arpanın kelle çıkarttığı zaman el ile temizleme ihtimalin var ama çok olursa yapacak bişey yok buğday ne kadar kaliteli de olsa yemlik olarak gider. Bide esperia soğuğa fazla dayanıklı değil diye biliyorum. Esperiayı ilk kez ekeceksen daha önce ekipte memnun kaldığın buğday çeşitlerini denemekte fayda var derim. riske girmeye değmez

Öle diyosan teşekkür ederim abi . o zaman 50 esperia 50 de bezotaja ekiyim bari . zaten 200 dekarda arpa var . sonunu düşünen kahraman olamaz . bilgilerin için çok teşekkürler.

ilkertetik link=topic=78612.msg930017#msg930017 date=1414437314' Alıntı:
Öle diyosan teşekkür ederim abi . o zaman 50 esperia 50 de bezotaja ekiyim bari . zaten 200 dekarda arpa var . sonunu düşünen kahraman olamaz . bilgilerin için çok teşekkürler.
çevrende daha önce denenmiş ve beğenilmiş buğday çeşiti hangisiyse onu dene. Sonuçta sulayacaksın belirli bir masraf yapacaksın riske girmeye gerek yok. İstersen deneme amacıyla 5 10 dekar bir bölüme ekebilirsin

Barış UZEL link=topic=78612.msg930024#msg930024 date=1414437798' Alıntı:
çevrende daha önce denenmiş ve beğenilmiş buğday çeşiti hangisiyse onu dene. Sonuçta sulayacaksın belirli bir masraf yapacaksın riske girmeye gerek yok. İstersen deneme amacıyla 5 10 dekar bir bölüme ekebilirsin

abi işin acıgı şu aslında biz hep daha onceden kimin bugdası temiz ise ondan tohumluk alıyoduk yani herkes hemen hemen öle yapıyodu bölgede cinsi belli degil felan .gözle karar veriyoduk . son 2 yıldır üstün cabalarım sonucu tarlaları bn ekiyom ve tohumluk gübre vs. işler bende öle olunca bnde sertifikalı tohumlar kullanmaya basladım bugdayı 3 yıldır ekmiyoduk hep arpa hep arpa ama bu yıl gördümki kurakta cokta işe yaramıyo yanıyomus onun için en azından belli bi kısımınıda bugday ekeyim dedim . garanti olsun diye.

ilkertetik link=topic=78612.msg930028#msg930028 date=1414438073' Alıntı:
abi işin acıgı şu aslında biz hep daha onceden kimin bugdası temiz ise ondan tohumluk alıyoduk yani herkes hemen hemen öle yapıyodu bölgede cinsi belli degil felan .gözle karar veriyoduk . son 2 yıldır üstün cabalarım sonucu tarlaları bn ekiyom ve tohumluk gübre vs. işler bende öle olunca bnde sertifikalı tohumlar kullanmaya basladım bugdayı 3 yıldır ekmiyoduk hep arpa hep arpa ama bu yıl gördümki kurakta cokta işe yaramıyo yanıyomus onun için en azından belli bi kısımınıda bugday ekeyim dedim . garanti olsun diye.
yanlış anlamadımsa sen şimdi arpa tarlasına sertifikalı buğday tohumu ekmeyimi düşünüyorsun.
bak genç arkadaşım işine karışmak gibi olmasında eğer öyle yaprsan tümden zarar edrsin benimce dünya bi para veripde sertifikalı aldın tohumu anıza hemde arpa yerine ekme derim.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78612.msg930029#msg930029 date=1414438556' Alıntı:
yanlış anlamadımsa sen şimdi arpa tarlasına sertifikalı buğday tohumu ekmeyimi düşünüyorsun.
bak genç arkadaşım işine karışmak gibi olmasında eğer öyle yaprsan tümden zarar edrsin benimce dünya bi para veripde sertifikalı aldın tohumu anıza hemde arpa yerine ekme derim.

Abi dedigin gibi genc biri olarak denemeden bilemiyoz tecrübe kazanamıyoz .sonuc olarak arpaya devam ama yinede bi parça bugda deneyecegim çünkü insanın içinde kalıyo gercekten ..