Yem Bezelyesini Ektik.

Sayın trakklub üyeleri bugün itibariyle 10 dekar denemelik kışlık yem bezelyesi ektim. Torunoğlu ' n dan (www.torunoglutohum.com) 6.5tl /kg ye sertifikalı ithal tohumları aldım. 25 kg lik torbalar halinde geldi. Torba başı 12.5TL kargo ödedim. Tohumlar alfa tohum/balıkesirden geldi. Önceden çizel çektiğim tarlaya saçtık üstünden hafif merdaneyle hızlıca geçtim. Bezelye Cinsi : Rose,Patates yeri olduğu için hiç gübre kullanmadım.Malum patates yerinde buğday mütiş oluyor.Buda olacaktır diye düşünüyorum. 10kg bezelye 10kg çavdar karıştırdım. Çavdar susuz olduğu için tercih ettim.

Burada ilkkez ekiliyor bende çok merak ediyorum olacakmı olmayacakmı. En kötü ihtimalle masraflar boşa gider. Bizim buranın kışı çok serttir inşallah soğuk almaz. Mayıs gibide biçip balya yapmayı düşünüyorum. Hemen ardından tarlayı sürüp patates ekeceğim. Asıl amacım yeşil gübre görevi görmesi hemen yan tarlayada bezelye ekmeden aynı patatesi ekicem fark edecekmi göreceğim. Biçim zamanına kadar mümkün oldukca bu başlık altına resimlerini atıcam. Bilginize.

• Beğen
Tepkiler: Halil Alaçam
Ynt: Yem Bezelyesini Ektik.

enesyasin link=topic=78630.msg930252#msg930252 date=1414513673' Alıntı:
bereketli olsun.bende 80 dekar maçar fiğ ektim.yem bezelyesi ekecektim son anda vazgeçtim.ama seneye nasip olursa en azından 30 dekar ekecem.
Teşekkürler. Bende trakklubde gördüm yem bezelyesini tarlalar bahara kadar boş duracağına bunu ekelim dedik. Sitede TÖRE cinsinin soğuğa dayandını söylemişlerdi ancak Rose cinsi geçti elimize onu ektik bakalım. İç anadolu koşullarında bu olursa ne mutlu. Başarılı olursa seneye burda çok eken olur bunu :)

BlackStorm link=topic=78630.msg930257#msg930257 date=1414514491' Alıntı:
Teşekkürler. Bende trakklubde gördüm yem bezelyesini tarlalar bahara kadar boş duracağına bunu ekelim dedik. Sitede TÖRE cinsinin soğuğa dayandını söylemişlerdi ancak Rose cinsi geçti elimize onu ektik bakalım. İç anadolu koşullarında bu olursa ne mutlu. Başarılı olursa seneye burda çok eken olur bunu :)
açıkcası ben soğuktan korktuğum için deneyemedim bu yem bezelyesini.malum afyon da kış cok ayaz ve soğuk geçiyor.

BlackStorm link=topic=78630.msg930259#msg930259 date=1414514588' Alıntı:
Eywallah. Hangimizinki erken yeşerecek bakalım :D
4veya 5gün önce baktım yumuşama vardı daha taneler çatlamışti bile yarın o tarafta tırtıkale ekmeye gidebilirim foto çekerim . Yaşınız bilmediğimden nasıl hitap edeceğimi bilmıyorum yaşınızı yazarsanız çok ıyi olur

biz daha önce yıllarca macar fiğ ektik buğdayla aynı ekildi gün toprağın yüzüne vurmasi buğdaya göre en az 1 hafta fark var sanırım buda böyle. Tırtıkaleler tek tük çıkmış ama bezelye de bisey yoktu daha

Bereketli olsun. Hiç dert etme, Olur bu iş. Toprak hazırlığı, tohum karışımı falan güzel olmuş. Hem de çok iyi olur. Yalnız az bi fosfor takviyesi olsaydı çimlenmesi hızlanırdı. Toprakta fosfor varsa ona da gerek yok.

Yem bezelyesi kadar yetiştirilmesi kolay ve zevkli olan çok az ürün vardır.

Şu an ektin ve olay bitti. Ne ilaç ne gübre, ne bakım, ne hastalık. Bir daha tee Mayıs ayında biçim için girersin tarlaya.

Ufak bir püf noktası, tritikale boy yapsın diye Ocak-Şubat gibi dekara 5 kg (fazlası değil) üre, içine giremeyeceğin bir hal almasını sağlar.

Şimdi ilk çimlenme biraz zaman alır. Şubat ' a kadar gelişim yavaş. Sonra bir coşacak, tutabilecek aşk olsun.

sebazios link=topic=78630.msg930409#msg930409 date=1414530045' Alıntı:
Bereketli olsun. Hiç dert etme, Olur bu iş. Toprak hazırlığı, tohum karışımı falan güzel olmuş. Hem de çok iyi olur. Yalnız az bi fosfor takviyesi olsaydı çimlenmesi hızlanırdı. Toprakta fosfor varsa ona da gerek yok.

Yem bezelyesi kadar yetiştirilmesi kolay ve zevkli olan çok az ürün vardır.

Şu an ektin ve olay bitti. Ne ilaç ne gübre, ne bakım, ne hastalık. Bir daha tee Mayıs ayında biçim için girersin tarlaya.

Ufak bir püf noktası, tritikale boy yapsın diye Ocak-Şubat gibi dekara 5 kg (fazlası değil) üre, içine giremeyeceğin bir hal almasını sağlar.

Şimdi ilk çimlenme biraz zaman alır. Şubat ' a kadar gelişim yavaş. Sonra bir coşacak, tutabilecek aşk olsun.
yılmaz abi tek gübreleme yetiyor mu başka bir şey yapmaya gerek var mı.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78630.msg930413#msg930413 date=1414530493' Alıntı:
yılmaz abi tek gübreleme yetiyor mu başka bir şey yapmaya gerek var mı.

Aslında hiç gübrelemesen de olur. Ancak bahsettiğim gibi Ocak Şubat arası
Dekara bi 5 kilo üre, tritikaleyi boy yaptırıp ot verimini arttırıyor. Lakin bu gübrenin
Bezelyeye bir faydası olmadığı için ot kalitesini hafif düşürür.

Yani Ocak-Şubat arası (o da atarsan) dekara 5 kilo üre. Hepsi bu. Başka hiçbir şey yok.