Vaktiyle Nivayla Tarla Bile Sürülür Demiştimde Kimse İnanmamıştı:)

Ynt: Vaktiyle Nivayla Tarla Bile Sürülür Demiştimde Kimse İnanmamıştı:)

paylasım ıcın tşkl viteslerı ve teknık ozellıklerını soler mısınız kilit i nasıl 4 cekerı sureklı 4 ceker mı

sağolun...

Niva tüm rus yapımı araçlar gibi.. görsellikten son derece uzak ama sizi hep şaşırtacak bi araçtır.. işçilik-görsellik vasattır.. demir aksam dışında malzeme kalitesi düşüktür..

Doğan-şahin kadar yakar, parçası bol ve ucuzdur.. hatta binerken direk rusyayı gidip parça getiren biriyle tanışmıştık.. zaten ucuz olan parçaları hepten ucuza alırdık..

dışardan bişeye benzemez, ama denenmiş, tecrübeyle sabittirki kendinden ÇOK pahalı 4x4 ' lerden arazide daha başarılıdır.. bi nevi traktör işte :)

3 adet vites kolu var kardeş..

en uzun eski kasada 4 ileri 1 geri.. yenide 5 ileri 1 geri..

ortanca: arazi-asfalt seceneği.. yani takviye..

en küçük zaten sürekli 4x4 olan aracın ORTA kilidi.. olurda herhangi 1 teker yerden komple kesilirse bunu bağladımı öylede gider..

Rusyada envai çeşidi var.. uçak motoru venkel motorlu 200 bg olanına kadar.. suda gideni.. amfibi olanı..

3 sene bindim.. kışın karda buzda 1 araç sollayamadı.. yazın nasıl gidiyorsa 5-10 cm buzun üstünde aynen gider.. akla zarar bi buz performansı var..

EKSİLERİ..

uzun yolda silkeler, biraz bayar.. konfor ve niva asla bi araya gelemez:) kabinli traktör işte..

arka koltuklar ve bagaj dardır

evliye çoluk çocuğa pek uymaz.. sığmazsın..

Ammavelakin arazide ata binmiş geziyormuşsun gibi hissedersin :) o koca motorlu bol teknik verili araçlar arkandan seyreder seni.. 1977 ' den beri bilmem kaç milyonu devirmiş.. yaşayan efsane işte..

Lada Niva vs Others

Benim bildiğim kadarı ile Niva ' da 4x4 diye tabir edilen difransiyel kilidi yok. Orta difransiyel kilitleniyor sadece, aktarma ön arka daha dengeli hale geliyor.

Niva SÜREKLİ 4x4.. yani pikaplardaki gibi bi ayırma 4x2 seceneği orjinalinde yok.. mesela biz sonradan taktırdık ama lüzumsuz..

fabrikasyon sürekli 4x4 araç sayısı çok sınırlıdır..

en küçük vites kolu.. orta kilit..

isteyen öne-arkaya da kilit atıyo.. ama niva STANDART haliyle bile fayda/masraf olarak.. ve gerçekten arazide ÇOK başarılı..

şöyle diyim 10-15 tl arası alınacak bi nivaya 3-5 tl harcayıp.. zaten arazi canvarı olan nivayı.. arazi azmanı yapmak mümkün :)

birlikte takıldığı araçlar kendinden çok pahalı ve büyük motorlu araçlar..

OFFROAD 4x4 The Best Video THIS is AMAZING NIVA (AZerbeijan)

Yusuf nivayla sedece 5 dk deneme sürüşü yaptım.. aha aradığım atı buldum demiştim o zaman :) herşey unutuluyoda hissetiklerimiz asla..

Ercan... Zetor beni bıraktı.. 6421 bakımda.. parçalar gelsin paylaşcam.. ilk sahibi toz yutturmuş yağ yakıyodu.. bugün yaşayan en iyi Zetor ustasıyla söktük :) sulu gömlek komple indirmek yok.. bakımıda tamiri de çok kolay.. sadece silindirleri aldık.. hayırlısı..

Niva ise anlatılmaz yaşanır.. acaba burdan da geçer mi düşünürken zaten karşıya geçmiş oluyon, öyle bişe :)

UÖZKAN.77 link=topic=78645.msg930794#msg930794 date=1414610134' Alıntı:
Ercan... Zetor beni bıraktı.. 6421 bakımda.. parçalar gelsin paylaşcam.. ilk sahibi toz yutturmuş yağ yakıyodu.. bugün yaşayan en iyi Zetor ustasıyla söktük :) sulu gömlek komple indirmek yok.. bakımıda tamiri de çok kolay.. sadece silindirleri aldık.. hayırlısı..

Niva ise anlatılmaz yaşanır.. acaba burdan da geçer mi düşünürken zaten karşıya geçmiş oluyon, öyle bişe :)
tipik steyr

UÖZKAN.77 link=topic=78645.msg930794#msg930794 date=1414610134' Alıntı:

Zetor iyice canavar olacak desene Umut abi hayırlısı olsun *098*-
Ordan geçse geçse Yusuf abinin döytz gider birkaç parça halinde çünkü kadir bi yakalarsa pert edecek döytzü :D

evet Steyr.. Avusturya
Zetor..Çek.. yani kapı komşusu..

sulu gömlek.. zetor dışında.. eski enterler.. steyr.. fordson major da var.. motor tamir/bakımında büyük kolaylık..

hatta eski 5211 gibi zetorlarda motor kapağı da yok.. her silindirin ayrı kapağı varmış.. bugün Yılmaz ustayla gün boyu motor konuştuk..

mesela bizim 6421 ' in çok basit bi uygulamayla 84-94 bg ' e çıkabileceğini de.. hatta yaptığı zetorlar olmuş.. çünkü 54-94 arası aynı kasa-ebat.. ama bu seferde küçük işlerde, yolda çok yakacak.. şimdilik gerek görmedik..